Yeni Uzun Etkili İnsülin ‘Basaglar’

Haberler&GelişmelerYeni Uzun Etkili İnsülin 'Basaglar'

Yeni Uzun Etkili İnsülin ‘Basaglar’

Lantus ve Levemir bildiğimiz gibi uzun etkili bir insülin. Lantus’un üreticisi Sanofi, Levemir‘in ise NovoNordisk.

Lantus insülin glargin, Levemir insülin detemir içeriyor. Basaglar ise biyobenzer insülin glargin içermekte.

Biraz biyonbenzer insülinlerden bahsedelim. Biyobenzerler Nedir? Neden Yapılır?

Biyobenzer (biosimilar) ürünler, bir sağlık otoritesi tarafından daha önce ruhsatlandırılmış bir biyofarmasötik ürün ile ileri derecede benzerlik taşıyan biyolojik ilaçlardır.

Orijinal insülinlerinin patent süresi dolduktan sonra benzerini geliştirmeyi planlayan firmalar Sanofi ve NovorNordisk bu yıl uzun etkili insülinlerinin biyobenzerlerini piyasaya sundular.

Eli Lilly de Sanofi’nin uzun etkili insülinde pazar lideri olduğu Lantus’un biyobenzeri Basaglar insülini lanse etti.

Sanofi’nin Toujeo ve NovoNordisk’in Tresiba insülinleri de Degludec ve U300 Glargin biyobenzer olarak nitelenen insülinlerden değiller. Ultra-uzun etkili insülin olarak isimlendirilen, etki süreleri Detemir ve orjinal Glargin’e göre daha uzun etkili olarak değerlendirilen insülinlerdir.

İnsülinlerin resmi internet siteleri

Biyobenzer insülin olarak da Lilly (Humalog’un üreticisi olan firma.) Lantus ile biyobenzer olan uzun etkili Basaglar’ı piyasaya sundu. Ve Türkiye’de de satılmaya başlandı. Türkiye’de kullanıcı bilgilendirme video kiti ve ürüne özel kutusu ile satışı yapılıyor.

basaglar-3  basaglar-1  basaglar-2

Uzun etkili insülinler arasında Lantus ciddi anlamda insülin pazarının lideri. Basaglar da Lantus’un biyobenzeri. Tek farkı Basaglar’ın daha ucuz olması olarak lanse edilmesi.

kwikpen-des

Lantus kullanıcıları Basaglar’a geçme ya da geçmeme konusunda tereddüt edebilirler. İnsülin kalemi kullansaydım ben de tereddüt ederdim 🙂 Ama hem Lantus’ın firması Sanofi hem de Basaglar’ın firması Lilly insülin konusunda oldukça başarılı iki firma. Bu önemli markaların uzun etkili insülin etkisinde herhangi bir sorun yaşatmayacağı görüşünü getiriyor.

Lantus ve Basaglar’ın benzer amino asit dizilimine sahip olduğunu da özellikle anlatmışlar.

basaglar1

lantus-34

Özellikle Amerika gibi sağlık güvencesinin özel sağlık sigortalar üzerinden yapıldığı ülkelerde uzun etkili insülin kullanan diyabetlilerin Lantus ya da Basaglar tercihinin  fiyata göre olacağını düşünüyoruz.

Yardımcı kaynaklar: https://www.basaglar.com/ ve http://www.biopharmadive.com/news/insulin-market-novo-lilly-sanofi/427602/

8 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhaba,

  Basaglar daha ucuz ise ve SGK da onun fiyatını baz alırsa, reçete ile Lantus almak isteyenler aradaki fiyat farkını vermek zorunda kalabilirler..bence firma olarak Lilly de kaliteli bir firma.Yani Lantus kullanıcısı olsaydım ve fiyat farkı vermek istemeseydim Basaglar ı tercih edebilirdim. Tek eksi yanı ismi bence 🙂 alakasız bişey olmuş, kulak tırmalıyor sanki 🙂 🙂

  sevgiler, damla

  • Damla Hanım Merhaba,

   Bahsettiğiniz durum olabilir. Ama SGK mantığına göre Lantus’ta fiyat indirimi de istenebilir. Emin değilim ama tecrübe ettikçe göreceğiz.

   Ama Türkiye fiyatlarına göre Lantus halen daha ucuz. Lantus’un içinde yanlış hatırlamıyorsam 5 kalem var. Basaglar’da ise 6 kalem var. Bu dahi bir tık önde götürüyor Basaglar’ı 🙂

   LANTUS SOLOSTAR: 144.68 TL
   TOUJEO: 237.57 TL
   BASAGLAR KWIKPEN: 169.12 TL

   İsmi gerçekten enteresan 🙂

   sevgiler,

 2. Mert Akbulut Eczanelerde normal insülinler gibi satışa başlanıldımı acabağa 5 li paketlerde mi olacak ?

  Diyabetim Ben Başlandı galiba. Teknik diğer detayları maalesef bilmiyorum Mert. Eczaneye bir sor olur mu?

  Mert Akbulut Tabiki çok teşekkür ederim ben yarın soracağım buradan yazarım eğer varsa reçetesiz fiyatını da öğreneceğim umarım vardır 🙂 iyi akşamlar

  Diyabetim Ben Hemen aksiyon almışsın Mert. Harikasın ✌

  Burcu Halilibrahim Ahsenim Yazar Inşallah vardır

 3. Zafer Aydın Nasıl alabilirim

  Fatoş Küçük Çoban Esra hanım,bu piyasaya çıkacağı konuşulan glikowise parmak delmeden ölçüm,ile ilgili ne düşünüyorsunuz siz?

  Diyabetim Ben Fatoş Hanım Merhaba, Bu tarz non-invasive yani kansız ölçüm teknolonileri halen istendn performansa sahip değil. Ben de denedim bu tarz teknolojileri. Kullanmadan bir yorum yapmam doğru olmaz ama daha güvenilir ölçüm yapan sistemleri kullanmakta her zaman fayda var. Sevgiler

  Mazi Kent bu insülün nasıl etki ediyor uzun etkili derken? biraz bahsedermisiniz

  Diyabetim Ben Mazi Kent Merhaba, Lantus ya da Levemir kullanıyor musunuz?

  Mazi Kent lantus

  Diyabetim Ben Ok. Basaglar da Lantus’un aynısı.

  Numan Tekin Tıp1ler için uygunmudur bu kalem

  Diyabetim Ben Numan Bey, Lantus ya da Levemir kullanan yani uzun etkili bazal insülin kullananlar için zaten. sevgiler, esra

 4. Merhabalar
  Yemek öncesi 3 defa humalog KwikPen ve yatarken de basaglar KwikPen Kullanıyorum. Yaklaşık 2 yıl
  Ev dışında veya seyahatlerde sıkıntı çekiyorum
  Daha uzun süreli etkili insüline geçmek fayda sağlarmı? Ne önerirsiniz?
  Teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: