Yeni İnsülin Pompası Alacaklara Uyarı

İnsülin PompasıYeni İnsülin Pompası Alacaklara Uyarı

Yeni İnsülin Pompası Alacaklara Uyarı

Bildiğiniz üzere sensörlü (deri altı sıvısından şeker değerini ölçen) ve sensörsüz (deri altı sıvısından şeker değerini ölçmeyen) olmak üzere 2 tip insülin pompası var.

Sensörsüz insülin pompamız 5000 TL. Kurum yani SGK pompa icin 3516 TL ödüyor. Ama işte bu bedel yani ödediği tutar olan 3156 TL üzerinden ayrıca %10 veya 20 kesinti yapıyor. Yani kullanıcının ödeyeceği fark artıyor.

indir

Ama heyet raporunda hayati öneme haiz olduğu yazarsa bu kesinti yapılmayabiliyor.

Durum biraz karışık ama devlet dolaylı yolla pompaya ödediği tutarı azaltıyor aslında. İşte tam bu noktada yukarıda da belirttiğim üzere pompa raporunda; ‘hayati öneme haiz olduğu’ yazıyor olması ekstra % 10-20 kesintiyi önlemeye yönelik bir adım.

Bu konuyla ilgili aşağıda 1 Mayıs 2013 yılında yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nin yani SUT’un ilgili maddesini sizinle paylaşıyorum. Bizi ilgilendiren kısım kırmızı puntolarla yazılmış kısım.

1.8.3 – Tıbbi malzeme katılım payı

(1)Vücut dışı protez ve ortezlerden,

a) Görmeye yardımcı tıbbi malzemelerden,

b) Ağız protezlerinden (SUT eki “Diş Tedavileri Puan Listesi” nde (EK-2/Ç) yer alan 404.010, 404.020, 404.030, 404.040, 404.050, 404.170, 404.180, 404.181, 404.190, 404.200, 404.201, 404.210, 404.220, 404.230, 404.360, 404.370, 404.380, 404.390, 404.400, 404.410, 404.420 kod numarasında sayılanlar),

c) Sağlık raporunda hayati öneme haiz olduğu belirtilmeyen diğer protezler ve ortezlerden,

katılım payı alınır.

(2) Vücut dışı protez ve ortezlerden, Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10, diğer kişiler için %20 oranında katılım payı alınır. Ancak katılım payı tutarı vücut dışı protez veya ortezin alındığı tarihteki brüt asgarî ücretin %75’ini geçemez. %75’lik üst sınırın hesaplanmasında her bir protez ve ortez bağımsız olarak değerlendirilir.

(3) Görmeye yardımcı tıbbi malzemelere ilişkin katılım payı;

a) Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gelir ve aylıklarından mahsup edilmek suretiyle,

b) Diğer kişiler için ise Kurumla sözleşmeli optisyenlik müessesesi tarafından kişilerden,

tahsil edilir.

 

24 YORUMLAR

 1. Geçen hafta insülin pompası demosu taktırdığımda Medtronic’ten Sezen Hanım’ın verdiği bilgiye göre, İnsülin Pompası “iadeli cihazlar” kapsamından çıkıp “iadesiz cihazlar” kapsamına alındığından SGK artık 3500 yerine 2800 TL ödeme yapıyormuş. Fakat artık cihaz üzerinize devlet tarafından zimmetli değil, tamamen sizin oluyormuş.

  • Selim Bey,

   Bi de konunun bu tarafı var. Ben başka bir yazıda değinecektim. Sizin bu şekilde değinmeniz de iyi oldu.

   Ama işte aradaki fark ne olursa olsun artıyor hasta tarafında.

   Cihaz ha bana ha devlete zimmetli. Önemli olmamalı bence.

   sevgiler,

  • Ufuk Bey Merhaba,

   Her ilin SGK İl Müdürlüğü 1 Mayıs’ta çıkan SUT’u farklı yorumladığı ve Ankara Merkez’in de bu farklı uygulamalara karşı kesin bir dille pompa % 100 ödenecek dememesi sebebiyle şu an halen ödenemiyor. Top maalesef tacda 🙂

   sevgiler

 2. pompanın değişmesi için ne yapmak gerekir ali bey bana demiştiki pompa 3 yıl sonra ücretsiz değişecek demişti şimdi firmayı aradım böyle bir şey yok diyorlar raporumu yenilerken doktorum pompa yenilenebilir diye yazmış sağlam ama değişmesi gerekirmi yada ne yapmam gerekir bilgisi olan araştıran varmı

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Normalde 3 yıl sonunda insülin pompası değişecek diye bir kaide olmadığını biliyorum.

   Bir cihaz aldınız ve sorun çıkmadığı sürece değiştirmeniz gerekir mi? Hayır. Peki değiştirmek isterseniz ne olur? Cebinizden tekrar para çıkar.

   Yanlış bilmiyorsam insülin pompası şu an bizim değil devletin. Devletin zimmeti pompayı aldıktan 4 yıl sonra bitiyor. Bu zimmet bitimi sonrasında cihazda teknik bir sorun çıkmadıkça ücretsiz bir değişim yapamıyorsunuz. Tip-1 diyabetinizle ilgili yeni çıkan bir insülin pompasının size daha iyi geleceğini yeniden rapor eden bir doktorunuz olursa da ancak piyasaya yeni çıkan insülin pompasını alabiliyorsunuz.

   Umarım açıklayabilmişimdir.

   sevgiler

 3. Merhabalar esra hanım
  Eşim 20 yaşında 10 senelik tip 1 şeker hastası, benim sorum sensörlü insülin pompasnin fiyati ne kadar aceba bilginiz var mı? Sensörlü olan mi iyi olur yoksa normal olani mi bu arada pazartesi gunu demo insülin pompası denemesi yapılacak 3 gün

  • Fatih Bey Merhaba,

   http://www.diyabetimben.com/2013/05/22/medtronic-sensorlu-pompa-hakkinda/ linkinde ödeme ile ilgili tüm detaylar yazıyor.

   Bence İnsülin Pompası kategorimizde bulunan sensörlü pompa yazılarımı okuyun. Ben de deneyimledim.

   Ki deneyimlerimde birkaç ufak sıkıntı yaşasamda almışken sensörlüyü alın. Ve yine bence sensörlü pompanın demosunu da talep edin.

   Umarım sizin pardon özellikle eşiniz için iyi olur 🙂 Doğru bir karar vermişsiniz pompa konusunda.

   Sevgiler

 4. Teşekkürler
  Sensörlü pompa için her 6 günde bir 90+kdv mi ödemek gerekiyor
  Sgk onun için geri ödeme yapmiyor mu yani 90 +kdv için
  Her ay insülin rezervuarlariyla birlikte ortalama maliyeti bayağı var gibi 🙂

  • Fatih Bey,

   Maalesef sensörlü pompa daha maliyetli. Ancak SGK 2 sensörü ödüyor. Ayda bir sorun olmadıkça 5 sensör kullanılması gerekiyor. 3 adedi kişinin cebinden çıkıyor.

   Ancak sensörde problem çıkarsa bu 5 sayısı artıyor 🙂

   sevgiler

 5. Gerçekten çok güzel bir site tüm şekerler burada 🙂 birliktelik var herkesin derdi aynı . Buradaki yazıları okudukça insan bu konularda yanlız olmadığını anlıyor ama eşimin kafasına bir soru takıldı ( boy abdesti almak istediğinde o yapışkanlı yer nasıl oluyor tumden çıkarılıp banyodan sonra yapıştırmak ne kadar sorun olur)
  Çoğu kişinin aklına takılmıştir eminim 🙂 şimdiden tüm yorumlarınz için teşekkürler

  • Fatih Bey Merhaba,

   Bu işi bilen, itina ile uygulayan ve blog takipçimiz Tülay Hanım’a sordum.

   Benim hiç düşünmediğim bir konu 🙂

   Setin yapışkanlı kısmına banyo yaparken ya da boy abdesti alırken su geçiyormuş. Ancak ne olursa olsun istenildiği şekilde geçmiyor olabilir. Günlük boy abdestini alıp 3 günde bir de set değişimi zamanı vücutta hiç birşey olmadan yani set yapışkanını da çıkarak gusül abdesti alınıyormuş.

   İslamiyette denirmiş ki; eğer kişi yaralı ise ve şargı bezi ile yarasını sardığında abdest aldığında inanışa göre kabul olurmuş.

   Tülay Hanım bu yorumu okuyacak. Umarım yanlış ifade etmemişimdir 🙂

   Sevgiler

  • Fatih bey merhaba;
   Aynı soru benim de insülin pompasını kullanmaya başlamadan önce aklıma gelmişti ve ben de aynen Tülay hanımın dediği gibi diyanetin fetva hattına sormuştum. şimdi sizinle bu yazıyı paylaşacağım. umarım sorduğum soru doğrudur, ve cevabı da ona göre almışızdır.

   Taha
   Konu:TAHARET (TEMİZLİK)-Gusül
   Soru Metniniz:
   Sayın Hocalarım, Şeker Hastasıyım ve İnsülin Pompası Denilen Cihazı Kullanmaktayım. bu cihaz vücuda bağlanarak, deri altından insülin Göndermekte ve vücuda bağlanan parça, 3 günde bir değiştirilmektedir. sormak istediği şey, gusül almak hasıl olduğunda vücudumda bu parça takılı iken gusülüm kabul olur mu bu konuda bilgi almak istiyorum…
   Cevap:
   İnsülin pompası eğer altına su geçiriyorsa zaten sorun yok. Geçirmiyorsa bu sargı hükmünde olacağından üzerine suyun temas etmesi yeterlidir, alınan gusül sahih olur.

 6. Bizim sensorsuz pompalarin garanti suresi 4 yil diye hatirliyorum garanti suresi doldugunda promlem yoksa bile degistirmemizmi gerekiyor yada 4 yil sonunda degisen pompadan bizm bi ucret odememiz gerekiyormu ilk aldgimiz gunki gibi ayni islemleri yaptirmamiz gerekicekmi bu konuda bilgisi olan varmi ?

 7. “Normal olarak abdest veya boy abdesti alınır. Yaranın dışında kalan yerler yıkanır. Yarayı yıkamak zararlı ise yara yıkanmaz, sadece üzerinden su akıtılır. Su akıtmak zararlı ise meshedilir (ıslak elle sıvazlanır) O da zararlı ise hiçbir şey yapılmaz. Yine de abdest alınmış sayılır.”daha düzgün ifade olması için alıntı yaptım.

  set değişim zamanında eskisini çıkartınca bir gusül abdesti alıp yenisini takıyorum böyle içim daha rahat ediyor ama tabiiki her zaman yukardaki ifadeler doğrultusunda set vücudumuzda yapışıkken de boy abdesti alabiliriz flasterin altına su geçiyor çünkü …

  fatih bey yinede tatmin olmazsanız diyanetin fetva hattına da sorabilirsiniz..

  Sargı için de aynı şey geçerlidir. Abdest veya boy abdesti için eğer zararlı olacaksa sargıyı sökmek gerekmez. Sargının dışında kalan yerler yıkanır. Sargının üzerine de mesh yapılır. böylece abdest veya gusül alınmış olur.

 8. Bu siteyi Yeni keşfettiğim ,bu site bir harika .benimde 12 yaşında 2 yıllık diyabetli bir kızım var…ilk sene herşey süperdi.bu sene beni hayli yordu (hem ergenlik,hemde diyabet)suan bazı şeyleri yeniden oturtmaya çalışıyoruz…aslında doktorum bizdede pompa önerdi ama kızımın kullanabileceğinden emin değilim ama yorumlara bakınca kullansakmı diye düşünmeye başladım…kullanan biri olarak sizin fikriniz nedir?bütün şekerlere sevgiler

  • Hilal Hanım Merhaba,

   Denemeden karar vermenizi istemem. Ancak biz yetişkin insülin pompası kullanıcıları her ne kadar pompa ile ilgili bazı teknik sıkıntılar yaşasak ta iyiki de pompaya geçmişiz diyoruz.

   Kan şekerini daha iyi regüle etmek ve sürekli enjeksiyon yapmamak bence büyük bir avantaj.

   sevgiler

 9. Dün eşime de pompanin demosu takildi gerçekten ilk başta eşim kadar bende çok merak ediyordum ama hiç de tedirginliğe gerek yokmuş çok basitmiş eşimden önce ben öğrendim bile kullanimini 🙂

  • Fatih Bey Merhaba,

   İlk düşüncelerinizin olumlu olmasına sevindim 🙂

   Artık siz ve tabiki de eşiniz pompa deneyimlerinizi anlatırsınız 🙂

   Sevgiler

 10. merhaba
  ben yenı sensorlu cıhaz aldım. raporumda ‘hayatı oneme haızdır’ ıbaresı yazmasına ragmen sgk tarafınadn 2800 tl odeme yapıldı bunu ıcın ıtırazda bulunabılırmıyım acaba yada yenı cıhaz taktırıp 3500 tl odeme yapılan varmıdır.

  • Özkan Bey Merhaba,

   Bence mutlaka SGK’ya giderek bu durumu sorgulayın ve itiraz edin.

   Çünkü SUT’a aykırı yapılan bir ödeme var.

   Sevgiler

 11. merhaba
  Sgk ya ıtıraz dılekcesını gonderdım rapor ornegınıde bana gonderdıklerı cevap insulun pomopası otez ve protez degıldır bır tıbbı cıhaz oldugu ıcın katılım payı kesılıyorn seklınde

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: