Anasayfa T1D Hakkında Herşey Günü Geldiğinde Reçete Yazdırmayınca Daha Az İnsülin, İğne Ucu, Strip Alıyoruz!

Günü Geldiğinde Reçete Yazdırmayınca Daha Az İnsülin, İğne Ucu, Strip Alıyoruz!

5 2.382 görüntüleme

Günü Geldiğinde Reçete Yazdırmayınca Daha Az İnsülin, İğne Ucu, Strip Alıyoruz!

Tip-1 diyabet yönetimi ve tip-1 diyabete sistemin bakışının olumlu yönde değişeceği bir ülke diliyorum✌️
Bunu eminim ki çoğumuz tecrübe ediyoruzdur.

🎈İnsülin, iğne ucu ve/veya strip yazdırmalarımız 3 ayda 1 oluyor. Galiba 3 ay dolmadan 10 gün kadar önce yeniden reçete yazdırabiliyoruz.

Ama bu reçeteleme işlemini 3 ay dolduktan 1 ay kadar sonra yapınca, doktor ne reçete ederse etsin, reçete edilen kutu sayısında insülin alamıyorsunuz!

Eczacıların yaptığı açıklama ise şu; “Sistem bu ilaçları zamanında yazmayınca kişinin yazılan ilaçlara artık ihtiyacı kalmadığını düşünüyor. Bu sebeple de daha az sayıda ilaç veriliyor?”

Benim aklımın almadığı bir durum bu. Tip-1 diyabet gibi kronik yaşam şekilleri olan bireylerin reçete zamanını geçirdiği zaman karşı karşıya kaldıkları bu durum inanılmaz anlamsız.

Hep dediğimiz gibi; tip-1 diyabetin şu an için bilinen bir kesin çözümü yok. İlaç alınca da geçebilen bir durum değil.

Hoş, ülkemizde çoğu konu bitti de buna mı şaşırıyor ve tepki veriyorum? Gerçekten ilahi ben😂🙈

🎈Yakın geçmişte insülin pompası sarf malzemeleri geri ödemesi için de 3 ayda 1 SGK’ya giderken artık gitmiyor olmamızı sağlayan çözüm üretilmesi takdirlik.

Ancak parça parça çözüm yetmiyor. Olmaz da!

Özellikle sağlık sisteminin ciddi bir dijital dönüşüme ihtiyacı var.

🎈Bizler gibi olanlar için doktora gitmeden reçete yazdırma sorunu çözülmeli. İlaçtaki usulsüzlükleri devletin önlemesi gerektiğini vurgulayarak bizler gibi kronik yaşam şekilleri olanların rutinleri kolaylaştırılmalı.

Bir gün oturup, bu konuda bir proje planı çıkarma motivasyonum dahi var. Yapılamıyor ya da yapılmak istenmiyorsa projesini de hazırlarız mutlaka.

Temel sorunlarımızı fazlasıyla dile getirmeye devam edeceğim. Umarım bir gün bu sorunlar çözülür☺️✌️

#diyabetimben #tip1diyabet

 

 • Merhaba Esra Hanım

  Dün akşam atv habere konu olan yapay pankreası nereden temin edebiliriz? Yardımcı olabilir misiniz? Ayda 500₺ gibi bir rakama sahip olabileceğimizi, 6 ay gibi bir sürede de sgk kapsamına gireceğinden bahsedildi. Bilgi varmı bununla ilgili?

  • Merhaba,

   Haber biraz farklı yapılmış.

   Omnipod insülin pompası gösterilip Medtrum kablosuz insülin pompası anlatılıyor.

   Bu insülin pompası 3 yıldır Türkiye’de var. Benim tecrübelerime de https://www.diyabetimben.com/?s=medtrum linkindeki yazıları okuyarak, videoları izleyerek ulaşabilirsiniz.

   https://www.diyabetimben.com/guncel-insulin-pompasi-ve-sarf-malzemelerinin-maliyetleri-9-eylul-2019/ linkinde de Medtrum ile ilgili maliyetlere ulaşabilirsiniz.

   sevgiler

   • Peki esra Hanım bu cihazlar İnsülin pompası. O cihaz yapay pankreas gibi olduğunu söylüyor. Yanlışlık var sanırım? O zaman burda anlatılan bildiğimiz insülin pompası. Yani takibatı yine biz yapiyoruz öylemi?

    • Yapay pankreası bir organ olarak düşünmüyor olmanız lazım. Ki öyle değil.

     Yapay pankreas tabiri yıllardır bir insülin pompası olarak dizayn edilmekte. Pankreas gibi düşünme teknolojisi yapıldığından adı bu şekilde. Tam otomatik yapay pankreas yani insülin pompasında insan denetimi ortadan kalkacak. Ama daha o noktaya gelinmedi.

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.