Tip-1 Diyabetliler Gibi Kronik Hastalık Sahibi Olanların Bilmenizi Çok İstediği 16 Şey

Genel BilgilerTip-1 Diyabetliler Gibi Kronik Hastalık Sahibi Olanların Bilmenizi Çok İstediği 16 Şey

Herkese şimdiden iyi ve güzel bir hafta diliyoruz 🙂 Çabucak geçecek, keyifli, kan şekerlerinin düzgün gittiği bir hafta olursa eminiz ki tadından yenmez 🙂

Hafta sonu sosyal medyada denk gelince ben de sizlerle paylaşmak istedik. Konu ‘ kronik hastalık ‘ lar.

Onedio’nun esprili paylaşımları zaten çok hoşuma gidiyor. Tip-1 diyabet gibi kronik hastalık ları olan bizlerin, diğer insanlar tarafından bilinmesini çok istediğimiz bazı noktalarına değinilmiş 🙂

Her maddenin görseli büyük yer kapladığı için maalesef yükleyemedik 🙁 Bu sebeple yazının ana kaynağına gitmek için yazının sonundaki Onedio linkine tıklamanızı öneririz.

Buyrun okumaya biz kronik hastalık sahibi olanlar bizlerin bakış açısını okumaya 🙂

Kronik Hastalığı Olanların Bilmenizi Çok İstediği 16 Şey

Hayatı boyunca kurtulamayacağı, sürekli kontrol altında tutması gereken, sürekli ilaç alan, dönem dönem ataklar geçiren insanlar var aramızda farkındasınız değil mi? İşte onların size söyleyecekleri şeyler var.

1- Durumumuzu çok zaman önce kabullendik, artık değiştiremeyeceğimiz şeyler için kendimizi üzmüyoruz, bizim için üzülmeyi, vah vah demeyi siz de bırakabilirsiniz.

2- Hayır, abartmıyoruz, numara yapmıyoruz, olmayan bir şeyi varmış gibi göstermiyoruz, bazı günler kendimizi bok gibi hissetmemiz için illaki bir yerimizin ağrıması gerekmiyor.

3- Hasta olmak inanın hiç hoşumuza gitmiyor, ilgi budalası değiliz, dikkat çekmeye çalışmıyoruz.

4- Anlıyoruz, siz de nezle olmuşsunuz ama inanın bizim hastalığımız nezle veya grip gibi bir şey değil, keşke öyle olsa.

5- “Doktora gitmem lazım”, “çok yorgunum”, “hiç keyfim yok” gibi bahaneler aslında bahane değil, gerçekler.

6- Eczaneleri keyfimizden sevmiyoruz, nöbetçi eczaneleri bilmemiz tamamen koşullarımızdan kaynaklanıyor.

7- Hiç hasta gibi görünmüyor oluşumuz çok normal zira şeker hastalığını, migreni, hepatiti, vs. görmeniz pek olası değil.

8- Bir günümüz diğerini tutmuyor evet, çünkü vücudumuz sürekli bir değişim içerisinde, bundan biz de hoşnut değiliz.

9- Bu kadar parayı nereye harcıyorsun diye düşünüyor olabilirsiniz, 1- o kadar paramız yok, 2- sağlık harcamaları zannettiğinden daha yüksek.

10- Bunun bir çaresi yok mu? sorusunu soran bir milyonuncu kişisin, emin ol yok, olsa neden bu hastalıkla yaşama konusunda ısrarcı olalım?

11- Kaldı ki her gün hastalığımız hakkındaki gelişmeleri son derece yakından takip ediyoruz bize güvenebilirsin.

12- Önceliklerimizin değişmiş olması seni neden şaşırtıyor? Hayatımı bu hastalığa göre programlamam bana da çok keyif vermiyor inan.

13- Güçlü görünmeye çalışmamız tamamen kendimizi pozitif olarak motive etmek istememizden, yoksa seni kandırmıyorum.

14- Mız mız değiliz, bu hastalığa yakalanmış ilk kişi olmadığımızın da farkındayız, ama müsaade et en yakınlarımıza bari biraz naz yapabilelim.

15- “Hiç mi iyi yanı yok bu hastalığın?” var, bakış açımız değişti, artık hayata daha farklı bir gözle bakıyoruz, bu iyi bir şeyse, iyi yanı bu.

16- Geleceğimiz konusunda endişeli olmamız, ailemizi düşünmemiz, vb. gibi şeyler depresyonda olduğumuz için değil, mecbur olduğumuz için.

Biz de yeni kendimizi keşfetme sürecindeyiz, neleri yapıp neleri yapamayacağımızı biz de bilmiyoruz, zaten çok iyi insanlarsınız sadece biraz daha anlayış istiyoruz naçizane.

 

Kaynak: http://onedio.com/haber/kronik-hastaligi-olanlarin-bilmenizi-cok-istedigi

Görsel kaynak: thefeministwire.com

 

 

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: