Türkiye’de ve Dünya’da Kronik Hastalık Takip Sistemleri, Dijital Sağlık

Haberler&GelişmelerTürkiye'de ve Dünya'da Kronik Hastalık Takip Sistemleri, Dijital Sağlık

Türkiye’de ve Dünya’da Kronik Hastalık Takip Sistemleri, Dijital Sağlık

Kronik yaşam şekilleri olan birçok birey var Dünya’da. Bildiğiniz gibi hastalık demek yerine ‘yaşam şekli’ demeye özen gösteriyoruz. Çünkü kronik ‘hastalıklar’ süregelen olduğu için artık hayatımızın birer parçası. Ve onlarla kol kola yaşama zorunluluğumuz var.

Kronik hastalık takip sistemlerinde özellikle diyabet, yüksek tansiyon, kronik kalp rahatsızlıkları, aritmi ve koroner damar rahatsızlıkları gibi kronik yaşam şekillerinde ara ara hastaneye gitme zorunluluğu var. Kronik takip sistemi özelinde ‘diyabeti’ konuşursak diyabetli bireylerin doktor, hemşire ya da diyetisyeni ile uzaktan takip edilebilme olasılığı oldukça yüksek. Çünkü bizler ya 3 ayda 1 ya 6 ayda 1 ya da yılda 1 kez mutlaka rutin kontrollere gidiyoruz. Kalan diğer zamanlarda ise insülin dozu ayarlaması, klinik beslenme düzeninin revize edilmesi gibi doktor, hemşire ya da diyetisyen desteğine ihtiyaçlarımız oluyor.

Yıllardır hem Türkiye hem de yurt dışında kronik hasta takip sistemleri üzerine çalışılıyor. Özellikle ülkemizde birçok önemli kurum bu konuya el attı. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ve Avea gibi kurumlardan bahsediyoruz. Bu firmalar, Türkiye’de önemli hastanelerle anlaşarak, evinizde ya da günlük hayatınızda yanınızda taşıyabileceğiniz bazı teknolojilerle sizlerin kronik hasta takip sisteminden takip edilmenizi sağlıyor.

İlk zamanlar kronik hasta takip cihazları tansiyon cihazı büyüklüğündeydi. Ki halen çoğu bu boyutta. Ama daha kullanıcı dostu olsun, sadece ev sınırları içerisinde kullanılmasın ve bireyin hayatının tüm anında bu cihaz kullanabilecek olsun diye de cihazlar artık daha küçük hale getirilmeye çalışılıyor.

Artık bireylerin hastaneye fiziken gitmesinden ziyade uzaktan takip edilerek hem para maliyeti, hem zaman maliyeti hem de harcanan eforları azaltmak oldukça önemli. Ki bence Dünya sağlıkta artık buraya doğru gidecek.

Tip-1 diyabetli bireyler çerçevesinden bakarsak; bizler dönem dönem bazı tablolar oluşturuyoruz. Kan şekeri değerimiz, insülin miktarlarımız, yediğimiz, içtiğimiz her şeyi not ediyoruz. Ve rutin laboratuar testleri dışında insülin doz ayarlaması, beslenme düzeninin gözden geçirilmesi gibi konular için hastaneye gitmek bana doğru gelmiyor. Takip tabloları iyi bir şekilde tutulmuşsa uzaktan takip sistemleri kullanılarak uzman kişilerin bize insülin, beslenme ve diğer bir çok konuda yol göstermeleri harika olur. Aynı zamanda acil bir durum olduğunda ya da aklımıza takılan bir konu olduğunda 7/24 uzman kişilere ulaşmak bence inanılmaz bir konfor sağlar.

Düşünsenize; kullandığınız bir diyabet teknolojisinde aklınıza bir şey takıldı ya da insülini fazla yaptınız ve ne yapacağınızı hızlıca sormak istiyorsunuz ya da hastaneye gitmeye gerek olmayacak bir konu var ama uzmanlara sormak istiyorsunuz. Ya da bu tarz kronik hasta takip sistemlerinde kişisel olarak tüm verileriniz olacağı için de sorularınıza daha hızlı yanıt alabileceğiniz bir noktada olacaksınız.

saglikmetre_2014Turkcell kronik hasta takip sistemini Sağlık Metre olarak lanse ediyor. Lansmanını da bu yönde yapmıştı. Detaylarına Turkcell Sağlık Takip ile kronik hastalar her an her yerde 7/24 kontrol altında linkinden bakabilirsiniz.

 

vodafoneVodafone ise kronik hasta takip sisteminde diyabet takibini Vodafone Diyabet Takip Sistemi olarak lanse ediyor. Detaylarına Vodafone’dan 7 Milyon Diyabetliye Uzaktan Takip Kolaylığı linkinden bakabilirsiniz.

Vodafone bu projesini Medipol Üniversitesi Hastanesi, Bayer ve MarlinPlus iş birliğiyle hayata geçirdi.

marlin2Şu anda da Memorial Sağlık Grubu gibi önemli bir hastane grubuyla da anlaşmış bulunuyorlar. Haber detaylarına Vodafone ve Memorial İşbirliği ile Diyabet Hastalarına Uzaktan Takip Kolaylığı linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

konforlu-hayatTürk Telekom ise kronik hasta takip sisteminde diyabet takibini Türk Telekom Konforlu Hayat olarak lanse ediyor.  Türk Telekom Konforlu Hayat linkinden bakabilirsiniz.

 

saglik-takipSon olarak da Avea. Avea kronik hasta takip sisteminde diyabet takibini Sağlık Takipçim olarak lanse ediyor.  Sağlık Takipçim Hizmeti linkinden bakabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: