Yapay Pankreas Nedir?

T1D Hakkında Her ŞeyYapay Pankreas Nedir?

Yapay Pankreas Nedir?

Aslında yıllardır bu tanımlama doğru mu değil mi diye tartışıldı. Ancak bir o kadar da doğru bir tanımlama.

👉Yapay pankreas bir organ değil. İçinde “pankreas” geçince çoğu kişi bunu bir “organ”, bildiğimiz pankreas gibi düşünüyorlar. Bu doğru değil.

👉”Yapay pankreas”, insülin pompalarının tıpkı pankreas gibi düşünen halleridir. Örneğin Medtronic 670G gibi.

Ki hatırlıyorsunuzdur, birkaç yıl önce ilk “yapay pankreas” onayını, Dr Eda Cengiz’in de içinde olduğu, Yale Üniversitesi aldı. Ve ilk onay da böyle Medtronic 670G için verilmiş oldu.

Tekrar tekrar vurgulamak gerekirse; “yapay pankreas” bir organ değil, pankreas gibi düşünen, içinde yazılımın olduğu “gelişmiş insülin pompalarıdır”.

Gelişmiş bu insülin pompaları; cilt altı sıvısının şekerini sensörle ölçüp, insülin pompası ile entegre olan, hem düşük hem de yüksek şekerde, insülin pompasının kendi kendine, tıpkı pankreasın yaptığı gibi, şekeri hedef aralıkta tutmaya çalışıyor. İlk tam otomatize gelişmiş insülin pompası yani yapay pankreas ise Medtronic’in 670G modeli. Ama halen, insan bedenin ihtiyacını tam olarak karşılayamıyor. Konu yazılım olsa dahi pankreas gibi hatta insan bedeni gibi muhteşem bir yapıyı, teknolojiyle dahi taklit etmek kolay olmuyor. Çünkü, karbonhidrat saymaya devam edilecekken, her türlü hastalık ve ruhsal durumların da üstesinden gelinmesi gerekiyor.

Yani; tip-1 diyabete çözüm bulmak da, teknoloji çözümü üretmek de pek kolay olmuyor.

Dünya genelinde galiba 7-8 ekip yapay pankreas üzerine, yani gelişmiş insülin pompaları üzerine çalışmaya devam ediyor.

👉Omnipod+Dexcom, insülin+glukagonu da bulunduran iLet, Medtronic ve daha birçok cihaz “pankreas gibi düşündürülmeye” çalışılıyor. Hatta FDA onaylarını beklemeyen ailelerin dahi kendi yarattıkları açık kaynak kodlu sistemlerle “ev yapımı pankreaslar da” var. Hatırlarsanız ben de yapmaya başlamış, bırakmıştım😂🎈

Tip-1 diyabet çözülene kadar da sunulacak bu teknolojilerin daha hızlı ve daha ulaşılabilir olması umuduyla☺️✌️

#diyabetimben #tip1diyabet#yapaypankreas #artificialpancreas

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: