Tip-1 Diyabetlinin Başarısı HbA1c İle Belirlenir Mi?

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetlinin Başarısı HbA1c İle Belirlenir Mi?

Tip-1 Diyabetlinin Başarısı HbA1c İle Belirlenir Mi?

Tip-1 diyabetle ilk tanıştığımda HbA1c sonuçlarını hem merakla bekler hem de sonuca güvenirdim.

Galiba 2004-2005 yıllarında doktor olan ev arkadaşlarımın yorumlarıyla aslında pek de güvenmemem gerektiğinin farkına vardım. HbA1c değerim gayet iyi çıkmış ve mutluyken; “HbA1c değerinin bu kadar iyi çıkması normal değil. Çünkü kan şekerin bi çok düşüyor, bir de çok yükseliyor.” demişlerdi. İnsan mühendis olunca ve HbA1c değerinin 3 aylık ortalama kan şekeri olduğunu daha iyi bir anlayınca maksimum ve minimumları gören birinin ortalamasının normal çıkmasını da anlayabilirdim.

Şimdi biraz matematik yapalım. Kan şekeriniz günde 3 kez 50 mg/dL, 4 kez 120 mg/dL, 5 kez de 250 mg/dL çıksın. Bunun ortalamasını alırken ((3*50)+(4*120)+(5*250)) /12 dediğimizde sonuç 157 mg/dL çıkar. Ve bu tarz bir ortalama kan şekeri bireyin HbA1c değerinin 6-7 arasında çıkacağını gösterir.

Ben bu sebeple, eğer günlük ölçümlerimde çok sık minimum ve maksimum kan şekerlerini görüyorsam HbA1c sonucuna güvenmiyorum. Ama günlük ölçümlerle HbA1c arasında güzel bir uyum varsa elbette güveniyorum.

Medtronic 640G’yi kullanan biri olarak çıkan raporda HbA1c değerim 6,6 çıktı 🙂 İşte bu gerçekten de gerçek bir sonuç. Minimum ve maksimumlar yaşanmadan ve gerçek verilere dayanarak yapılan çalışmanın bir sonucu.

Dün Diyabet Hastanesi’nden Dr Enver Göncüoğlu ile sonuçları değerlendirirken ‘Kan şekeriniz kaç haftadır ip gibi seyretmiş. Harika gitmiş.’ deyince inanılmaz mutlu oldum. Ve ben de diyabet yönetimimdeki bu başarıyı; biraz emek harcamaya biraz da eldeki teknolojileri iyi kullanmaya, biraz biraz daha da beslenmeyi daha bilinçli yapmaya ve yönetmeye borçluyum.

Biliyoruz ki; Diyabet, Bir Takım Oyunu! Bu takımda tip-1 diyabetli birey merkezdeyken, ekip olmanın en önemli destekçileri doktor, diyetisyen, diyabet teknolojileri ve birinci dereceden yakınlar bulunuyor 🙂

Ve başarıyı elde edince de güzel bir film seyreder gibi 640G ve CGMs’in raporlarını tekrar tekrar okuyup kendinizle gurur duyuyorsunuz 🙂 (Bu kısım biraz şımarıkça oldu ama olsun 🙂 )

6 YORUMLAR

 1. Medine Gülsoy Ben de hipoglisemisiz (ayda bir iki defa hipo demek bu 😊 ) bir 3 ay sonrası çıkan Ha1c ye güveniyorum .Mesela hiposuz 7 yi yakalarsam bu benim için iyi.Sizin yorumunuzu alabilir miyim Esra hanım ?Hiposuz 7_7.5 iyi mi?

  Diyabetim Ben Medine Hanım Merhaba, Yetişkinlerde 6,5-7 arası ideal olarak görülüyor. 7.5’i çok görmemek lazım. sevgiler, esra

 2. Esra hanım pompayı yeni kullanmaya başladım eski bir kullanıcı olarak set değişimlerinden 2 saat sonra yaptığınız ölçümde kan şekeri 250 üzerinde çıkarsa tam olarak ne yapıyorsunuz biraz anlatır mısınız? Seti doğrudan değiştirmeli miyim, ne yapmalıyım? 🙂 Setler 3 aylık olduğu için erken bitme durumu söz konusu oluyor da? 🙂

  • Arif Bey Merhaba,

   Set değişimlerinden sonra bu tarz yükselişler normal kabul edilir. 3-4 saat süresince de aynı yükseklikte devam ederse (Kan şekerini yükselten başka bir sebep olmadığından eminsek.) seti değiştirmek en doğrusu.

   Öncesinde de parmakla setin üzerine hafif masaj yapmak ya da setin banyoya girer gibi vücuttan ayırıp boşa 10 ünite insülin göndermek de bir çözüm. Böylece setten insülin gidip gitmediği de kontrol edilmiş olur.

   Sevgiler

 3. Meraba ben zeynep bende 5 senedir Diyabetim. Benim diyabetligim böyle başladı sık sık lavaboya gidiyor sık sık şu içiyordum ozaman 5 yaşındaydım annem beni hastaneye götürdü (o zaman Çumra da yaşıyorduk ) kavaltı yapmadan hastaneye gittik kan tahlili yaptılar sonuçlarda şekerim sınırda olduğu görüldü. Ve beni Konya Meram Tıp fakültesi ne sevk ettiler yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta yada daha fazla kaldım hastanede ilk başlarda benim için zor bir süreçti Diyabet olmaya zor alıştım ve bedenleri anladığım da oluyordu Çumra dan Konyaya gitmek biraz zor oluyordu Benim için şimdi ise 10 yaşındaydım ilk başta insülin günde 2 kez di ve sonra günde 4 oldu ve araöğünü yasakladılar annemle babam tekrar günde 2 kez olsun diye doktora yalvardılar tekrar günde 2 kez oldu ama kısa sürdü. Tekrar günde 4 kez oldu ama ara öğün yasağı kaldırıldı. Sizlerle paylaşmak istediğim bir yatıran var benim için ömür boyu unutamayacağım bir hatıra başlıyorum. Kurban bayramın 3. Gününün akşamı kuzenlerimizle köydeki kafede yemek yedik ama ben insülin vurmayı unutmuşum eve geldik ben lavobaya girdim çıkarken karnıma birşey oluyor gibi. Oldu terliyorum ve zor nefes alıyorum hemen konya tıp fakültesine gittik ama az kalsın komaya girecek misin begenmezseniz. Kızmam çünkü son kısmını kendim yazmak istedim istediğiniz yorumu yada bilirsiniz ama kalp kırmanın LÜTFEN RİCA EDERİM

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   Hikayenizin son kısmından bir şey anlamadım desem 🙁

   Yorum yaparak neden kalp kıracağımızdan endişe ediyorsunuz ki! Yapmayız. Merak etmeyin 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: