Tip-1 Diyabetli Melis’in Doğum Hikayesi – Bölüm4

DM ve HamilelikTip-1 Diyabetli Melis’in Doğum Hikayesi – Bölüm4

Tip-1 Diyabetli Melis’in Doğum Hikayesi – Bölüm4

Vee bir önceki postta 2. trimesterde hamilelik hayatımın lale devrini yaşadığımı söylemiştim hatırlarsınız. Ohh HbA1c de 5.8 idi. Yaşasındı🥳

Ama tabiki her şey bu kadar kolay olmazdı. Hoop patlat ordan bi Corona virüs sayın Çinli 🥺

Daha uzun yürüyüşler yapacak, parkta güneşlenip D vitamini alacaktım. Günlüğümü yazacak, oğluma kitap okuyacaktım ama olmadı maalesef. Endişe seviyem tavanı da geçti. Kapının önünde yarım saatlik gel gitli kısa yürüyüşler dışında hiç dışarı çıkmadım. Tabi bir de Dr kontrolleri.

Eşimden başka kimseyi de görmedim ama her şeye rağmen bu dönemde de HbA1c mi 5.8 de tutmayı başardık 🤗

Bebeğimizin gelişiminin haftasıyla uyumlu olması da sevindirmişti bizi. Çünkü biz diyabetli annelerde bazı regüle edilememiş şeker durumunda bebeğin gelişimi önden gidebiliyor. Bu da doğum esnasında veya sonrasında bazı problemlere yol açabiliyor.

2. trimester Corona gündemiyle geçti anlayacağınız.

Aynı çalkantıyla geldi 3. trimester☹️

Çamaşır suyu bağımlısı olduğumuz o günlerde artık gündemim daha yoğundu; yaklaşan doğum endişesi, Corona bulaşırsa korkusu, artan iştahım, değişecek diyet listesi, yeniden düzenlenecek üniteler, ertelediğim doğum hazırlıkları… Diyet listesine azıcık kalori ilavesi oldu tabi. Hemen çok az farkla insülin üniteleri de değişti. Artık sadece telefonla iletişim kurma kararı almıştık canım Dr umla.

Ve ilerleyen günlerde daha büyük bir problemim vardı. Artık araştırma hastanesi pandemi hastanesi olmuştu ve ben dr larıma ulaşamıyordum. Kafamda deli sorular🥺 Ekibi dağıtmışlardı ve ekipten biri kadın doğum hastanesine transfer edilmişti. Koştura koştura muayeneye gittiğimde sorduğum sorulara aldığım yanıtlar diyabet dışında başka endişelere sebep oldu. Zaten o dönemde diyabet problem olmaktan çıkmıştı… Sorduğum soruların cevapları hep belirsizdi. Çünkü Dr larda kendi durumları hakkında net bir bilgiye sahip değildi, bir alarm durumu vardı ve ne olacaktı kimse bilmiyordu. Benim için en kötüsü de doğuma beni takip eden Dr lardan birinin girip girmeyeceğinin de belli olmamasıydı. Eski kadın doğum hastanesinin durumu zaten  belliydi☹️

Bunca zaman perinatologlar beni takip etmişti ve boşuna mıydı? Doğuma eş dışında refakatçi de alınamıyordu. Eee napacaktık ki biz?..

Devamı yakında…

Not: Tip-1 diyabetli ve hamilelik süreci geçirmiş akranlarımız deneyimlerini paylaştıkça, anlattıkça diğer akranlarına eminim rehber niteliğinde olacak. Bu sebeple tip-1 diyabetle hamilelik sürecini anlatmak isteyenler bana esra@diyabetimben.com mail adresinde yazabilir.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: