HbA1c’si 7’nin Altında Olan İnsanların 7 Alışkanlığını Biliyor Musunuz?

T1D Hakkında Her ŞeyHbA1c'si 7'nin Altında Olan İnsanların 7 Alışkanlığını Biliyor Musunuz?

HbA1c’si 7’nin Altında Olan İnsanların 7 Alışkanlığını Biliyor Musunuz?

Tip-1 diyabet, tip-2 diyabet ya da tip-1,5 diyabeti olan ve insülin kullanan bireylerin HbA1c’sinin istenilen standart aralıkta çıkması aslında çok da zor değil.

HbA1c’si 7 ve altında olan olan diyabetlilerin 7 ortak alışkanlığı olduğunu biliyor musunuz?

 • Karbonhidrat Sayımı Yapıyorlar

Karbonhidrat/insülin oranı yani alınan karbonhidrat miktarına göre yapılacak insülin dozu tip-1 diyabet yönetiminde oldukça önemli. Bu oran kişiden kişiye göre hatta kişinin gün içerisindeki saatlerine göre de değişkenlik gösterebilmekte.

 • Kan Şekerlerini Günde Minimum Dört Kez Ölçüyorlar

Aslında gerçek hayatta sabah açlık, yemek öncesi ve yemeklerden iki saat sonra ve özellikle gece yatarken ya da egzersiz yapıldığında kan şekeri ölçümü oldukça önemli.

 • Kan Şekeri Sonuçlarına Göre Aksiyon Alıyorlar

Çıkan kan şekeri değerine göre de doğru şekilde müdahale edebiliyor olmanın ayrı bir önemi bulunmakta. Kan şekeri ürekli 200 mg/dL üzerinde seyrediyorsa HbA1c değerinin 7 ve altına olması zaten beklenemez. Ancak 7 alışkanlığa sahip bireyler kan şekerleri yüksek çıktığında insülin dozlarını değiştirebilmekte ya da yüksekliğin sebebine göre gerekli düzenlemeleri yapabilmekteler. Ya da hipoglisemik değerlere göre de doğru müdahale yapmaktalar.

 • Genellikle Ev Yapımı Yemekler Yerler

Fast-food ya da paketli ürün tüketmezler. Tüketmek durumunda da kaldıklarında içlerinde en sağlık dostunu seçmeye çalışırlar.

 • Haftada Birkaç Gün Egzersiz Yaparlar

Aslında bu konunun tartışılacak bir tarafı olmadığını özellikle belirtmekte fayda var. Egzersiz kan şekerimizin dengeli gitmesinde en önemli anahtar.Özellikle yağ yakımı için de yürüyüşün yerinde bir egzersiz olduğunu belirtmek gerekir.

 • Yapabileceklerine ya da Başarabileceklerine Her Zaman İnanıyorlar

Diyabetlerini iyi yöneteceklerine ya da yönettiklerine inançları kuvvetli. Sorunlar karşısında pratik çözüm üretebildikleri için de  hiçbir zaman yılmıyorlar.

 • Her Zaman Öğrenmeye ve Kendilerini Geliştirmeye Devam Ediyorlar

Örneğin kan şekerleri yüksek olduğunu sebebini araştırıp çözüm üretirler. Ve tecrübe ettiklerini unutmuyorlar.

Ya da internet üzerinden sürekli yeni bilgileri araştırırlar ya da başkalarının tecrübelerini okuyarak onların çözümlerini kendi hayatlarına göre uygulamaya çalışırlar.

Öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye devam etmeniz umuduyla 🙂

Yararlanılan Kaynak: 7 Diabetes Habits of People with A1Cs Under 7.0

 

27 YORUMLAR

 1. Evet aynen öyle bizimki de 6.7 geldi son HBA1C hem kızım için hem bizim için yukarıda saydıklarınızı yerine getirince hayat daha keyifli oluyor olmassa olmazımız karbonhidrat sayımı ve egzersiz sonra herşey çok güzel oluyor olmaya da devam edecek selamlar

  • Uğur Bey Merhaba,

   Yazıdaki maddeler gerçekten çok önemli. Uygulandığında tip-1 diyabetli hayatlarımız daha keyifli ve düzenli oluyor 🙂

   Sevgiler

 2. merhabalar Esra Hanım, şuan 27 haftalık hamileyim. gebeliğimin başından beri açlık kan şekerimi ve hba1c mi düzenli ölçtürdüm.
  açlık kan şekerim 95-97-90-93-95-95 değerlerinde çıktı.
  hba1c değerim alt sınırda 4,8 çıktı. 3 defa ölçüldü üçü de böyle çıktı.

  2 hafta önce 25 haftalıkken
  75 gr glukoz yüklendi.
  açlık 100 (74-106)
  1.saat 267 <200
  2.saat 197 <140
  değerlerim bu kadar yüksek çıkınca endokrinolojiye yönlendirdiler.

  1 hafta diyet ve her gün 4 defa parmaktan kanımı ölçmem istendi
  yani açlık ve 1. saat tokluk ölçmemi istedi
  yönlendirdiği diyetisyen karbonhidrat saymaktan bahsetmedi. bi liste verdi elime gönderdi.

  listede akşam yemeği
  6 yk zeytinyağlı sebze+100 gr et+ salata+ 1 kepçe çorba+ 1 dilim ekmek şeklinde

  saat 21:00 de 1 meyve 1 yk fındık

  tokluklar çok çok güzel çıkarken sabah uyanır uyanmaz ölçümler 95 in altında olmalıyken 106-87-100-106-115-11-107 çıkınca dr insüline başlattı
  dr 3 ünite dedi ama sonuç değişmediği için 4 ünite yapıyorum 3 gündür sadece bir defa 95 in altında çıktı sonuç.
  sizce akşam yemeğinde bir hata mı yapıyorum…
  gün de toplam 4 dilim ekmek var ama ben yemiyorum
  akşam yemeğim 1 kepçe mercimek çorbası yağ neredeyse hiç yok içinde
  5 yk taze fasulye
  fırında somon ya da düdüklü de kuzu incik
  akşam ara öğün yapmak istemiyorum korkuyorum
  niye yapmam gerektiğini de anlamadım
  ama diyetisyen illa yemelisin diyince ya küçük bir yeşil elma yiyorum ya da 1 bardak süt
  sizce nerede yanlış yapıyorum karbonhidrat fazla geldiği için sabah açlıklar yüksek çıkmış olabilir mi sizce
  akşam ara öğün yapmazsam ne olur
  bir de akşam 23.00 desadece 4 ünite insülin yapmama rağmen yarım saat sonra mutlaka süt içmelisin denildi ama sabah açlığım yüksek çıktığı için süt içemkte istemiyorum. insülinle sütün nasıl bağlantısı var onu da anlamadım

  umarım bu akşam görürsünüz ve bir kaç satır yazarsınız
  bu arada hayatımda 1 yıldır pasta börek tatlı çikolata vs gibi zararlı hiçbişi yokken nerden çıktı bu insülin anlamadım. ahhhh bir de tsh sıkıntısı çıktı ki o detaya hiç girmiyim…
  sizinle yazışmaya çokkk ihtiyacım var…
  sevgilerimle,
  tip1 diyabet olan tüm arkadaşlara da: Allah yardımcınız olsun

  • Sibel Hanım Merhaba,

   Anladığım kadarıyla gestasyonel diyabetlisiniz değil mi? Aslında değeleriniz de çok riskli değil gibi ama doktorunuz insüline başladıysa bir bildiği mutlaka vardır.

   Öncelikle şu noktadan başlayalım; ben doktor ya da diyetisyen değilim. Ancak yorum yapabilirim ama lütfen doktor ve diyetisyeniniz ne söylüyorsa onları dinleyin.

   Tip-1 diyabetli olalım ya da olmayalım kadın ve erkeklerin gün içerisinde hayatlarını daha konforlu yaşayabilmeleri için almaları gerekn yağ, karbonhidrat ve vitamin gibi detaylar vardır. Ve bunların aynı zamanda bir dengesi ve oranı. Ve yeryüzünde direkt veya dolaylı protein ve direkt veya dolaylı yağ kaynakları dışından her şeyi yediğimizde vücudumuzda şekere dönüşür. Bunlardan biri de süttür. Süt içindeki yağ sebebiyle kan şekerinin belli bir düzeyde ilerlemesini sağlar. Diyetisyeninizin gece yatmadan önce süt önermesinin en temel sebebi budur.

   Sabah açlık kan şekerleriniz endişe edecek kadar yüksek değil. Önemli olan 140 ların üstünü görmemeniz. Ancak ilk cümlemde de söylediğim gibi diyabetinizin türünü bilmeden bu yorumu yapıyorum.

   Hangi ilde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama yaşadığınız ilde imkanınız varsa diyabet diyetisyeni ya da karbonhidrat sayım yöntemini bilen bir diyetisyene gitmenizi öneririm.

   Sevgiler,

 3. Gestasyonel Diyabet Esra Hanım, gebelik olduğu için açlık kan şekeri 95 in altında olmalıymış, yoksa bebek için çok riskliymiş. dr ya da diyetisyen olmadığınızı biliyorum:) tecrübenizden faydalanmak istemiştim… bebeğim için sadece endişeliyim, okuduklarım ve dr ların söyledikleri beni çok tedirgin etti:(((

  • Sibel Hanım Merhaba,

   Hangi ilde yaşıyorsunuz peki? Belki doktor ve diyetisyen konusunda sizi yönlendirebilirim.

   HbA1c değeriniz de 4,8 çıkmış. Bence kan şekeriniz için doktorunuz çook endişeli 🙂 Şöyle ki; biz tip-1 diyabetli kadınlarda HbA1c değerinin hamilelik öncesi bir yıllık dönemde 6-6,5 civarı olması istenir. Sizin değeriniz baya düşük olduğu için zaten kan şekeri değerlerinizden dolayı bu kadar endişeli olunmamalı. Ki kan şekeri sonuçlarınız da inanın o kadar yüksek de değil.

   Özellikle internet üzerinden yapılan kötü yorumları okumayın lütfen. Maalesef bilinçsiz ve insanı paniğe sokacak çok yorum var.

   Hamilelik ortalama 40 hafta sürüyor. Siz 27. haftada olduğunuz yazmışsınız. Çoğunu da bitirmişsiniz. Umarım kalan süreciniz de güzel geçer.

   sevgiler,

   • çok teşekkür ederim.
    şimdi sitede hamilelik hikayelerini okumaya başlıycam,
    çok yorgunum, uykum geliyor ve tip 1 diyabet yaşayanların yaşadıklarına ilk kez tanık oldum. bırakıp uyumaya gidemiyorum…

    yabancı olduğum bir konuydu, o yüzden kendi durumum için şımarıkça davranıyor görünmek istemem, bu sizlere saygısızlık olur.
    ama bebeğin plesantası aşağıdaydı bu iki hafta içinde çıkması bekleniyor ki inşallah çıkar…
    sonra tsh normal aralıkta olmasına rağmen gebelikte 2,5 un altında olması gerekirmiş yoksa bebek için çok riskli olurmuş, bu defa 15 günde bir tsh takibi yapıldı

    sonrada bu insülin muhabbeti çıkınca artık iyice sıyırdım…
    gerçekten moralim yerle bir…

    benim instagram hesabım yok ama kuzenim instagramda Nesil Hanımı görmüş ve tesadüf ki izmirdeymiş…
    ama anladığım kadarıyla çok yoğun…
    yarın sabah erkenden eşim beni hastaneye bırakcak artık sıra gelir mi görüşebilir miyim bilmiyorum ama gerekirse görüşebilene kadar her gün gidicem…
    şuan tek ihtiyacım olan kişi Nesil Hanım..
    kuzenim bu gün karbonhidrat sayımı diye bahsedince Nesil Hanımın karşısına bilinçsiz çıkmiyim diye biraz araştırayım dedim sizin gibi güzel insanlarla karşılaştım.
    hikaye şimdilik bu…
    Nesil Hanım la görüşebilirsem eğer emin ellerde olcam

    • Nesil Hanım’a gitmekle doğru bir karar vermişsiniz. Çalıştığı hastanedeki endokrin doktorları da oldukça iyidir. Dolayısıyla kalan hamilelik sürecinizi beraber daha iyi yürüteceğinize inancım sonsuz.

     TSH konusu bahsettiğiniz gibi. Ona da ayrı dikkat etmek gerekiyor.

     İçinizi ve özellikle aklınızı rahatlatın. Size iyi birer rehber olabilecek doktor ve diyetisyen bulduktan sonra zaten süreç eminim ki iyi devam edecek.

     Size kolaylıklar dilerim.

     sevgiiler,

 4. Merhaba esra hanim benim 8yasinda bir oglum var.bes ay once tip 1 diyabet oldugunu ogrendik.bu durumu kabullenmemiz biraz zaman aldi.ama su anda balayi donemindeyiz 150 nin altinda insülin yapmiyoruz yaklasik bes ay oldu o zamandir sizin sitenizi takip ediyorum.biseyler ogrenmeye calisiyorum omcelikle bunun icin size teşekkür ederim allah hepimize saglik versin

  • Nuray Hanım Merhaba,

   Tip-1 diyabetle tanışıldığı zaman o ilk şoku kısa sürede atlatmak oldukça önemlş. Atlatılamazsa maalesef sürekli kanayan bir yaraya dönüşüyor. Bu süreci geçmiş olmanıza ve farkında olmasam da size destek olmuş olmamıza çok sevindim.

   Sevgiler

 5. MERHABA ESRA hanım ben 27 yaşındayım 4 yıldır tip 1 diyabetliyim 4 yıldır insilin iğne kullanıyordum sizin sayanizde ınsilin pompasini öğrendim araştırdım ve taktirdim 1hafta oldu pompa yı taktirali şimdilik bi sıkıntım yok memnunum da ama tereddüt lerim var şimdilik demo takıldı deniyiruz yani çarşamba günü kararı verip taktircaz inşallah ama yapabilirmiyim diye endiselerim var

  • Didem Hanım Merhaba,

   İnsülin pompasıyla yaşayıp yaşamayacağınıza en doğru siz karar verirsiniz. Ne çok zor ne de çok kolay ama tip-1 diyabet yönetimi insülin pompasıyla bence daha kolay 🙂

   Sevgiler

 6. Esra Hanım ben kh sayımını yeni öğreniyorum da elimdeki listede 3 yemek kaşığı makarna diyor. Burda yemek kaşığından kasıt o tabağa koyarken kullandığımız büyük kaşıklardır değil mi? 🙂 Bir an için bilemedim. Bu arada bu işi öğrenmek baya zahmetli olacak onu anlar gibi oldum. 🙂

  • Merhaba Arif Bey,

   Çorba içerken kullandığınız kaşıktan bahsediliyor.

   Öğrendikten sonra hayat daha kolay oluyor. Biraz sabır 🙂

   Sevgiler

 7. Tip-1 ile tanışalı 2,5 ay oldu. Bu süre içinde yaşadıklarımı anlatıyor bu yazı. 1-2 hafta sonra teşhisten sonraki ilk ölçümü yaptıracağım. Bu kurallara alıştım. İnşaallah düşmüştür hba1c.

 8. benimde 7.2 den 6.7 ye düşmüş pazartesi ölçüldü doktora göstermedim daha sonuçları
  tip 1 diabet bana artık daha basit gelmeye başladı çölyak ve grip daha zor geliyor bana
  🙂

 9. 17 yıllık Tip-1 diabetli olarak çocukluk yıllarımda 10-11 HBA1C ile başlayıp şu anda 5.7 civarlarına kadar çekmiş bulunmaktayım zor değil sadece dikkat, kendinizi sevin ve dikkat edin

 10. aysklyc6.8 çıkmasının verdiği mutluluk hemde her istediğini yiyerek 😍😍😍@diyabetimben @esraavci

  saragrgcKarbonhidrat sayımını yapmıyorum insülin kullanıyorum ve spor yapıyorum haftada en az 3 gün. Ha1c 6.7 nin üstüne çıkmıyor. Bence 14 senedir diyabetli olduğum için artık kendime neyin ne kadar iyi geldiğini biliyorum. Önemli olan bence bilinçli diyabetli olabilmek geri kalan gerçekten çok kolay oluyor

 11. Merhaba ,

  Benim hba1c değerim 9.66 H (yüksek ) olarak görünüyor benim merak ettiğim şey hangi değerin üzeründe P yani panik olarak gözüküyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: