Üç Süper Eğitimli Diyabetli Denizde

Genel BilgilerÜç Süper Eğitimli Diyabetli Denizde

Soru cevap yaparak diyabetli hayatlarımıza destek sağlamaya devam ediyoruz.

Öyküm’ün bu kapsamda hazırladığı sorular takdire şayan 🙂 .

Yaz mevsimi olunca da havuza ve denize gitmeler üzerine sorular gündemimizde.

 

İkisi de Tip 1 diyabetli olan Miraç ve Kübra beraber plaja giderler. Öğlen yemeğine kadar güneşlenirler. Hatta Miraç güneşin altında uyuyakalır.

Yemek zamanı gelince (saat 12.00) Kübra onu uyandırır. Yemekte Kübra Tavuklu Salata yer. Rejim yaptığından ekmek yemez. Miraç ise Tavuk Izgara yanında pirinç pilavı tüketir.

O sırada yanlarına gelen Tip 1 diyabetli arkadaşları Serdar ise yemekte Miracın yemeğinin aynısından ister. İçecek olarak ise 2 bardak bira tüketir.

Yemekten sonra plaja dönerler. Miraç şezlonga uzanır bronzlaşmaya devam eder. Kübra kitabını alarak gölgeye geçer ve okur. Serdar ise kendini serin sulara bırakır ve 300 metre kadar açılır.

Bu üç süper eğitimli diyabetli arkadaşımız yaptığı hataları ve doğruları tartışalım…

1 Yorum

 1. Değerli Arkadaslar,

  Sorumuz cevapsiz kalmış 🙂 . Ben cevaplıyorum.

  Muhtemelen bu 3 arkadas sabah insulin yapıp kahvaltı yapmışlar. Yapmadıklarsa sonuclar daha kötü olabilirdi ama yaptıklarını varsayıyorum.

  Öğlen yemeğine kadar günesin altında susuz gecen bir güneşlenme seansını hiç sevmedim. Ve ara ogun de yok.

  Kübra ekmek ya da karbonhidrat almadan sadece salata yiyiyor. İnsulin yaptıysa neden yaptığını sormak lazım. Zira vücuduna şekere donusebilecek bir besin girmemiş. Yemek sonrasına bu arkadasımız hipoglisemi yasayacak.

  Mirac ise tavuk ve pirinç pilavı tüketiyor ve yine rehavetin etkisi ile yatıyor. Pirincin bildigimiz gibi Glisemik indeksi yüksek. Glisemik indeksi yüksek besinler gunün hareketli zamanlarınızda tüketilmeli. Burada söyle bir sonuca varmayalım lütfen. Yemek sonrası yüzse ya da yürüse iyi olurdu gibi. Elbette bunları yapsa ve yatmasa iyi olacaktı ama yatmayı tercih ettigi için insulin dozunda biraz oynama yapabirdi. Bu arkadasımız da hiperglisemi yasayacak.

  Serdar’da Mirac’in yediklerini yiyiyor, 2 bira tüketiyor ve denizde yüzmenin keyfini çıkarıyor. Bira için yaradın diyorum. Özellikle yazın dondurulmuş bardakta bira iyi gider. Ama bildigimiz gibi alkol aldıktan sonra kan şekeri yükseklikleri olmakta. Eğer çok akıl alındıysa sabah saatlerin hipoglisemi ayları olmakta. Bu konuyla ilgili alkol alımı yazımızı okuyun lütfen. Serdar bu kadar çok yüzmeseydi hipoglisemi yasamazdi bence.

  Dolayısı ile yazın güneş, deniz, ve kum konsepti biz diyabetlileri kendinizden gecirse de diyabetli oldugumuzu unutmamamız lazım. Elbette bira içer, dondurma yer ya da pilav yiyebiriz. Ama doğru zaman ve doğru insulin dozlarına da dikkat etmeliyiz.

  Ben dünden bu yana tatildeyim ve yediğime içtiğime dikkat etmeye çalışıyorum kendimi kısıtlamadan. Hatta dün yürüyüş yaparken Algıda Maraş usulü Cornetto yedim. Yaklaşık 38 gr karbonhidrat iceriyor 🙂 .

  Sevgilet

  Mira

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: