Tip-1 Diyabet Tanı Yaşına Göre Pankreas Dokusu Farklılaşıyor

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet Tanı Yaşına Göre Pankreas Dokusu Farklılaşıyor

Tip-1 Diyabet Tanı Yaşına Göre Pankreas Dokusu Farklılaşıyor

Diabetologia’da Mart 2020’de yayınlanan bir araştırma.

7 yaşından önce tip-1 diyabet teşhisi alan çocuklar, pankreaslarının işleyişindeki farklılıklar sebebiyle, 13 ve üstü yaşta tip-1 diyabet teşhisi alan bireylere göre daha agresif bir “hastalık” şekline sahip olabileceği bulundu.

Araştırma ekibi lideri İngiltere/ Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Farmakoloji Profesörü Noel Morgan.

Morgan; “Küçük çocuklardaki bağışıklık sisteminin saldırısının yaşça büyük çocuklara göre farklı ve agresif olduğunu gördük.” dedi.

Pankreasın Dokusu Tip-1 Diyabet Tanı Yaşına Göre Farklılaşmakta

Araştırmacılar, tip-1 diyabet tanısı koyma yaşına göre farklılıkları araştırmak için, insülin üretmekten sorumlu olan beta adacık hücre kümelerini inceledi. Artık hepimizin bildiği gibi; pankreas adacıklar iki tip hücre içerir: biri kandaki glikoz düzeyini arttırmaya yarayan glukagonu salgılayan alfa hücreleri diğeri ise şekeri normal seviyede tutmaya çalışan ve insülin üreten beta hücreleri.

Yapılan çalışmada; 7 yaşından önce tip-1 diyabet teşhisi alan çocuklarda daha fazla beta hücre kaybı ve yüksek düzeyde proinsülin salınımı olduğu gözlemlendi.

Proinsülin nedir?

A ve B zincirini birbirine bağlayan C peptidinin uzaklaştırılmasıyla etkin insülin molekülüne çevrilen ve hormon etkinliği çok düşük olan ön insülin molekülü.

7 yaş öncesi tip-1 diyabet teşhisi alan çocuklarda, proinsülinin, 13 ve üstü yaşta teşhis alanlara oranla daha yüksek kan şekeri seviyelerine yol açtığı görülmüş.

Buna karşılık, 13 ve üstü yaşta tip-1 diyabet tanısı konan kişilerde, pankreastaki adacık hücrelerine ve insülin üretebilen beta hücresine daha düşük yoğunlukta bir bağışıklık saldırısı olduğu görülmüştür. Bu kişilerde; pankreas daha az proinsülin ve daha fazla insülin salınımı tespit edilmiştir.

Morgan; “13 ve üstü yaşta tip-1 diyabet tanısı konan kişilerde, beklenenden daha fazla beta hücresi tuttuğunu keşfettiğim için bu hücrelerin normal insülin salınımlarını sağlamak için yeniden canlandırma olasılığı ortay çıkıyor.” dedi.

7-12 yaş arasında tanı konan çocuklar arasında bazılarında küçük çocuklara benzer doku örnekleri bazılarında ise gençlik yıllarında tanı konulan kişilere benzeyen örnekler olduğu söylendi.

Bu Araştırmada, Organ Donörlerinden, 32 Pankreas Doku Örneği İncelendi

7 yaşından önce teşhis edilen beşkişi, 7 ila 12 yaşları arasında tanı konulan yedi kişi ve 13-19 yaşları arasında tanı konan yedi katılımcı dahil 19 katılımcıdan örnekler vardı.

Bu çalışmanın bir dezavantajı, doku örneklerinin çoğunun öldüklerinde diyabetik ketoasidoz yaşayan insanlara ait olması.

Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Duyulmasıyla Birlikte Birden Fazla Tip-1 Diyabet Olabileceği Savunuluyor

Los Angeles’taki City of Hope Diyabet İmmünolojisi Başkanı Bart Roep birden fazla tip 1 diyabet olabileceğini savunuyor.

Çalışmaya dahil olmayan Dr.Roep, “Diyabet alanında bireylerin tip-1 diyabetlerinin farklı olduğuna dair bir his vardı. Tip-1 diyabet çeşitliliği düşündüğümüzden çok daha fazla.”

Bu çalışmanın; tip-1 diyabet için yapılan bazı bağışıklık terapileri denemelerinin neden bireyler için açık bir fayda sağlamadığını ve bazı çocukların neden diğerleri kadar tedaviye yanıt vermediğini açıklamaya yardımcı olabileceği söylenmekte.

Yardımcı kaynak: https://www.everydayhealth.com/type-1-diabetes/type-1-diabetes-may-be-2-different-diseases-early-study-suggests/

4 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: