Trabzon/Çaykara’da Diyabetle İlgili Büyük Bir Proje Tamamlandı

EtkinliklerTrabzon/Çaykara'da Diyabetle İlgili Büyük Bir Proje Tamamlandı

Trabzon/Çaykara’da Diyabetle İlgili Büyük Bir Proje Tamamlandı

Ülkemizde güzel şeyler de oluyor. Emek ve her kilometresinde çaba olan bu proje iyi insanların da olduğunu bize gösteriyor.

Kasım ayında Trabzon’da kızı tip-1 diyabetli öğretmen Zennur Öztekin Sezer bir proje hayal etti,  proje harika bir şekilde yürütüldü ve tamamlandı.

Sizlerle Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama ve Bilgilendirme Projesi Hayata Geçti başlıklı yazımızda bu projeden bahsetmiştik.

Zennur Hanım, Çaykara Zeki Bilge İlkokulu öğretmeni. Bu proje de Çaykara Zeki Bilge İlkokulu’nun projesi olarak lanse edilmişti. Zennur Hanım proje koordinatörlüğü yaparken okul öğretmenlerinden Zeynep Kılıç ile projeyi yazıp, planlamışlardı. Hava şartları zorlu olsa da Zeki Bilge İlkokulu Müdürü İzzet Gönan’dan projede olan çoğu kişiye kadar projenin sekteye uğramaması için tüm çaba sarfedilmiş.

Bu arada proje Çaykara’daki tüm okullarda hem çocuklara, hem de öğretmenlere, okul yönetimine, okul çalışanlarına ve velilere diyabeti, obeziteyi ve sağlıklı beslenmeyi anlatmak temeli üzerine kurulmuştu. Her okulda diyabetin çocukluk çağında da olabileceğine, çocukluk çağı diyabeti olan çocuklara endişeli bakılmamasına ve diyabetli olmayan çocuklar gibi olabildiklerine vurgu yapıldı.

Proje süresince 1842 kişinin kan şekerine bakılmış. 70 kişinin kan şekeri 130 ve üzeri çıkmış. İçinde çocuklar da var. Zennur Hanım kan şekeri 130 ve üzeri çıkan her kişi ve özellikle çocukların velileleri ile telefonla iletişime geçmeye başladı. Sabah açlık kan şekeri ve HbA1c kontrolü yapmalarını önerecek.

Zennur Hanım’ın aklında kalan birkaç anısını da yazmak lazım. Kilosu yaşına göre biraz daha fazla 3 erkek çocuğun kan şekeri 150 civarında çıkmış. Bu 3 çocuktan biri zaten tip-2 diyabetliymiş ve glifor kullanıyormuş. Bir kız öğrenci de tiroid ameliyatı olduğu için kan şekeri yüksek çıkmış.

Lise 3 öğrencilerinden bir erkek çocuğumuz da sunum ve video izlemelerinden sonra Zennur Hanım’ın yanına gidip; “Öğretmenim; bende de bu belirtiler var. Şekerim de yüksek çıktı. Ne yapmam lazım?” demiş. Bu arada şeker değeri 150 seviyesinde çıkmış. Zennur Hanım hızlıca gerekli yönlendirmeleri yapmış.

Bugün de kan şekeri 130 ve üzeri çıkan kişilere ulaşmaya devam edecekler.

Dün de Zennur Hanım ile konuştuk. Projeyi tam anlamıyla yazıp Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderecekler. Proje duyulduğu için Trabzon geneline yayılmaya çalışılacak. Bununla birlikte Eskişehir’den de çocuğu tip-1 diyabetli bir öğretmen anne de bu projeden esinlenerek benzer bir proje için kolları sıvadı. Ve gördüğünüz gibi dilden dile de olsa umarım iyi şeyler yayılır ve örnek teşkil eder.

Zennur Hanım ve projede olan, destekleyen herkese teşekkür ederiz.

Alttaki fotoğraflar da projenin tamamlandığı Uzungöl’deki okul. Ne kadar güzel görünüyor çocuklar değil mi!!!

caykara2  caykara1  caykara3

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: