Diyabet ve Vücudumuz

KomplikasyonlarDiyabet ve Vücudumuz

komplikasyonTip-1 diyabetimizle yaşamaya öyle ya da böyle alışıyoruz ama tip-1 diyabetimize iyi bakmazsak başımıza neler gelebileceği gibi detayları aklımıza getirmemeye çalışıyoruz. Galiba korkuyoruz. Ya da ne çocuğumuza ne kendimize ne de tip-1 diyabetli yakınımıza komplikasyonları yakıştıramıyoruz.

Bu yazıları okumak bile istemeyebilirsiniz. Yazılan her yazı canınızı sıkabilir. Ama lütfen okuyun.

Her gün bölüm bölüm farklı komplikasyonları işleyeceğim. Karşılaşılabilecek komplikasyonları görün ve tip-1 diyabetinize elinizden geldiğince dört elle sarılın.

1. Şeker Hastalığı ve Vücudunuz

1.1. Şeker Hastalığının Etkileri  

Şeker hastalığının uzun zamanda göstereceği çeşitli etkileri olmakla beraber, bazı etkileri sadece 6 veya 12 ay kanda yüksek seviyede glikoz olması sonucu gelişebilir.

Şeker hastalığı komplikasyonları körlük, kalp hastalığı, felç ve böbreklerin çalışmaması gibi büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kanda Yüksek Glikoz Seviyesi

Kanda yüksek glikoz oranı uzun vadeli şeker hastalığı komplikasyonlarına sebep olan en önemli nedendir.

Sigara İçmek

Sigara içmek; gözler, böbrekler ve kan damarlarında komplikasyonların gelişmesine neden olan ikinci derecede en önemli nedendir. Sigara içmediği takdirde şeker hastası olan bir kişinin kan damarı tıkanıklığı nedeniyle bacağının kesilmesi son derece az rastlanan bir olaydır.

Yüksek Tansiyon

Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon damarların tıkanmasını hızlandırır ve kalp krizi, felç, diğer damar (peripheral vascular) hastalıkları ve retinopati (retinopathy) riskini çoğaltır.

Fazla Kilo ve Kanda Yüksek Oranda Yağ

Kanda yüksek oranda yağ ve fazla kilo, kan damarlarının çeperlerinde biriken ve damarların tıkanmasını çabuklaştıran yağ birikimini hızlandırır.

Alkol  

Fazla alkol almak sinirlere zarar verir ve yüksek tansiyon ile kanda yüksek oranda yağ ve fazla kilo almaya sebep olur.

(Kaynak: diabetesaustralia.com.au\ Gorsel kaynak:  muzafferaltindas.com)

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: