Tip-1 Diyabet Tanısı Konulduğunda Ailem Ve Ben Çok Zorlanmıştık

Sizden GelenlerTip-1 Diyabet Tanısı Konulduğunda Ailem Ve Ben Çok Zorlanmıştık

Tip-1 Diyabet Tanısı Konulduğunda Ailem Ve Ben Çok Zorlanmıştık

2005’te başladım bu serüvene.

İlk tanı konulduğunda ailem ve ben çok zorlanmıştık. Diyabetin ne olduğunu bile bilmiyorduk. Zaman geçtikçe her şeyi öğrendik.

Okulda sıkıntılar çektim. İnsülinimi çıkardığım anda arkadaşlarım;

Bu ne?

Bu nedir?

Ne işe yarıyor?..

Sürekli böyle sorularla karşılaşıyordum. Bilmeyenler mantık yürütüyorlardı.

Şu an bazen zorlansam da insülinlerim hayatımın sonuna kadar benimle beraberlerdi. Ben onlara arkadaşlarım diyorum. Hiçbir zaman beni terk etmiyorlar ve onlarsız yaşayamayacağımı biliyorum.

Doktorlara göre ve bana göre de diyabet; “Bi hastalık değil. Sadece düzenli yaşama biçimidir.”

Diyabet tanısı konulduğunda asla korkmayın zamanla alışılıyor ve hayatınız düzenli oluyor.

Matmazelemine

Diğer meydan okuma hikayelerini okumak için http://www.diyabetimben.com/category/sizden-gelenler/ linkine tıklayabilirsiniz.

Kendi Meydan Okumanızı Yazmak İsterseniz Diyabet Bir Meydan Okuma Paylaşım Formu linkindeki formu doldurmanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

  1. diyabetle yaşam zordur.diyabet anlı şanlı bir hastalıktır.iradenizi zorlar.yemek yiyemezsiniz.sürekli yorgunsunuzdur,halsizsinizdir. dışarıdan ‘aslan gibisin’ birşeyin yok derler ama çok şeyiniz vardır.iş hayatınızda,özel hayatınızda hep zorluklara sebep olur. istediğin saatte kalkamazsın istediğin saatte yatamazsın. seyahate çıkamazsın öyle kolayca bırak seyahati e-5 te trafiğe kalırsam tuvaletim gelirse ne yapacağım diye düşnürsün. her anın kontrol altındadır,askeri bir disiplin içinde yaşarsın. evet bu hastalığın gerçekleri bunlar ve daha da fazlası ama tavrımız ne olmalıdır bu hastalığa karşı? bu hastalık allahtan gelmiştir bir imtihandır. sabretmek gerekir.

    diğer yandan şeker sinsi bir hastalık derinden derinden organlarımızı hedef alıyor eğer onunla iyi geçinmezsen. inatçı,başına buyruk,sıfır toleranslı,kaba bir hastalık.2 dilim baklava yiyeyim hoş gör desen hatta yalvarsan hoş görmez çeker 400 e şekeri. bugün bayram az biraz çikolata yiyeyim desen yine kapı gibi durur karşında ye tabiki demez. ilacı yok iyileşmez. insülin bağımlı olarak yaşarsın.

    zor bir hastalık.yaşam kalitesini çok düşürüyor. yeme,içme,uyuma,seyahat,iş hayatı,özel hayat,sosyal ortam herşeyi idare etme arzusunda hastalıklı bir hastalık. sabredeceğiz, mümkün oldukça dikkat edeceğiz şekerimize ve tedavisini bekleyeceğiz.

    elbette başarı hikayelerini paylaşalım. sporcuları,iyi okuyanları ama çok büyük bir oranın hayatının çok zor olduğunu hiç unutmayalım ve o zorluklara yönelelim. müthiş teknolojik, ekonomik olarak ulaşma imkanı çok zor teknolojilere değil de insülin kalemine ve o kalem için rapora ihtiyacı olanlar sgk yardımına sağlık güvencesine odaklanalım. ilkokulda arkadaşları dondurma yerken yiyemeyen çocuk aklımızdan çıkmasın.

    yorgunuz arkadaşlar. bu şeker illeti adamı çok yoruyor. allaha emanet olun.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: