Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübeleri

Haberler&GelişmelerUltra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübeleri

Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübeleri

Diyabet teknolojileri gelişirken kullandığımız insülinlerin de gelişmesi gerektiğini artık biliyoruz. Diyabetli olmayan bireyler insülin üretimini hızla yapıp kandan da hızla çıkmasını başarabiliyorlar. Bu olay oldukça ama oldukça kısa sürelerde oluyor.

Daha önce Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Avrupa ve Kanada’da Onay Aldı başlıklı yazımızda sizlere FIAsp hakkında bilgi vermiştik.

Londra’da FIAsp kullanmaya başlayan bir tip-1 diyabetlinin sosyal medya paylaşımlarını da görünce paylaşmadan geçmek istemedik. Şu anda Londra’da eczaneler kanalıyla alınmaya başlanmış 🙂

Yemek yemeye başlamadan 2 dakika önce yapılması, yapıldıktan sonra da 20 dakika içinde yemek yemeye başlanması gerekmektedir.

FIAsp’ enjekte ettikten ya da insülin pompasından gönderdikten 1-3 saat sonra maksimum etkiye sahip olurken etkisinin 3-5 saat arası sürdüğü belirtilmiş. Bu cümleden de anlaşıldığı üzere FIAsp insülin pompası kullanan bireyler için de uygundur.

Özellikle yemek yedikten sonraki tokluk kan şekerinin tam anlamıyla regüle olmasında oldukça başarılı olduğu vurgulanıyor.

QqLNADG-1

Sosyal medyada FIAsp’ı kullanarak tecrübelerini paylaşan Tim, Krispy Kreme’in Lotus donutını yemiş. 47 gr kh için 4,7 ünite insülin yapmış. Yukarıdaki görselden tüm gidişatı görebilirsiniz. Yemeden 10 dakika önce insülini yapmış. Yine yemeden önce kan şekeri 128 mg/dL gibi olan kan şekeri, yedikten 15 dakika sonra 168 mg/dL, 3 saat sonra da 132 mg/dL olmuş. Ve 3 saatin sonunda da FIAsp’ın artık kalmadığını da IOB’nin (Insulin on board_ Aktif insülin) 0,55 ünite olması ile anlıyoruz.

pKE16vl-1

Aynı besini Novorapid ile deneyen Tim, insülini 30 dakika önce yaptığında yaşadığı hipoglisemi anları oluyormuş.

sBO0z5g-1

Yine yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere 12:05’te 1 ünite insülin almış Tim. 75 dakika sonra kan şekerinin ani düşüşü, sonra düz bir çizgi gibi gitmeye başlayıp 145 dakika sonra da düşük bir ivmeyle kan şekerinin yükselmesi şaşırtmış. Çünkü FIAsp’ın klinik çalışmalarına biraz ters bir tecrübe yaşadığını belirtiyor. Ancak farklı gün ve öğünlerde bu durumu tekrar tekrar test edeceğine vurgu yapıyor.

Diğer hızlı etkili insülinlere göre ultra hızlı etkili insülin olan FIAsp’ın hızının daha iyi olduğunu tecrübe ettiğini söylüyor.

Biz de Tim’in yeni tecrübelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz ama insülinlerin hızı ultra hızlı olup, hızla çalışıp, görevini yapıp ve aynı hızla vücuttan çıkmasını sabır ve umutla bekliyor olacağız 🙂

Bu arada yine umarız Novonordisk Türkiye de hızla Türkiye’ye getirir 🙂

 

 

5 YORUMLAR

  • Damla Hanım Merhaba,

   Twitter: Tim’s_Pants Instagram’ını bulamadım 🙁

   Twitter kısa süreli paylaşımlar yapıyor. Bı da harika oluyor 🙂

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: