Yüksek Kan Şekeri İle Bağlantılı Hafıza Sorunlarına Daha Fazla Kanıt

KomplikasyonlarYüksek Kan Şekeri İle Bağlantılı Hafıza Sorunlarına Daha Fazla Kanıt

brainYüksek kan şekeri yaşamayan diyabetiklerde bile beynin hipokampusu olan hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bu bölge etkilenir.

Yeni yapılan bir çalışmada, kısa ve uzun süreli yüksek kan şekerleri olan diyabetiklerin hafızasının olumsuz etkilendiğini bulundu. Araştırmacılar, diyabetli bireylerin hem açlık kan şekeri ve hemoglobin A1c değerlerine hem de hafıza testlerine bakarak hafızalarının düşük performans gösterdiğini bulmuştur. Daha spesifik olarak, bu çalışma ile yüksek kan şekeri olan diyabetlilerin öğrenme, hatırlama ve anıları ile bağlantı kurma yetilerinin zarar gördüğünü göstermektedir.

Bu korelasyonu incelemek amacıyla araştırmacılar her hastanın hipokamp hacmini değerlendirmek için taramalar yaptı . Uzun vadeli ve kısa vadeli belleğe bağlı ve aynı zamanda özellikle yüksek kan şekeri düzeylerine hassas olduğu için beynin bu kısmı üzerinde duruldu . Düşük kan şekerleri büyük bir hipokampus hacmi ile ilişkili iken hafıza testleri (ve genelde daha yüksek kan şekeri ) hakkında kötü sonuçların küçük hipokampus hacmi ile ilişkili olduğu bulunmuştur . Yani kan şekeri yüksekken hipokampus hacmi küçülmektedir. Çalışmada yazar Agnes Flöel ” Yüksek kan şekeri düzeyleri süresince hipokampus hücrelerinin içindeki ve arasındaki sinyalizasyon bozulur. Hücrelerin dışı zarar görürken nörotransmitter seviyelerini düşürebilir. Hafızanın kodlama , depolama ve geri alma yapması için vazgeçilmez olan bu hücreler arasındaki bilgi transferinin tehlikeye girmesi sözkonusu olmaktadır. ” dedi.

Bu konuyla ilgili geçmiş araştırmalar diyabet veya diğer metabolik bozukluğu olan hastalar üzerinde odaklanmıştı. Ancak bu özel çalışma tip 2 diyabet , diğer ciddi hastalıklar ve ruhsal hastalığı olan hastalar hariç çalışılmıştır. Bunun amacı; yüksek kan şekerlerinin hem diyabetik hem de diyabetik olmayan bireyler için ne kadar önemli olduğunu kanıtlamak oldu .

Çalışma Hakkında Pratik Bilgiler:

  • Yüksek kan şekerlerine sahip hastanın yüksek kan şekeri değerlerinin sağlığını tüm yönleriyle etkilediğini göstermektedir.
  • Yüksek kan şekeri değerleri daha küçük bir hipokampus (uzun ve kısa soluklu belleğe bağlı beyin bölgesi) ile ilişkili olduğunu aktarmaktadır.
  • Yüksek kan şekeri kontrolü  tüm insanlar için önemli olmakla beraber ve sadece diyabet tanısı için yeterli değildir. (Kaynak: diabetesincontrol.com)

2 YORUMLAR

  1. Yani ne demek lazım bilemiyorum, çaba gösteriyoruz elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz, zor iş ama inanıyorum çareye yakınız…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: