Tip-1 Diyabet Teşhisinden Aylar Sonra Evlenme Kararı Aldım

Sizden GelenlerTip-1 Diyabet Teşhisinden Aylar Sonra Evlenme Kararı Aldım

Tip-1 Diyabet Teşhisinden Aylar Sonra Evlenme Kararı Aldım

25 yaşındaydım. Sürekli şişiyorum ve durmadan su içme, yemek yeme isteğim vardı.

Diyetisyene gittim kilomla alakalı. Verdiğim sonuçlarda diyabet olduğum belli oldu. 387 açlık şekerimdi. Hastaneye yattım. 10 gün tedavi, serumlar. Önce tabletlerle başlamak istiyorlardı ama içtiğim tabletleri kabul edemiyor, sürekli kusuyordum.

Sonra Insultart ve Actrapit başlattı doktorum. Biraz şekerim düzene girdi. 1 sene sonra aniden fenalaşmaya başlamıştım ve ambulansla hastaneye geldim. Şekerim makinelerde bile gösterilemiyordu. 33.3ü bile geçmişti ölçümüm. ve koma geçirdim. 4 gün kimseyi ne duydum ne gördüm.  Uyanmayacağımı düşünüp sevdiklerim günlerce ağlamıştı.

Ve  uyandım. Hayat devam ediyordu. Ama kullanılan insülinler damardan başka vurulduğunda bile direnç oluştuğu için bana etkisini göstermiyordu.

24 gün hastanede yatışım devam etti. Sonra eve çıkarıldım. Ve yüksek şekerim hiç inmiyordu.

Ve aylar sonra evlenme kararı aldığımda eşimle her şeyi baştan konuşmuştuk.

Kimse de hamile kalabileceğimi veya sağlıklı doğum yapabileceğimi düşünmüyordu. Doktorlarım bile HbA1c 14.10  gösterirken hamile kalamayacağımı söylüyorlardı bizde umut etmiyorduk. Evlendik ve ben aynı ayda hamile kaldım. Ve mucizevi bir şekilde HbA1c iniş yapmaya başlamıştı. Önce 10, sonra 7, bugun de 5.7  gibi çıktı HbA1c değerim. Bebeğim ise hiç iri bebekte değil ve söylentiler gibi anormal doğum da beklenmiyor. Her şeyi çok şükür sağlıklı.

25inci haftamızı da tamamladık. Ama şekerim bazen yükseliyor. Galiba vücudum yüksek şekere o kadar alıştı ki. İnmesini sevmiyor. Kullandığım insülinlerimi arttırınca kilom hızla artış yaptı. Bugüne kadar 18 kilo artışım var.

Olsun. Sonunda bebeğime sağlıkla kavuşayım da. Kilolarımı verebileceğimi de inanıyorum.

Anara Köklükaya

 

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: