Tip-1 Diyabet Saati / İftar Saati ?

Sor BakalımTip-1 Diyabet Saati / İftar Saati ?

imagesHerkese Merhaba,

 
Malum, bizim tüm öğün saatlerimiz Erenin diyabet saatine göre ayarlı:

 
– 07:00 kahvaltı
– 10:00 ara öğün
– 13:00 öğle yemeği
– 16:00 ara öğün
– 19:00 akşam yemeği ve
– 22:00 ara öğün

Bu düzenimizi bir buçuk yıldır bozmadık.

Yakınlarımız da bilir bu durumumuzu ve yemekli toplantılarımızda hiç sorun çıkmaz.

Gelin görün ki Ramazan ayında değiştirilemez bir iftar saati var. Kayseri de şu günlerde 20:13 te yeniyor iftar yemeği. Eren’in diyabet saatinden tam 1 saat 13 dakika geç. Aslında bizim için yine sorun yok; gittiğimiz evlerde önce Eren’e yediriyoruz yemeğini sonra biz. Ama Eren artık farklı saatlerde yemek istemez oldu. Biz yerken ”herkes yemek yiyor bir ben yemiyorum” diyor mesela. Öğle yemeği olsa yine bir orta yol buluruz ama akşam yemeği olduğu için; yatma saatine yakın bir saat olduğu ve de ara öğünsüz yatmadığı için şaştık kaldık. Dışarda yememe kararı aldık 🙂

Var mı bu duruma bir çözüm bulan?

Mesela ikindi ara öğününü 16:30 da yapsak akşam yemeğini 20:10 a çıkarsak?

Benzer bir durumu Ramazan öncesi gittiğimiz yemekli bir düğünde de yaşadık.Yemek saati geçti ama biz rica ettik Eren’e erken getirdiler. Eren yine mutsuzdu 🙁

Böyle özel günlere Eren katılmasın mı? Katılması için ne yapmak gerek acaba? Önerilerinizi, kendi uygulamalarınızı bekliyorum 🙂

(Görsel kaynak: sakarya54)

11 YORUMLAR

 1. buket hm merhaba

  sılanın yemek ve ara öğün saatleri ile ereninki aynı

  iftarda evdeysek sorun çıkmıyor önce sıla yiyor sonra biz

  dışarıdaysak saati esnetiyoruz şöyle akşam açlığını normal saatinde ölçüp çıkan sonuca göre (genelde açlıkları çok iyi çıkıyor) yemek saatini uzatabiliyoruz 100 altında çıktığında örneğin küçük bi meyva verebiliyoruz gibi evde neysede dışarıda kendini farklı hisstemesini istemiyorum.

 2. Buket Hanım,
  Siz yine iyisiniz, çünkü benim kızım sahur da yapmak istiyor. Ben şöyle yapıyorum. Okullar tatil olunca zaten kahvaltı saatini 09.30 a aldık. Böylece 15.30 gibi öğlen yemeği veriyoruz. İftar da akşam yemeğine denk geliyor. Ya da şunu yapabilirsiniz. Akşam 19.00 yemek vaktinizde akşam insülinizin bir kısmını yaparak kızınıza yemeğini yedirir iftar vakti geri kalan insülini yapar buna göre bir düzenleme yaparsınız. Yani akşam insülinini ikiye bölmüş olursunuz.
  Ben sahurda da 2 ünite insülin yapıyorum. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık.

 3. bu saatler çok erken diilmi,biz hastanedeki düzene (ki bu düzen eren inkiyle aynıydı) kesinlikle uymak istemediğimizi ve kağanın o saatte kalksa bile hiç bişiy yiyemiyceni söyleyince bize göre bi saat çizelgesi hazırladı hemşiremiz.10:00 kahvaltı. 12:00 araöğün. 15:00 öğle yemeği. 17:00 araöğün. 20:00 akşam yemeği. 22:00 araöğün.umarım sizde çözüm bulursunuz ve minik mutlu olur.

 4. Bence bu sorunlara en iyi yöntem pompa kullanmak.bizde surekli bu sorunları yaşıyorduk.kizim 8 yaşında 8 aydır diyabetli.kardesi dört yaşında sürekli yanında bişeyler yiyordu.cok sorun yasiyorduk.bir hafta önce pompaya geçtik kizimda bizde rahatladik.istedigi zaman istediğini yiyor.ara öğün falan kalmadı. Kesinlikle tavsiye ederim. …

  • Meryem hanım merhaba,
   Pompaya geçmenize hem çocuğunuz hemde sizn adınıza sevindim. Benim oğlumda caillou çizgi filminden görüyor ve istiyor 3 yasında.çıkarıp atarmı kafası bozunca die düşünüyoruz.
   Pompaya gçtiğinizden bei kızınız her istediğini yiyebiliyor, ara öğün flan kalmadı dmişsiniz,pompayla böle bir şey mümkün mü? İstediğiniz zaman istediğinizi yemek ara öğün almamak pompanın esnekliğimidir?
   Sevgiler selamlar

 5. Tamamen kaydırabilirsiniz, yarın sabah 1 saat geç kalkın olsun bitsin, her yemeği 1 saat kayarak akşam iftara alabilirsiniz bu ay yemek saatini. Tabi asıl geçerli olan Meryem Hanımın dediği, ancak hemen geçmeyi düşünmediğinizden ısrarlı yazmıyorum 🙂

 6. Merhaba,
  Babası olarak beni yanında çok istiyor, hastaneden beri kahvaltılarını elimle yedirdim ve yanında olduğum her yerde diğer yemeklerini de. hal böyle olunca işe gitmek için evden çıkmadan kahvaltısını bitirmek durumundaydık;07.00 da masaya oturup yaklaşık yarım saat kahvaltısını yaptırıyorum. Bir gün bana ” neden ben tek başıma yiyorum” dedi, o günden sonra yesemde yemesemde masada benimde bir tabağım var, her öğünde önümde bir dolu tabak vardır. Bu arada şunuda belirtmek isterim; diyabetten önce evimizde her alan da kurallarımız vardı, oyuncaklar toplanır,yemek vakti herks yemeğini kendi yer, sevsende sevmesende olması gereken kurallar uygulanırdı. Maalesef diyabet kuralların kısmen yıkılmasına neden olurken şu aralar eylülde başlayacağı okul serüvenine hazırlık amacıyla kuralları, özellikle tek başına yemek yemesini sağlamak çabası içindeyiz. Aslında Eren birçok davranışı ile okula 13.12.2011 tarihinde hazırdı…
  Eşimin yazısında Eren’e ayrı yemek geldiğini yazmış, aslında düğünde (sünnet) bize erken yemek veremeyeceklerini ama ayrı bir yerde yemek vereceklerini söylediklerinde, eren’ güzel bir yerde yiyeyeceğiz demiştim; Gelin odasında baş başa yedirdim. Tabii gelin olmayınca Eren için dört duvardan ibaret bir yerdi orası 🙂 yaklaşık bir saat sonra ise Buket’i patlatan cümlesi gelmişti, “herkes yemek yiyor bir tek ben yemiyorum”.
  Sıraya göre cümleler yazmak istemiştim ama Pompayı özlemle beklediğimizi söylemek istiyorum. Bazı tüzel sebeplerden dolayı cesaretimiz yok. Eren de istiyor pompayı, pompanın ne olduğunu biliyorda…
  Dursun bey bildiğim kadarıyla Sıla’nın KŞ durumu Eren’inkinden iyi , Eren’in ne zaman nasıl çıkacağı pek belli olmuyor. Zaten bizim evde de saat yedide çocuklarla ben, sekizdede Buket yemeklerimizi yiyoruz.
  Filiz hanım kızınız sanırım bizimkinden büyük, Eren 2008 kasım doğumlu. Gün içinde zaten 5 kere (levemiri 2 parça) yaparken 6. neti yapmak istemeyiz, ki bazı günlerde araya girdiğimizde 7 olacak sayı.
  Erken kalkmak aslında alışkanlık haline geldi 2 ay sonra anaokulundan dolayı zaten erken kalkmak zorunda kalacak. 22.15 civarı uyumak üzere yatağına girer, gündüzde 2 saat uyur.
  2013 ocak ayından beri pompaya geçmek istiyoruz,hatta takibimizin yapıldığı hastaneye hemen pompa uygulamalarına geçmeleri için isteklerde bulundum. Uzun yıllardır pompa uygulaması yapılmayan hastanemizde ilk sırada biz varız. Ancak yukarıda belirttiğim gibi tüzel sebeplerden dolayı çok istediğimiz pompaya bayramdan sonra geçmeye karar verdik; İnşallah bu arada tüzel sebep ve korkular vs ortadan kalkar…
  Son söz ” öğün saatlerinin 1 saat kaydırılması şimdilik uygun”. Öyküm hanım bizim düşüncemizin ne olduğunu ayrıca görüşürüz:)
  mutluluklar herkese

 7. Herkese Merhaba
  Yorumlarınız için çok teşekkürler!İlker sağolsun uzunca yazmış zaten ben uyurken 🙂 ben de ayrıca hepinize teşekkür etmek istedim 🙂
  Dursun Beyin yöntemini biz öğle yemeği saatlerinde dışardaysak özellikle pikniklerimizde uyguluyoruz ama bunu akşam yapmak korkuttu bizi:Yemekteki insülinin etkisi daha geç saatlere sarkacak, bir de 22:00 de levemir eklenecek diye hipo olasılıklarını düşündük.
  Filiz Hanım kızınızın sahur isteği beni hiç şaşırtmadı; ben de hala neşeyle hatırlıyorum çünkü: sevdiğim bir menüyse eğer 🙂 sahura kalkıp, ertesi gün de öğlene kadar oruç tuttuğumu ve bu yarım orucumu öğle yemeğinden önce babaanneme sattığımı! 🙂 Utandım bak şimdi 🙂
  Kahvaltı saatimiz erken gibi gözükse de İlker de ben de saat 8 den önce evden ayrıldığımız için, Erenin en zor öğünü olan kahvaltısını kontrol altında tutmak adına bize uygun geldi.Hoş zaten sabah alarmla 06:30 da uyandığımız günler sayılıdır; sağolsunlar yan odadaki 2 guguklu kuşum saatlerini 10-15 dak. öncesine ayarlıyorlar, nasıl beceriyorlar bilmem 🙁
  Öyküm Hanım saatleri kaydırsak, akşam yemeği 20:00 de günün son ara öğününü 23:00 değil de 22:00 de yapsak? akşam 22:00-22:30 gibi yatıyor çünkü.Sorun yaşamayız galiba değil mi?
  Bayramdan sonra sensörlü pompamızı alacağız inşallah 🙂
  Hepinize tekrar teşekkür ediyorum..
  sevgiyle kalın

  • Buket hanım merhaba
   Aynı olayları bizde yaşıyoruz,eğer evde yemekli misafirlikte isek Arda Eren ‘in yemek saatine denk getiriyoruz yemek faslını,şayet dışarıda yemekli bir davet varsada Arda Eren’in yemek saatlerini sabahtan kaydırıyoruz.
   Bizde önce çocuğu yediriyorduk sonra kendimiz yemeğe geçiyorduk, çocuk tekrar yeek isiyordu, dediğiniz gibi tek yemek istemiyordu bu duruma böle bir çözüm getirdik rahatladık, ek doz yapıp birşeyler atıştırmasını istemiyorum çünkü sizinde dediğiniz gibi etki süreleri çakışıyor insülinlerin.
   Sevgiler selamlar

 8. İlker Bey, Buket Hanım,
  Ne kadar titiz ve fedakar bir anne-baba olduğunuzu görüyor ve takdir ediyorum. Endişelerinizi çok iyi anlıyorum. Fakat inanın Eren büyüdükçe herşey daha iyi olacak. Kızım 12 yaşına girdi ve büyük oranda diyabetini kendi kontrol etmeye başladı. Bu konuda öz güvenli, okul gezilerine, arkadaş doğumgünlerine tek başına katılıp insülin dozlarını yiyeceklere göre kendisi ayarlıyabiliyor. Bir kez “bonibonlu dondurma” yediğinde ayarlayamamış ve eve 350 gibi bir şekerle dönmüştü. Bunun haricinde sabıka kaydı temiz:)))
  Benim size tavsiyem evet planlı ve disiplinli yaklaşım önemli ama esneklik de lazım. Tabii ki abartmadan. Çünkü hayatı tamamen kontrol altında tutamıyoruz. Mesela akşam yemeği yedikten sonra misafir gelebiliyor, ikram ederken kızımı dışarıda tutamıyorum. Yiyeceği karbonhidratı ayarlayarak ek doz yapıyorum. Dikkat ettiğim şey bir günde aldığı insülin miktarının kilosunu aşmamasına dikkat ediyorum. Bir de bir öğünde 65 gr. karbonhidrat hakkı var kızımın. Mesela doğumgününde bu KH. miktarı 120-130 gr.ı bulabiliyor. O zaman bir sonraki öğün kh. miktarını oldukça düşürüyorum. Hb A1C değerleri iyi seviyelerde. Ama en önemlisi kızım mutlu ve şikayeti yok. Bu benim için çok önemli.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun.Eren’i yanaklarından öpüyorum….

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: