Anasayfa Sor Bakalım Yanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

Yanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

9 5.279 görüntüleme

Yanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

Bence biz hep Öyküm’ün diyabet için hazırladığı soruları yazalım bloğumuzda. İnanın her bir sorusunu okuduğumda inanılmaz keyif alıyorum. Ama kendim hazırladığımda aynı keyif yok 🙂 .

Ve yine Öyküm engin bilgileriyle bir soru hazırlamış.

Buyrun beyin fırtınasına 🙂 .

Diyelim ki günlük ortalama 50 ünite insülin kullanıyorsunuz. Karbonhidrat/insülin oranınız 10/1, yani her 10 gr karbonhidrat için 1 ünite insülin yapıyorsunuz.

Ve yanınızda insülin olmayan bi gün öğleden sonra kan şekeriniz 100 mg/dL iken külahta 2 top çikolatalı dondurma yediniz .

Akşam yemeği öncesi açılk kan şekerinizi ortalama kaç beklersiniz ?

Not: Cevabımız 6 Ağustos Pazartesi günü 21:00’da verilecektir.

 • Elifcim formülün doğru ama sanki külah hesaplanmamış gibi geldi bana. Genelde kısa etili insülinler haricinde pek kh sayımı uygulanmadığından unutmuşum insülin tipini bu hatamızı bulduğun için hem özür diliyorum hem tebrik ediyorum 🙂

 • ahhh külah dimi ben onu hesaplarken tamamen unuttum da bir külahta ne kadar karbonhidrat var bilmiyorum bu konulardaki cahilliğime verin 🙂 hatanız olarak değilde sorunun cinliği olarak algılamıştım ben insülin tipini 🙂

  • Elif Hanım,

   Külah kopyası da benden size 🙂 . Külah 10 gr kh içerir.

   Hesabınızı tekrar bekliyoruz 🙂 .

   Sevgiler

 • teşekkürler esra hanım 🙂
  külahıda yersek 1ü daha insülin yapması gerekecek insülin karbonhidrat oranı 1/10du. benim cevabım hızlı etkili insülin kullanıcısı için 36*3=108 + 100= 208 ve kısa etkili insülin içinse 30*3=90 +100= 190 bu sefer umarım doğrudur 🙂 esra hanımcım hazır külahtan söz açılmışken bu normal külah için dimi kornet külahında bi değişiklik oluyormu çünki benim tercihim genelde kornet külahları oluyor 🙂

  • Elif Hanım Merhaba,

   Sizi tebrik ediyorum 🙂 . Saat 21:00’ı bekleyemedim. Zira sizden başka yanıt verebilecek arkadaşımız da çıkmadı 🙂 .

   Sizde verdiğimi kopyadaki külah normal külah. Açıkçası ben kornet külahını bilmiyorum 🙂 . Galiba çok önemli bir fark yoktur normal külah ile.

   Ben şimdi sizin cevabınızı toplayıp genel olarak cevabı yayınlayacağım.

   Sevgiler

   • Elif Hanım,

    Cevabı toparlamak ve yazmak için uğraşmayacağım 🙂 .

    Cevabınız gayet net ve oldukça açıklayıcı 🙂 .

    sevgiler

 • Elif Hanım biz normal külahları 10, külah boyutundan kornetleri 15, daha büyük kornetleri 25 hesaplıyoruz. Kornet kalori açısından da normal külahlara göre oldukça yüksek belirtmek isterim.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.