Anasayfa Haberler&Gelişmeler Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Umut! “İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta...

Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Umut! “İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta Hücreler Oluşturuldu”

6 5.865 görüntüleme

Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Umut! “İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta Hücreler Oluşturuldu”

Esra’nın Notu: Tip-1 diyabetin kesin çözümü kök hücrede olacak. Bu çalışmalarla kök hücreye inancım artıyor 🙂 Ancak tip-1 diyabetin aslında çok komplike bir yaşam şekli olması ve sebebinin, oluşum mekanizmasının tam ortaya çıkmamış olması da endişelendiriyor. Çünkü bir noktaya gelip tamam bu iş bitti denildiği anda hiç umulmadık yerden sorun çıkabiliyor.

Umarım şu ya da bu yöntemle tip-1 diyabet bir gün son bulur 🙂

“İnsan Kök Hücrelerinden İnsülin Üreten Beta Hücreler Oluşturuldu”

Bilim insanları insülin üreten hücreleri, yani beta hücrelerini, üretmeyi başardılar. Ve bu hücreler diyabetli bireylere nakledilebilecek.

Sağlıklı beta hücrelerinin laboratuvarda üretilmesi ilk kez gerçekleşiyor ve uzmanlar bunun, gelecek diyabet tedavilerinin anahtarı olduğunu belirtiyorlar.

San Diego California’daki Salk Enstitüsü Araştırma Grubu’nun lideri Prof. Chris Liddle bu gelişmenin büyük bir aşama olduğunu belirtiyor: “Bu buluş bize potansiyel olarak hastanın kendi kök hücresinden sınırsız sayıda beta hücresi üretebilme ve hastaya nakledebilme imkanı verecek.”

Araştırmacılar yeni beta hücrelerini diyabetik farelere nakletmişler ve hayvanların kısa sürede diyabet semptomlarından kurtulmaları oldukça şaşırtıcı olmuş. Bu çalışma sadece fareleri kapsamaktaysa da insanlar için etkili bir tedavi süreci geliştirilmesine yol açabilir.

İngiltere’de yaklaşık 4 milyon diyabetli var. Tip-1 diyabet şimdilik tedavisi olmayan bir oto-immün hastalık.

Cemiyetler ve araştırma kuruluşları bu çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Diabetes UK’dan Dr. Emily Burns “İnsülin yapan pankreas hücrelerini laboratuvarda üretmek gerçekten büyük bir buluş ve tip-1 diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde heyecan verici gelişmelere yol açacak. Henüz çok başlangıç düzeyinde olsa da, ileri araştırmaları bekleyip bunun güvenli ve etkili bir yöntem olup olmadığını görmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Yardımcı kaynak: http://www.abc.net.au/news/2016-04-13/insulin-producing-cells-created-in-lab-for-first-time

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

 • Sonay Avci Yilmaz Çooook ihtiyacım var.umut etmek istiyorum gerçekten.inşaallah başarılı olur.

  Şükran Durmaz Taşkın Bende çok istiyorum inşallah başarılı olur

  Şiyar Göktimur Yıllardır hep böyle haberler var ama artık inancımız kalmadı ?

  Gülay Kalaycı Çayır Inşallah olur kızım için çok istiyorum

  Tuncay Aracı yolun yarısına geldik olsa nolur olmasa nolur.ilaç firmaları bürokrasisi olduğu sürece zor

  TC Umutcan Türkmen İlk önce çıksa bile firmaların elinde ilaçların bitmesi lazım . Bence çıkması çok mümkün ama firmalar izin vermez

  Şermin Tugan Insallah basirili olur.

  Ahmet Minare İnşallah Esra hanım??

  Nazlı Deniz Günay Umut olmadan yaşanmaz bunun için hep umudum var inşallah ilk önce minikler kurtulsun

  Beyhan Akgün Koçak Birgün mutlaka gerçekleşecek,biliyorum.

  • İnşallah allahım yardım etsin bir an önce çıkar inşallah küçük çocuk larimızin hürmetine benim kızım 22 aylık nasıl ümit etmeyelim

 • Kenan Ivedi Güzel haber ama insülin üretmenin dışında, üretilen insüline saldırınında-antijenler tarafından- önlenmesi gerekiyor galiba.

  Esra Avcı Kesinlikle dediğiniz gibi ama haberin yansımayan detayları da vardır. Yani bağışıklık sistemi ile de uğraşıyorlardır mutlaka 🙂

  Kenan Ivedi Evet bence de uğraşıyolardır.

  Bahriye Elver İnşallah bir gün gelir sonuca ulaşırlar.

 • İmge Gökhan Örnek İnşallah??????

  Erdi Bıçak Bu haberler çok güzel ama en az 10 yıl daha bekleyeceğiz hissi buruk bir sevinç yaratıyor

  Murat Bulut İyide bir süre sonra bağışıklık sistemi beta hücrelerine tekrar saldırarak hepsini yok edecek. Başladığımız yere geri döncez bir süre sonra. Nakil edilen beta hücrelerini korumanın bir yolunu bulmaları lazım. Tabi ki bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanmayarak.

  Esra Avcı Diğer bir konu da dediğiniz konu Murat Bey. Çünkü bağışıklık sistemi saldırısını engellemek de zor. Çok boyutlu bakıyorlardır. Umarım güzel haberler alırız. sevgiler,

  Sibel Efe Ben inanmıyorum artik o kadar çok çıkıyor ki bu tarz haberler

 • ” bir noktaya gelip tamam bu iş bitti denildiği anda hiç umulmadık yerden sorun çıkabiliyor.” demişsiniz ya Esra Hanım..o hiç umulmadık yer..ilaç firmaları.kesinlikle ..bundandan eminim..saygılarımla..

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  -->

  BENZER YAZILAR

  5 1.043 görüntüleme