Ultra Hızlı Etkili İnsülinler: BioChaperone Lispro, LY900014 ve FIAsp – ATTD’den Notlar Bölüm2

Haberler&GelişmelerUltra Hızlı Etkili İnsülinler: BioChaperone Lispro, LY900014 ve FIAsp - ATTD’den Notlar...

Ultra Hızlı Etkili İnsülinler: BioChaperone Lispro, LY900014 ve FIAsp – ATTD’den Notlar Bölüm2

Bir önceki yazımızda sizlerle ATTD’den ilk gözlemlerimi paylaşmıştım. Diyabet İçin İleri Teknolojiler ve Tedaviler Kongresi (ATTD)’den Notlar Bölüm1 linkindeki yazımı okuyabilirsiniz.

Bu yazımda ise;

  • Ultra hızlı etkili insülinler (BioChaperone Lispro, LY900014, Faster Aspart – FIAsp) hakkında sizlerle bilgi paylaşacağım.

Ultra Hızlı Etkili İnsülinler: BioChaperone Lispro, LY900014, Faster Aspart – FIAsp

Bildiğiniz gibi ben şu anda NovoNordisk’in ultra hızlı etkili insülini FIAsp’ı kullanıyorum. Yurt dışından kendi imkanlarımla alıyorum.

FIAsp hakkında tüm tecrübelerime ve teknik detaylara http://www.diyabetimben.com/?s=FIAsp linkindeki yazılardan ulaşabilirsiniz.

FIAsp ve diğer anlatacağım hiçbir ultra hızlı etkili insülin Türkiye’de satılmıyor.

FIAsp, Novorapid ve Novolog insülinlerine benzer bir yapıya sahip. Ama FIAsp, Novorapid ve Novolog’tan farklı olarak, B3 vitamini (niacinamide) ve L-arginin amino asitinin eklendiği yeni bir formülasyondan oluşmakta. Bu sebeple de insülin etki hızının arttığı belirtilmiş. Ve özellikle yemeklerden sonraki tokluk kan şekerinin tavan yapmadan kan şekerinin daha regüle halde gitmesi hedeflenmiş. Normalde diğer hızlı etkili insülinlerin etkisi 15-20 dakikada başlarken FIAsp’ta bu etki 5 dakikada başlıyor.

2010 yılında FIAsp çalışmaları başlamış ve faz 1 ve 2 çalışmalarında 17 deneme, faz 3’te de 8 deneme çalışmasından sonra geçtiğimiz yıl verilen onaylarla Amerika, Kanada, Hindistan ve Avrupa’da satışa sunulmuştur.

Ultra hızlı diğer bir insülin ise BioChaperone LisproUltra Hızlı Etkili İnsülin BioChaperone® Lispro  linkindeki yazımı okuyarak biraz daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BioChaperone Lispro insülini enjekte edildikten ilk 30 dakika boyunca diğer hızlı etkili insülinlere göre daha iyi performans sergiliyor ve hızlı yükselişi engelleyip diğer saatlerde de kan şekeri değerinin daha ip gibi gitmesini sağlıyor.

BioChaperone Lispro çalışmalarına ise 2012 yılında başlanmış. faz 1 ve 2 çalışmaları 10 deneme yapılarak sonlanmış.

LY900014 insülin lispro ise Eli Lilly’nin ultra hızlı etkili insülini. 2015 yılında çalışmalara başlanmış. Faz 1 ve 2 çalışmaları 17 deneme, faz 3 çalışmaları ise 2 deneme olarak tamamlanmış. Ve bu çalışmalar oldukça hızlı ilerlemiş.

LY900014 insülin lispro, diğer hızlı etkili insülinlerin çalışmaya başlama sürelerinden % 26 daha hızlı sürede çalışmaya başlamakta.

Bu insülinler insülin kalemi ve insülin pompası için uyumlu ve uyumlu olacak. Ama özellikle ilk zamanlarda yaş sınırı söz konusu.

Ama özellikle tam otomatize yapay pankreas teknolojisinde muhteşem bir etki yaratacaklar. Bu konu beni çok heyecanlandırıyor.

2 YORUMLAR

  1. Tam otomatize yapay pankreas teknolojisi ile ilgili su kelimeler bir araya getirilirse, gerçekten çok heyecan verici düsünceler ortaya çika bilir:
    FIAsp, MiniMed 670G, Dexcom G6, AndroidAPS, xDripPlus, Nightscout.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: