Yanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

Sor BakalımYanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

Yanınızda İnsülin Yoksa Dondurma Yer Misiniz?

Bence biz hep Öyküm’ün diyabet için hazırladığı soruları yazalım bloğumuzda. İnanın her bir sorusunu okuduğumda inanılmaz keyif alıyorum. Ama kendim hazırladığımda aynı keyif yok 🙂 .

Ve yine Öyküm engin bilgileriyle bir soru hazırlamış.

Buyrun beyin fırtınasına 🙂 .

Diyelim ki günlük ortalama 50 ünite insülin kullanıyorsunuz. Karbonhidrat/insülin oranınız 10/1, yani her 10 gr karbonhidrat için 1 ünite insülin yapıyorsunuz.

Ve yanınızda insülin olmayan bi gün öğleden sonra kan şekeriniz 100 mg/dL iken külahta 2 top çikolatalı dondurma yediniz .

Akşam yemeği öncesi açılk kan şekerinizi ortalama kaç beklersiniz ?

Not: Cevabımız 6 Ağustos Pazartesi günü 21:00’da verilecektir.

9 YORUMLAR

 1. merhabalar esra ve öyküm hanım
  benim cevabım 172 yada 160 çünki kullandığı insülin tipini yazmamışınız. hızlı etkili bir insülin kullansaydı idf 1800/50=36 olurdu eğer kısa etkili insülin kullansaydı 1500/50=30 olurdu. Bu durumda çikolatalı dondurmanın 1 topu 9.5 karbonhidrat içeriyor 2 top yemişti 19 karbonhidrat aldı. insülin/karbonhidrat oranı 10 olduğuna göre yaklaşık 2ü insülin yapması gerekirdi. hızlı etkili bir ünsülin kullanıcısı için 36*2=72 yükseltecek mevcut kan şekeri 100 olduğuna göre 172 civarında olacak. kısa etkili bir insülin kullanıcısı içinse 30*2=60 ve 160 civarında olacak. 2.5 aydır karbonhidrat sayımı yapıyorum umarım cevabım doğrudur :)) sevgiler…

  • Elif Hanım Merhaba,

   Cevabınız için teşekkürler. En azından cevap için doğru yolda olduğunuzu söyleyebilirim 🙂 .

   Doğru mu değil mi noktasında ise yarın akşam 21:00’ı bekleyeceğiz.

   İlk cevabı verdiğiniz içinse teşekkürler.

   sevgiler

 2. Elifcim formülün doğru ama sanki külah hesaplanmamış gibi geldi bana. Genelde kısa etili insülinler haricinde pek kh sayımı uygulanmadığından unutmuşum insülin tipini bu hatamızı bulduğun için hem özür diliyorum hem tebrik ediyorum 🙂

 3. ahhh külah dimi ben onu hesaplarken tamamen unuttum da bir külahta ne kadar karbonhidrat var bilmiyorum bu konulardaki cahilliğime verin 🙂 hatanız olarak değilde sorunun cinliği olarak algılamıştım ben insülin tipini 🙂

 4. teşekkürler esra hanım 🙂
  külahıda yersek 1ü daha insülin yapması gerekecek insülin karbonhidrat oranı 1/10du. benim cevabım hızlı etkili insülin kullanıcısı için 36*3=108 + 100= 208 ve kısa etkili insülin içinse 30*3=90 +100= 190 bu sefer umarım doğrudur 🙂 esra hanımcım hazır külahtan söz açılmışken bu normal külah için dimi kornet külahında bi değişiklik oluyormu çünki benim tercihim genelde kornet külahları oluyor 🙂

  • Elif Hanım Merhaba,

   Sizi tebrik ediyorum 🙂 . Saat 21:00’ı bekleyemedim. Zira sizden başka yanıt verebilecek arkadaşımız da çıkmadı 🙂 .

   Sizde verdiğimi kopyadaki külah normal külah. Açıkçası ben kornet külahını bilmiyorum 🙂 . Galiba çok önemli bir fark yoktur normal külah ile.

   Ben şimdi sizin cevabınızı toplayıp genel olarak cevabı yayınlayacağım.

   Sevgiler

 5. Elif Hanım biz normal külahları 10, külah boyutundan kornetleri 15, daha büyük kornetleri 25 hesaplıyoruz. Kornet kalori açısından da normal külahlara göre oldukça yüksek belirtmek isterim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: