Tip-1 Diyabeti Tedavi Edilen İlk Kişi Brian Shelton Olabilir!

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabeti Tedavi Edilen İlk Kişi Brian Shelton Olabilir!

Tip-1 Diyabeti Tedavi Edilen İlk Kişi Brian Shelton Olabilir!

Kök Hücre Tedavisi Tip-1 Diyabetli Birinin İnsülin İhtiyacını %91 Oranında Azalttı! başlıklı Vertex firmasının VX-880 adlı çalışmasından bahsetmiştim.

Umut verici tedavinin uygulandığı ilk kişinin günlük toplam insülin dozlarında %91’lik bir düşüş yaşandığını yazmıştım. Ama bu kişinin ne adı, ne yaşı ne de cinsiyeti hakkında bir bilgi yoktu.

New York Times dergisinin haberinde bu kişiyle ilgili haberi görür görmez yazıyı Türkçeleştirmeye başladım 🙂

Brian Shelton – Tip-1 diyabeti tedavi edilen ilk kişi olabilir!

Brian şu anda 64 yaşında. Ve Vertex firmasının VX-880 klinik araştırması için katılımcı aradığını görünce başvuru yapmış. Kabul görmüş.

29 Haziran’da VX-880 çalışma protokolüne uygun olacak şekilde vücuduna kök hücreler yerleştirilmiş. Ve sonrasında kan şekeri regülasyonu diyabetli olmayan kişiler gibi sağlanmaya başlanmış. Kısaca; vücudu insülin üretiyor ve kan şekeri regüle gidiyor.

Yukarıdaki fotoğraf Shelton’a ait. Tedavi prosedürünün ardında yemek yemiş ve sonrasında şekerini ölçmüş. O anda göz yaşlarını tutmakta zorlanmış 🙁

Her ne kadar bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanma zorunluluğu olsa da sürekli şeker ölçümü ve insülin enjeksiyonu yapmaktan daha kolay olduğunu da belirtiyor 🙂

Çalışma halen devam ediyor…

Araştırmacılar bu güzel sonuca rağmen halen dikkatli. Bu çalışmanın, 17 tip-1 diyabetliyle birlikte, 5 yıl daha süreceğini vurguluyorlar.

VX-880 çalışmasına dahil olmayıp, araştırma hakkında görüş bildiren diğer bilim insanlarının yorumları ise şu şekilde…

Washington Üniversitesi’nden Dr. Irl Hirsch: “Yıllardır tam anlamıyla böyle bir sonuca ulaşmak için çalışıyorduk. Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan bir çalışma. Shelton’daki sonucun çok daha fazla kişide olacağını görmek istiyoruz. Aynı zamanda beklenmeyen yan etkilerin olup olmayacağını, yerleştirilen hücrelerin ömür boyu dayanıp dayanmayacağını veya tedavinin tekrarlanmasının gerekip gerekmediğini görmemiz lazım. Ancak sonuç olarak; bu harika bir gelişme”.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Dr. John Buse: “Bu araştırmada da bağışık sisteminin baskılanma zorunluluğu benim için halen soru işareti. Tip-1 diyabetin getirdiği yükler ile bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanmakla birlikte gelebilecek potansiyel komplikasyonlar arasındaki dengeyi dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekiyor.”

Araştırmanın lideri Harvard Üniversitesi’nde Biyolog Dr. Doug Melton

Dr. Doug Melton ve eşi Gail O’Keefe’nin oğlu Sam de tip-1 diyabetli. Sam 6 aylıkken tip-1 diyabet teşhisi konuluyor ve o günden bu yana Dr. Doug Melton tip-1 diyabetin çözümü için çabalıyor. Özellikle kök hücre alanında ciddi çalışmalar yapıyor.

Sam’den 4 yaş büyük ablası Emma’ya 14 yaşındayken tip-1 diyabet teşhisi konuyor. Ve Dr. Doug Melton’ın tip-1 diyabete kök hücre ile çözüm bulma çabası daha da artıyor.

Ardında kızı ve oğlunun isimlerin ilk harflerini kullanarak, kök hücre araştırmaları için SEMMA şirketini 2014’te kuruyor.

Vertex’in baş bilim sorumlusu Dr. Altshuler ile  Dr. Doug Melton’ın tanışması…

Nisan 2019’da Massachusetts General Hospital’daki bir toplantıda Dr. Melton, eski bir meslektaşı Dr. David Altshuler ile karşılaştı. Öğle yemeğinde Dr. Melton, Vertex’in baş bilim sorumlusu Dr. Altshuler’e yaptığı kök hücre çalışmalarını ve elde ettiği sonuçları gösterdi. Ardından haftalarca süren görüşmeler, toplantılarla Vertex, Semma şirketini satın aldı.

Ve bu kök hücre çalışmaları daha da hızlandı. 2 yıl sonra da FDA, Vertex’in ilk hastası olarak tip-1 diyabetli Shelton ile klinik bir denemeye başlanmasına izin verdi.

Maliyetler?

Dr. Melton, kök hücrelerin adacık hücrelerine başarılı bir şekilde dönüştürülmesi için yaklaşık 15 kişiden oluşan bir laboratuvar ekibine ihtiyaç duymuş. 20 yılı aşkın çalıştığı proje için 50 milyon dolar harcama yapıldığını tahmin ediyor.

Vertex, bu çalışmanın FDA tarafından onaylanmasına kadar tip-1 diyabetin tedavisi için bir fiyat açıklamayacağını belirtti. Ama çalışma maliyetlerini gördükçe tedavinin pahalı olma ihtimalinin de yüksek olacağı ön görülüyor.

Umutluyum, umutluyuz…

Tip-1 diyabetin kök hücre ile tedavi edilmesi konusunda ümidim yıllardır vardı. Bu halen devam ediyor. Bizler görelim ya da görmeyelim çok önemli değil ama tip-1 diyabetin nesilden nesile giderek artmayacağı bir dünya diliyorum.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2021/11/27/health/diabetes-cure-stem-cells.htmll

 

 

5 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: