Tip-1 Diyabetli Anne Adayı Hakları

DM ve HamilelikTip-1 Diyabetli Anne Adayı Hakları

Tip-1 Diyabetli Anne Adayı Hakları

Tip-1 diyabetli bir anne adayıysanız kan şekeri ölçüm çubukları hakkındaki bu yazıyı dikkatli okumanızda fayda var.

Hepimizin bildiği yetişkin tip-1 diyabetlilerin cinsiyet farketmeksizin tamamı 3 aylık 50’lik 9 kutu kan şekeri ölçüm çubuğunu SGK katkısı ile alabiliyorlar. Devlet kutu başına 18,75 TL ödeme yapıyor. Geri kalan fiyat farkı ise bizlerin cebinden çıkıyor. 9 kutudan fazla kullanıyorsak da bu sefer 1 kutu kan şekeri ölçüm çubuğunun tüm parası bizim cebimizden çıkıyor.

Tip-1 diyabetli ya da hamilelik döneminden çıkan gestasyonel diyabetli kadınlarda ise durum biraz farklı. 3 ayda maksimum 50’lik 9 kutu kan şekeri ölçüm çubuğuna izin varken hamile kadınlarda 18 kutuya kadar ölçüm çubuğu alma hakkı doğuyor. Yani tip-1 diyabetli bir kadın hamile kaldığında ölçüm çubuklarını dert etmemeli. 18 kutuya kadar SGK ödemesi desteği bulunuyor.

Ama özellikle tip-1 diyabetli hamile kadınlar hastaneye giderek mevcut raporlarını değiştirmeleri gerekiyor. Ve rapora mutlaka hamile olduklarını işletmeleri ve kan şekeri ölçüm sayılarını da yazdırmamaları lazım. Eğer doktor rapora ölçüm sayısını 6 filan girerse yine problem yaşanabilir. Rapor güncellendikten sonra artık tip-1 diyabetli hamile kadınlar 18 kutuya kadar devlet ödeme desteği ile kan şekeri ölçüm çubuklarını alabiliyor.

Bu durum gestasyonel diyabetli olan anne adayları için de geçerli. Gestasyonel diyabeti teşhisi konulan anne adayı hemen bir rapor çıkartırsa kan şekeri ölçüm çubuklarını yine 18 kutuya kadar devlet ödeme desteği ile alabiliyorlar.

SGK ödeme desteğinden kastım ne? Onu da anlatayım ki kafamızda her şey netleşsin.

SGK Geri Ödeme Sistemi’ne göre marka bağımsız her marka 50’lik 1 kutu ölçüm çubuğuna 18,75 TL ödeme desteği sağlanıyor.

Örneğin Ali tip-1 diyabetli yetişkin olsun. Kullandığı kan şekeri ölçüm çubuğunun markasının 50’lik 1 kutu ölçüm çubuğu perakende fiyatı 35 TL. Yetişkin tip-1 diyabetli olduğu için 3 ayda maksimum 9 kutu alabiliyor. 9 kutu için cebinden kutu başına 16,25 TL fark çıkıyor. 9 kutu içinse 146,25 TL fark ödemek zorunda kalıyor. 9 kutudan fazla kullanırsa bu sefer SGK ödeme desteği ortadan kalkıyor. Böylece kutu başına 35 TL perakede fiyatı ödeyecek.

Hamile tip-1 diyabetli bir kadını ele alırsak. Adı Ayşe olsun. Ayşe hamilelik döneminde gidip raporunu değiştiriyor. Normalde 3 ayda en fazla 9 kutu alabilirken raporunu değiştirdikten sonra 18 kutuya kadar alabiliyor. Ayşe’nin de kullandığı markanın 1 kutu fiyatı 35 TL olsun. SGK kutu başına 18,75 TL geri ödeme yaparken Ayşe’nin de cebinden kutu başına 16,25 TL fark çıkıyor. 18 kutu içinse 292,50 TL fark ödemek zorunda.

Bu arada birçoğumuz eczanelerle anlaşarak ya hiç fark ödemiyoruz ya da çok ufak bir tutar ödüyoruz. Ama yukarıdaki rakamları ödemek zorunda olan insanlar olduğunu da unutmamamız lazım.

9 YORUMLAR

 1. Hamilelikte en fazla 10 kutu strip verebiliyorlar.18 kutu değilmiş.üniversite hastanesine sordum böyle dediler
  Hamile arkadaşlardan varsa alan başka hastaneye sorayım.
  Tskler.svg.

 2. Selan Hanım merhaba,

  Hamile olan diyabet hastalarında raporunda kaç adet kullanabileceği yazıyorsa sınırlama olmadan o kadar strip alabilir. Bu tür konuları hastaneye değil, eczaneye sorarsanız daha doğru bilgi alırsınız. Çünkü ödeme kriterlerini eczaneler bilir.

  Sevgiler..

  • Damla Hanım’a katılıyorum Selen Hanım. Sınırlama yok hamile tip-1 diyabetlilerde. Reçete edilen kutu neyse o ödeniyor ve alınıyor.

   sevgiler

 3. Benim raporunda suan 9 kutu yazıyor onu 18 kutu yazdirirsam bana ücretsiz strip vereceklermi?
  Ben ücretsiz olan clevercheck kullaniyorum.striptiz sayısını mi değiştirmem lazım??
  Tskler.svg.

  • Selen Merhaba,

   Senin de bildiğin üzere şu anda hiçbir diyabetli iyi bir marka ölçüm çubuğunu farksız alamıyor. SGK’nın % 100 karşıladığı markalar var. Clevercheck, IME-DC, Plusmed vb. Bunları alırsan ve kutu sayısı ne olursa olsun ücret ödememen lazım.

   SUT’a göre tip-1 diyabetli çocuklar ve anne adayları doktorun reçete ettiği kadar yazdırabiliyor. Ama raporunda kutu sayısı varsa raporunu da değiştirmende fayda var.

   sevgiler

 4. Merhabalar, blogunuzda birçok yazıyı okudum. Belki gözümden kaçmış ya da henüz bu konuda paylaşım yapılmamış olabilir. O yuzden buradan sormak istedim. Kamu kuruluşunda engelli personel statüsünde çalışan diyabetik gebelerde doğum izni normal geberlerden farklı mı aynı mı?

  • Öyküm Hanım Merhaba,

   Bu konuyu galiba hiç işlemedik.

   Gebelik izninde tüm kadınların hakları aynı. Sadece kamu ve özel sektöre göre bazı detaylar değişebilmekte.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: