Türkiye’deki İnsülin Pompaları ve Sarf Malzemelerinin Maliyetleri / Mayıs 2021

İnsülin PompasıTürkiye'deki İnsülin Pompaları ve Sarf Malzemelerinin Maliyetleri / Mayıs 2021

Türkiye’deki İnsülin Pompaları ve Sarf Malzemelerinin Maliyetleri / Mayıs 2021

Kısa bir ön özet yapmak gerekirse;

 • Omnipod‘un SGK geri ödeme desteği bulunmuyor. Tablolarda yazan rakamlar olduğu gibi cepten çıkan rakamlar.
 • Medtrum‘un da SGK geri ödeme desteği bulunmuyor. Tablolarda bir rakam yazmıyor. Firma fiyat güncellemesi yapıyor. Bilgi gelince bu içeriği güncelleyeceğim.
 • Dana‘nın SGK geri ödeme desteği bulunuyor.
 • Medtronic‘in de SGK geri ödeme desteği bulunuyor.

Sensör ve sarf malzemeleri ise ülkemizde SGK destekli değil.

Ülkemizde satışı olan tüm insülin pompa marka ve modellerinin maliyet tablosunu sizlerle paylaşıyorum.

Bazı insülin pompa modelleri sensörlü. Pompa ile dedike çalışan sensör model ve maliyetleri hakkında da tabloyu bu paylaşımda görebileceksiniz.

Tabloları ekrana sığdırmak kolay olmadığı için görsellerin içindeki yazılar biraz küçük kalabilir. Görsellerin üzerine tıklayarak daha net görebilirsiniz.

Aşağıdaki tablodaki maliyetler 1 Mayıs 2021 öncesi maliyetlerdir. Bu tarihi neden baz aldım? Medtronic Türkiye fiyat güncellemesi yaptı ve maliyet tablolarını bu tarihi baz alarak hazırlamak doğru olacak diye düşündüm.

1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla da aşağıdaki maliyetler geçerli. Aşağıdaki tabloda şu an için fiyatı değişen tek marka Medtronic.

1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla da SGK geri ödeme desteğini değiştiriyor. Bunu 2.5.2021 tarihinde SGK duyurdu. Ama dediğim gibi bu güncelleme 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla geçerli.

Kısaca;

 • SGK insülin pompasındaki geri ödemesini 5.275 TL’den 5.802 TL’ye çıkardı.
 • 3 aylık sarf malzeme geri ödeme desteğini ise 461 TL’den 507 TL’ye çıkardı.

Bu güncelleme ise hem insülin pompası hem de sarf malzemeleri için geçerli. SGK geri ödeme desteğindeki değişimle de bizlerin ödeyeceği farklar da değişiyor.

Sensör dedike çalışan insülin pompalarında bir de sensör ve transmitter maliyetleri devreye girerek ekleniyor. Medtronic’in 754 sensörsüz dışındaki modelleri ve Best Sağlık’a ait insülin pompası sensör dedike çalışıyor. Tabloda yazıyor ama vurgulamakta fayda var.

11 YORUMLAR

  • Burak Bey Merhaba,

   Firma ile iletişime geçmiştim. Ancak ne fiyat ne de SGK geri ödemesi ne durumdanın bilgisiyle ilgili dönüş yapmadılar. Eskiden bu yana SGK’nın ödediği tutarı düşüyorlardı.

   Katkınız için teşekkürler.

   sevgiler,

   esra

   • Mehmet merhaba,

    Bu paylaşımlar sizlerin hesap yapabilmeleri için. Tablolardaki bilgileri iyi okuyup aylık ve ilk satın alma maliyetlerini hesaplayabilirsiniz.

    sevgiler,

  • Merhaba burak bey herhangi bir problem yaşadınız mı acaba pompa ile ilgili hastalıkla bağlantılı olarak? Maliyeti ne kadar acaba bende almak istiyorum da

  • Yeni pompalarin cogunda kontrol IQ denilen bir ozellik var. Bu ozellik sayesinde seker seviyesi sizin istediginiz degerin uzerine cikarsa pompa otomatik olarak insulin veriyor, eger seker seviyesi sizin belirlediginiz seviyenin altina duserse de pompa tum insulin verme ozelliklerini durduyor. Kontrol IQ ozelligi disinda betabionics firmasinin yapay pankreas gibi calisan bir pompasi var ama hala testleri devam ediyor, bunun ozelligi ise pompa seker cikinca insulin cok fazla dusunce de glukojen veriyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: