Tip-1 Diyabet Yönetiminde Multivitaminlerin Önemi

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabet Yönetiminde Multivitaminlerin Önemi

Tip-1 Diyabet Yönetiminde Multivitaminlerin Önemi

Diyabetli bireylerde vücudun kendi mineral ve vitamin deposu diyabetten dolayı boşalma eğilimindedir. Dengeli beslenilse bile besinlerden alınacak vitamin ve minaraller maalesef bu boşluğu doldurmamakta. Bu sebeple de dışarında takviye almak önemli olmakta.

Bilim insanları diyabetli bireyler için tam olarak vitamin takvisiyesindeki uygun miktar konusunda kesin bir yargıya varamamıştır.

Vitamin spektrumu içinde var diyabette özellikle doku tamiri için önemli olan bazı takviyeler;

Krom: Bazı çalışmalarda ve gıdalardan emilimde büyük bir zorluk olduğu belirtilse de kromun kan şekerini düşürücü bir etkisi olduğunun tezi savunulmaktadır. Bu mineralin diyabetlilerde eksiği sıkça görülür. Bu sebeple de takviyesinin önemli olduğu belirtilmekte.

Magnezyum: Magnezyum eksikliği pankeastan insülin salınımını bozduğu bilinmektedir. Eksikliğinde ise diyabetli bireylerde komplikasyon riskinin artma olasılığı ortaya çıkmaktadır.

Alfa Lipoik Asit: Retina hasarı ve nöropatiyi önleyebilmek adına güçlü bir antioksidan kaynağını belirtmekte fayda var. Gıdalardan bu eksiği tamamlamak zor olduğu için dışarıdan takviye alınması önerilmekte.

Omega 3: Özellikle nörolojik ve kardiyak sistemlerde geniş yaraların tedavisine olumlu etkisi bulunmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için önemlidir.

D Vitamini: Son yıllarda genel nüfusun kronik yorgunluktan muzdarip olması sebebiyle bu özel vitaminin eksikliği de artmakta. Diyabet teşhisinde de önemli olan bir vitamin olduğunu belirtmek gereklidir. Ayrıca diğer vitaminlerin aksine bu vitaminin kaynağını bulmak maalesef zor, ama en önemli kaynağı güneştir.

Ben omega 3 ve magzezyumu hiç kullanmadım ama diğer vitaminleri kullanan biri olarak eksiklik giderildikten sonra vücudun toparlandığını çok daha net hissetmiştim.

Vitamin eksikliğinizin olup olmadığını doktorunuzun yapacağı testlerde ortaya çıkacağını, ezbere vitamin alınmaması ve doktor kontrolünde alınması gerektiğini özellikle belirtmek isteriz.

Yardımcı Kaynak: http://blog.diabetv.com/multivitamins-and-diabetes/

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: