Hipoglisemi ve Hiperglisemi Anlarında Yaşanılanları Anlatan 10 Otoportre Fotoğraf Çalışması

Sizden GelenlerHipoglisemi ve Hiperglisemi Anlarında Yaşanılanları Anlatan 10 Otoportre Fotoğraf Çalışması

Hipoglisemi ve Hiperglisemi Anlarında Yaşanılanları Anlatan 10 Otoportre Fotoğraf Çalışması

Melis Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun olmuş. 2 yıl önce de tip-1 diyabetli olduğunu öğrenmiş ve onunla yaşamaya başlamış. Bu süre içerisinde de bitirme tezinde tip-1 diyabetiyle yaşarken hipoglisemi ve hiperglisemi anlarında yaşadığı durumları görselleştirmiş. Ve bizimle de paylaşmak istemiş. Bu paylaşımı için kendisine de bu vesileyle teşekkür ederim. Çünkü gayet iyi bir çalışma yapmış Melis. Ki bu fikir oldukça başarılı.

Melis’in kaleminde projesini okuyalım.

“BEN” PROJESİ

“BEN” projesi benim hikayemdir. Proje çerçevesinde benim zamanla değişen anlamlandırmalarım otoportre çerçevesinde estetize edilmiştir. “BEN” projesinin ortaya çıkmasını sağlayan hipoglisemi ve hiperglisemi süreçlerinin hissettirdiklerinin  otoportre olarak tasarımıdır. Yaklaşık iki ay boyunca kan şekeri ölçüm değerlerimin analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan değerler fotografik hikayemin temelini oluşturmuştur. Semptomların yaşandığı anlarda hissettiklerim, bazen görsel bazen de yazılı olarak adeta bir günlük sistemi ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen fotografik kayıtlara, yazılım desteğiyle tekrardan dokunulmuştur.

Aşağıdaki fotoğrafların ismi “25 mg/dL”

  

  

Aşağıdaki bu fotoğrafların ismi ise “425 mg/dL”

  

  

6 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: