Uzun Etkili İnsülinler Hakkında Önemli Bilgiler

Acil DurumlarUzun Etkili İnsülinler Hakkında Önemli Bilgiler

Uzun Etkili İnsülinler Hakkında Önemli Bilgiler

Uzun Etkili İnsülinlerin bizlerin hayatında yeri oldukça önemlidir. Bu yazıyla uzun etkili insülinler nedir, ne için kullanılır, nelere dikkat etmek gerekir gibi tüm detayları paylaşacağız.

Uzun Etkili İnsülinler: Lantus ve Levemir’dir. Yazıldığı gibi okunur. Örneğin; Levemir, Levamir olarak okunmaz. 

Tüm insülinlerle ilgili Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir? başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Etki süreleri: Lantus ve Levemir’in teknik olarak 24 saat süresince vücutta kaldığı söylenir. Ama günlük tecrübelere göre 21-22 saat vücutta kaldığı görülmüştür.

Genelde ya akşam 1 kez ya da sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölünerek yapılır. Bu durum takipte olunan endokrin uzmanı tarafından kan şekerinin gidişatına göre belirlenir.

Lantus Ya Da Levemir’in yapıldığı Saat Ne İse Mutlaka O Saatte Yapılmalıdır

Örneğin, Günde bir kez ve 22:00’da yapıyorsanız o saatte yapmanız lazım.

Ama ola ki yapmayı unuttunuz. 2-3 saat sonra bunu farkettiyseniz hemen yapın. Ama yarım ya da bir tam gün geçtiyse yapmamanız önerilir. Unuttuktan sonraki ertesi gün, uzun etkili insülin yaptığınız saate kadar beklemeniz, kan şekeri ölçümünüzü daha sık yapmanız ve yükselme olduğu zaman da kan şekerini normale döndürmek için kısa etkili insülin (Kısa etkili insülinler: Humalog, Apidra ve Novorapid’dir.) ile ek doz yapmanız lazım. Ama unutmayın; kısa etkili insülinler 4-4,5 saat kalır vücutta. Her saat başı ek doz aman yapmayın. Hipoglisemi riski olur. 3 saatte bir gidişata göre ek doz yapmak bence daha mantıklı.

Ama yine de böyle bir durum yaşarsanız takibinde olduğunuz doktorunuza ya da diyabet hemşirenize sormanız daha yerinde olur.

Sosyal medyada Lantus ya da Levemir konusunda sıklıkla karşılaştığımız konular:

 • Lantus ya da Levemir saatim geldi. Kan şekerim de yüksek. Lantus ya da Levemir’i birkaç ünite fazla yapmalı mıyım?
  • Cevap: Bunu yapmanız doğru değil. Çünkü Lantus ya da Levemir kısa ve hızlı etkili insülinlerden değil. Lantus ya da Levemir’i kaç ünite yapıyorsanız o kadar yapmanız lazım. Kan şekerinizi düşürmek içinse Apidra, Humalog ya da Novorapid’den İDF oranınıza göre düzeltme yapmanız gerekir. İDF oranı hemen hemen her bireyde değişkendir. İDF ve Karbonhidrat / İnsülin Oranı Hesaplamaları başlıklı yazımızdan İDF ve Karbonhidrat/İnsülin Oranı hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Lantus ya da Levemir saatim geldi. Kan şekerim de düşük. Lantus ya da Levemir’i yapmasam olur mu?
  • Cevap: Hayır. Mutlaka yapmanız lazım. Çünkü Lantus ve Levemir yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazal insülindir. Hızlı etkili insülin gibi çalışmadıklarından şekeri düşürme etkisi hemen başlamaz. Dolayısıyla Lantus ve Levemir’i ne olursa olsun saatinde yapmanız lazım.
 • Lantus ya da Levemir’i normalde 10 ünite yaptığınızı düşünün. Ama bi gün yanlışlıkla 20 ünite yaptınız. Ne yapmanız lazım?
  • Cevap: Lantus ve Levemir’in uzun etkili insülin olduğunu söylemiştik. Etkileri yaptıktan 1-2 saat sonra başlar. Fazla yaptığınızda ise şekerim düşecek korkusuyla yemek yemeye abanmayın. Çünkü etkisini hemen göstermiyor. Saat başı kan şekeri ölçümünü yapın ve şeker kontrolünüzü daha sık aralıklarla takip edin. Böylece kan şekerinizi ölçerek, şeker gidişatına göre gerekli yerde, en uygun müdahaleyi yaparsınız. Yani şekeriniz düşmeye başladığı zaman şeker düşüklüğü müdahalesini yaparsınız.

21 YORUMLAR

 1. Gulhiz Oguzlar Çok önemli bir bilgi. Çocuklarında diyabet tanısı koyulmuş anne ve babaların bilgi eksiklikleri nedeniyle, şeker yüksekliğinde tanık olduğum “uzun etkili insülini arttırayım mı ?” sorularına cevap olmuş. Güzel bir yazı.

  diyabetimben.com Teşekkürler 🙂

  Çiğdem Burçin Gökdemir Lantusun uzun dönemde kanserli hücre oluşturma yada kanserli hastaların hamilelerin lantusu kullanmasının skıncalı olduğuna dair bilgi öğrendim doktorumdan. Bu dönemde hücreler hızlı bir şekilde bölünerek çoğaldığından risk oluşturuyormuş.Bu nedenle ben Humulin N kullanmaya başladım.

  diyabetimben.com Çiğdem Hanım Merhaba, Bir ara Lantus ile ilgili bu tarz bir dedikodu çıktı. Ama özellikle doktorunuzun bu şekilde bir bilgi vermesi çok doğru olmamış. Çünkü Lantus’un şu an böyle bir etkisi konuşulmuyor. Tip-1 diyabetli doktorlar dahi Lantus kullanıyor. Böyle bir şey olsaydı onlar da kullanmazdı. Humulin N çok eski bir insülin. Ben de eskiden kullanıyordum. Ama Lantus çıkınca Lantus’a geçmek daha doğru gelmişti. Karar sizin kararınız. Buna da diyecek bir şey olmaması lazım  sevgiler,

 2. Ömer Uzunca Esra Avcı Hanım merhabalar, iki çocuğumda tip bir diyabetli, ilk defa kızıma lantus yapmayı unutmuşuz, bugüne kadar unutanlar için nasıl unutuyorlar diye düşünüyordum kendi başımıza geldi. ne yapsam diye düşünürken facebooka girdim, ilk paylaşım sizinkiydi, sanırım içimizi okudunuz. Teşekkür ederiz. öğlen ölçümünden sonra farkettik, bugün hep yüksek seyretmişti zaten. 10 ünite lantus yapıyoruz. bugün ara öğün vermeden sık sık ölçüm yaparak bol ek doz yapacağız sanırım. Başkaca bir öneriniz olur mu? Teşekkürler.

  Esra Avcı Merhaba Ömer Bey, Ben de insülin kalemi kullanırken başıma bir kez gelmişti. Ki ben 2002 yılında tanıştım tip-1 diyabetle. Bu olayın başıma gelişi 2007 yılıydı galiba. O zaman da sorunu gidermiştim. Ama nasıl unutulur diye düşünürken hep aklıma o halim gelir 🙂 Şu anda da pompa setini zamanında değiştirmeyi unutuyorum maalesef 🙂 Yazımdaki detaylar dışında bir şey önermiyorum. Sık ölçüm yapıp yüksekliğe göre ek doz ile düzeltme yapmanız yeterli olur. Ama unutmayın; kısa etkili insülinler 4-4,5 saat kalır vücutta. Her saat başı ek doz aman yapmayın. Hipoglisemi riski olur. Lantus’un saati gelince ve yapınca artık bir sorun kalmaz 🙂 Denk gelmiş olması enteresan olmuş 🙂 Bir daha yaşanmaması umuduyla 🙂 sevgiler, esra

  Ömer Uzunca Çok teşekkürler, sağolun iyi ki varsınız 🙂

 3. Bazal insülinimi yapamadığım bir gece mecburen uyudum.15 temmuz akşamı,23:00 de almam gereken insülini ertesi gün 21:00 de yaptım,ertesi gün öğleye doğru telafi yapmamlıyım diye akşaa kadar bekledim yani.Bu bir kerelik olay ketoz a yol açar mı ?

  • Çağlayan Hanım Merhaba,

   Bazal insülini yapmayı unuttuğunuz zaman süre çok geçmemişse yani 1-2 saat sonra fark ettiyseniz hemen yapmanız daha iyi olur. Ama daha geç bir sürede fark edildiyse ertesi günkü bazal saatinize kadar sık kan şekeri ölçümü ve yükseliş varsa kısa etkili insülinle düzeltme yapmanız en doğrusu.

   Bir seferlik durumun ketoasidoza sokabileceğini düşünmüyorum ama arda arda günlerde olursa elbette sokabilir ya da kişiden kişiye durum değişebilir.

   sevgiler

 4. Esra hanım,
  Benin kafama takılan 2 konu var…
  1- Lantus hakkında ben de uzun süreli kullanımlarda kanser riski oluşturduğu konusunda dr um tarafımdan uyarıldım ve bu sebeple levemir e geçtim.
  2- Gerek levemir gerekse lantus un neden ille hergün aynı saat yani 22 de yapılıyor sa 22.30 da22.40 da gibi değişik saatlerde yapılmasının sakıncası nedir?

  • Kadir Bey Merhaba,

   Lantus hakkında yıllardır dedikodu var. Doğruluğuna kişisel olarak inanmıyorum.

   Lantus ya da Levir teorikte 24 saat etkilidir. Her insülin enjeksiyonunda da olduğı gibi 1’er saat geç ya da erken yapılabilir. Ama etki süresi sebebiyle aynı saatte yapılması önemli. Yapılma saati de kişiden kişiye zaten değişir.

   Sevgiler

 5. Doktor Richard Bernstein Lantus’u önermiyor. Levemir kullanmalarını hastalarına tavsiye ediyor. Aynı zamanda bu insulinlerin etki sürelerinin söylendiği gibi 24 saat olmadığını, daha kısa olduğunu videolarında açıklıyor. Kendisi bazal dozu ikiye bölüp enjeksiyon yaptığını da belirtiyor. Sabah erken saatlerde ikinci doz uzun etkili insulin yapılması durumunda bazal insulinin etkisinin uzadığını açıklıyor.

  • Merhaba Culdesac,

   Lantus ve Levemir teorik olarak 24 saat etkili şekilde piyasaya sürüldü. Ama kullanıcı tecrübeleri gösterdi ki ancak 21-23 saat sürüyor. Sonra günde 1 kez yapılan bu insülinler 2’ye bölünerek yapılmaya başlandı.

   Dr Bernstein’ın Lantus konusundaki görüşü çok önemlidir. Ama Lantus konusunda çıkarılan bu haberin halen asparagas olduğunu düşünüyorum.

   Sevgiler

 6. Bana da bir endokrinoloji uzmanı yüksek miktarlarda insülin kullanımının kansere neden olabileceğini söyledi.
  Fakat insülin markası veya dozu hakkında bilgi vermedi ve benim dozlarımın düşük olmasından dolayı sorun teşkil etmediğini belirtti.

  Yıllarca Lantus kullandım, ama 2011 yılında vücudumda antikor oluşunca kullandığım hangi insülinden kaynaklandığını tespit etmek için epey uğraştım.
  Antikor sebebinin Lantus olduğunu tespit edince maalesef Lantusu kullanmayı bıraktım.

  • Merhaba Gencay Bey,

   Dolayısıyla Lantus kansere sebep oluyor gibi bir durum söz konusu değil. Gerektiğinden fazla insülin kullanımının bazı riskleri var. İnsülin bizi şu an için hayatta tutabilen tek hormon. Örneğin günde 30 ünite insülin kullanması gereken birisi günde 60 ya da 90 ünite filan insülin kullanırsa bunun riskleri söz konusu olur.

   sevgiler,

 7. Merhaba, ben novorapid ve lantus kullanıyorum.
  Saat 22:00 da lantus iğnemi yaptım, şekerim 200 dü.
  Şekerim şuan 285 ve yükselmiş. Gece lantustan sonra novorapid yapabilir miyim? Yoksa sabah kahvaltıya kadar beklemem mi gerekir. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Lantus uzun etkili bir insülindir. Novorapid gibi yapıldıktan 90 dk sonra etkisini göstermez. Bu sebeple uzun ve kısa etkili insülinleri aynı anda yapmanın birbirine negatif ya da pozitif etkisi bulunmamaktadır.

   Aynı yere yapmadığınız sürece aynı anda yapmanızda bir sakınca bulunmaz.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: