Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Umut! “İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta Hücreler Oluşturuldu”

Esra’nın Notu: Tip-1 diyabetin kesin çözümü kök hücrede olacak. Bu çalışmalarla kök hücreye inancım artıyor 🙂 Ancak tip-1 diyabetin aslında çok komplike bir yaşam şekli olması ve sebebinin, oluşum mekanizmasının tam ortaya çıkmamış olması da endişelendiriyor. Çünkü bir noktaya gelip tamam bu iş bitti denildiği anda hiç umulmadık yerden sorun çıkabiliyor.

Umarım şu ya da bu yöntemle tip-1 diyabet bir gün son bulur 🙂

“İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta Hücreler Oluşturuldu”

Bilim insanları insülin üreten hücreleri, yani beta hücrelerini, üretmeyi başardılar. Ve bu hücreler diyabetli bireylere nakledilebilecek.

Sağlıklı beta hücrelerinin laboratuvarda üretilmesi ilk kez gerçekleşiyor ve uzmanlar bunun, gelecek diyabet tedavilerinin anahtarı olduğunu belirtiyorlar.

San Diego California’daki Salk Enstitüsü Araştırma Grubu’nun lideri Prof. Chris Liddle bu gelişmenin büyük bir aşama olduğunu belirtiyor: “Bu buluş bize potansiyel olarak hastanın kendi kök hücresinden sınırsız sayıda beta hücresi üretebilme ve hastaya nakledebilme imkanı verecek.”

Araştırmacılar yeni beta hücrelerini diyabetik farelere nakletmişler ve hayvanların kısa sürede diyabet semptomlarından kurtulmaları oldukça şaşırtıcı olmuş. Bu çalışma sadece fareleri kapsamaktaysa da insanlar için etkili bir tedavi süreci geliştirilmesine yol açabilir.

İngiltere’de yaklaşık 4 milyon diyabetli var. Tip-1 diyabet şimdilik tedavisi olmayan bir oto-immün hastalık.

Cemiyetler ve araştırma kuruluşları bu çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Diabetes UK’dan Dr. Emily Burns “İnsülin yapan pankreas hücrelerini laboratuvarda üretmek gerçekten büyük bir buluş ve tip-1 diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde heyecan verici gelişmelere yol açacak. Henüz çok başlangıç düzeyinde olsa da, ileri araştırmaları bekleyip bunun güvenli ve etkili bir yöntem olup olmadığını görmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Yardımcı kaynak: http://www.abc.net.au/news/2016-04-13/insulin-producing-cells-created-in-lab-for-first-time

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.