Tip-1 Diyabetlilerde Böbreklerin Sessizliği

KomplikasyonlarTip-1 Diyabetlilerde Böbreklerin Sessizliği

bobrek2Merhabalar,

Diyabette zamanla gelişebilen komplikasyonları zaman zaman paylaşmaya çalışıyorum sizlerle. Bunlardan en önemlileri arasında yer alan böbreklerdeki hasar ciddi ve göz ardı edilmeyecek bir sorundur. Şu an ben bu olayı yaşamaktayım. %50 olan diyabete bağlı börek yetmezliği yüzünden ciddi perhizler yapmaktayım ve de ilaç tedavisi görmekteyim. Sebebi malum diyabeti geçmişimde önemsememem ve bu tehlikelerin farkında olamamam. Bildiğiniz gibi geçen seferki yazımda ayaklardan bahsetmiştim, dönüşümlü olarak bu komplikasyonları  anlatacağım. Mutlaka biliyorsunuzdur ama iş tatbikata gelince maalesef önemsememek olgusu ağır basmakta, başa gelince de ne yapacağım telaşı başlamaktadır. Aslında çok basit kurallarla önlem alınabilir.

Yüksek seyreden kan şekeri ve kan basıncı böbrekte hasara yol açmakta ve bundan dolayı da idrarda protein kaçağı başlamaktadır. Öncelikle normal bir tam idrar tahliliyle kaçak olup olmadığına bakılmalı eğer varsa bir Nefroloji uzamanı kontrolünde  24 saatlik tam  idrar tahliliyle bunun miktarı saptanmalı teşhis konmalıdır.

Diyabetik böbrek tahribatı hiçbir belirti vermeden gelişir bu durumdan her iki böbrekte etkilenir ve aşırı halsizlik,kaşıntı ve ödem gelişir. Eğer börek yetmezliği had safhaya gelmişse sonu diyalizdir.

Tüm diyabetli arkadaşlar lütfen senede en az  bir kez idrarda ALBUMİN ve kanda da kreatinin kontrolünü  yaptırınız inanın hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Bu kadar basit bir testin size neler kazandırdığını inanın ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacaksınız aksi vukuunda……..söylemeye gerek yok bence.

Bu arada önlem için de;çok basit, kontrollü şeker ve tansiyon, Yani mükemmel bir beslenme ve aşırı protein almamak, bol su içmek. Tuz oranını düşürmek ve de kafanıza göre her ilacı kullanmamak.

İşte bu kadar basit. Karar ve tercih hakkı sizlerin her zamanki gibi.

Lütfen geç kalmayın ve önemsemezlik yapmayın benim geçmişim gibi. (Görsel kaynak: dogaltedavi.net)

Ünsal Kantarcı

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

10 YORUMLAR

 1. Protein kaçırdığım yıllar önce tansiyon hapı verdiler. Geçen yaz içmeyi aksattım ve gene protein kaçırmam oldu hba1c 5.4 olduğu halde şimdi hiç aksatmıyorum.

 2. İpek hanım merhaba;
  Tansiyon hapının amacı sadece tansiyon için değil aynı zamanda da böbrekler üzerindeki basıncıda azaltmaktır.Benim tansiyon problemim olmamasına rağmen Delix adlı ilacı ömür boyu kullanacağım.Malum böbreklerim yarı kapasite çalışıyor.
  Protein kaçağını engellemek belli aşamadan sonra mümkün olamıyor ama yavaşlatılabiliniyor bunun içinde aşırı proteğin almamak ve de düzenli ilaç kullanımı.Ayrıca 24 saatlik idrardaki oran da çok önemli.Normal değerlerin altında bir kaçak varsa fazla korkulacak birşey yoktur,ama değer yüksekse,gece idrar artışı fazla olur kaşıntınız artar halsizlik başgösterir.
  Şekeri kontrol altında tutup,beslenmenize dikkat ettiğiniz müddetçe korkmayın derim.
  Saygılar.

 3. Ünsal amca merhaba,
  “GENÇLER BİLEBİLSE, YAŞLILAR YAPABİLSE”
  Siz ve sizin gibiler biz gençlere ne kadar nasihatte bulunsa da, önlem tedbir almamız için bizim ne kadar öğütlese de, insan başına gelmedikçe, anlayamaz.Ne kadar anlıyorum, en azından anlamaya çalışıyorum, dese bile gerçek başa geldikten sonra anlaşılır ve iş işten geçtikten sonra başlar ahlar vahlar.
  “Vakit kaybı, zaman azlığı, haftaya doktara gitcem, daha o kadar zorlamıyor beni, şimdilik ağrım ile idare ediyoruz.” dersin, dersin, dersin kendini avuturken bir bakmışsın ve ardından, artık çok geç demek için bile, belki artık çok olmuştur.
  Hayatta ilk önce kendinize vakit ayırın ki, sevdiklerinizden kendinizi mahrum etmeyin.
  Saygıyla.

 4. Hatice kızım merhaba;
  Sana sonsuz teşekkürler; yazılarımı okuma zahmetine katlanıp yorum yazman ve de gerekli dersleri alabilmenin sevincini her daim yaşatıyorsun bana. Sen diyabetli olmasan da durumlara yaklaşımın ve duyarlılığın karşısında saygıyla eğilmeyi yeğlerim. Diyabetin pençesinde yıllarca çırpınan ama maalesef nasihatlarımı bir öcü gibi algılayan ve hatta bazı yazılarımın bile bu yüzden yayınının bile engellendiği bu blokta; benim daima amacım genç arkadaşlarıma azda olsa rehberlik yapabilmek bilinen gerçekleri su yüzüne çıkarmak ve de kendinize gelin diye haykırmak.
  Sorarım sana gerçeklerin ifadesini sunmak çok mu kötü,yoksa sakıncalı bir yaşamı ve beslenmeyi tercih edip bunları yayınlamak mı? Hangisi tercih. Ben hala çözebilmiş değilim bu blokta olanları.Ve çözmekte istemiyorum. İnsanlar yaşanmışlıkları değil; günü anlama çabasındalar. Oysa bu blokta en önemli konu yapılan hatalar değil yapılmaması gerekenler ifade edilmeli ve örnek yaşam biçimleri sunulmalı.Ama maalesef herkes kendi doğrularını savunarak boyut değiştirmekte, var olan doğruları kapatmaya çalışmaktalar.
  Yeter çıldırmak üzereyim beni anlayan ve hep destek olan sen değerli kızıma anlatmak istedim sadece içimi; sağ ol beni okuduğun için.
  Benim sevecen, candan, saygılı kızım; Allaha emanet ol her daim.

 5. unsal abi yazılarını okudukça daha çok dikkat ediyorum.. ama gençlikte bunca ŞEY gerçekten çok zor oluyor ,,gençlik ateşi hep insanı fişekliyor..senin daha önce umursamamanı anlıyor ve yaşıyorum şu anda bende ,,zira 2 yıl oldu henüz

 6. Mustafacım merhaba;
  Öncelikle teşekkür ederim, duyarlılığın için.
  Gençlik ateşi…..Eğer yaşamının her döneminde aynı kuvvette olasını istiyorsan, tercihlerini sağlıktan yana kullan ve asıl amaç olan geç kalmamayı benimse. Eğer yaşamında kurallarla yaşamayı başara bilirsen; hayat sürecin hep mutlu olur. Çünkü gerçek mutluluk sağlıkmış ben bunu maalesef yeni anladım. Lütfen sizler geç anlamayın.
  Sevgiler.

 7. Ünsal abi merhaba diyabette yeniyim 3 ay oldu 31 yaşındayım diyetima muntazam dikkat ettigimi düşünüyorum sizden kısaca kısaca kendinizi benim yerine koyup nasıl yaşamamı ve nasıl beslemmem gerektigini yazarsanız sevinirim teşekkürler şimdiden.

 8. Muhammet merhaba;
  Diyabete hoş geldin diyemeyeceğim, keşke gelmeseydin demeyi yeğlerdim.
  Ne yapacaksın başa gelen çekilir. Sadece şunu bilmeni isterim ki diyabetle yaşamayı öğrenirsen aslında hiçte sanıldığı kadar zor değil. Düzenli bir beslenme ve yaşam süren bir diyabetli inan ki normal bir insandan daha sağlıklı olabiliyor. Bunun için yapman gereken bu bloktaki tüm yazıları okuman yada bir diyetisyenden yardım alman. Benim nasıl yaşadığımı merak edersen de benim EMEKLİ rumuzuyla yayınlanan yazılarımı takip et derim. Ayrıca bloktaki karbonhidrat sayım yöntemlerini ve hesaplamaları iyice öğren ve tatbik et.
  Kısaca yaşamak için yemek ye, zevkin için değil. Yemek için yaşama, eğer yaşarsan keşkelerin artar yıllar geçtikçe. Karar ve genç kalmak senin ellerinde………Yani iki seçeneğin var;seç birini ona göre yaşa….
  Kendine çok iyi bak, sevgiler, saygılar

 9. En son Eylül’de protein kaçırmıştım, bu ayki tahlillerimde gene kaçak olduğunu gördüm. Son zamanlarda birşeylerin ters gittiğini anlamıştım. Çarpıntım, nefes darlığım, idrara çıkmam çok fazla; ama şekerim düzgün gidiyor. Delix dozajımı artıracaklar sanırım.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: