Takipçimiz Taha Bey’in Maili ve Soruları

Sor BakalımTakipçimiz Taha Bey'in Maili ve Soruları

Esra Hanım Merhaba,

Öncelikle açmış olduğunuz site için teşekkür ederim.

6 yıllık dm’liyim ve bu zaman zarfı içerisinde diyabetiz sitesinden başka bizimle alakalı kâr amacı güdmeden yayın yapan bir siteyle, blogla pek karşılaşmadım diyebilirim.

Aslında diyabet’le tanışmam 20 seneden fazla. Çünkü annemle beraber bizim evimize kalıcı misafir olarak geldi ve tanışmış olduk. Hatta ben öyle hatırlıyorum, annem insülin vurduğunda (ki o zamanlar şırınga kullanıyolardı) çok acıdığını düşünerek dua ederdim ben de annemin çektiği acıyı çekeyim diye. Gerçi nasipte varmış, bize de sirayet etti.

Her neyse başınızı şişirdim biraz. Aslında sizi takip edene kadar diyabetle ilgilenen böyle birisi var mı diye düşünüyordum ve siz bana nasıl ilgili olduğunuzu göstermiş oldunuz.

Kendim sevgili arkadaşım diyabetimle pek iyi geçindiğimi düşünsem de takip konusunda pek başarılı değilim. Normal bir yaşantım olmasına rağmen iş yaşantımdan dolayı öğünlerimi takip edemiyorum ve bu durumun bana zararlı olduğunu da biliyorum.

İlk başlarda novorapid ve levemir kombinasyonunu kullanmaktaydım ve sürekli iğne yapmak bi yerden sonra canımı sıktı ve son bir senedir humulin-m kullanmaktayım.

Aynı doktor’a annemle beraber muayene olduk ve anneme de aynı insülini verdi. Yalnız annem geçtiğimiz günlerde HbA1c testi yaptırdığında 20 yıldır çıkan değerler hep 7 ve civarında olmasına rağmen bu insülinle 9’lara kadar çıkmış ve anneme’de novorapid + lantus kombinasyonu kullandırılmış. ben ise 1 yıldır kontrol yaptırmadığım için şu günlerde yakın tarihe randevu aramaktayım ve durumumu ondan sonra öğreneceğim…

Sizden öğrenmek istediğim, bana önerebileceğiniz bir doktor var mı (artık çapa’da pratisyenlerin bakmasından sıkıldım 🙂 ).

Bu insülin pompasıyla ilgili paylaşımlarınıza bakıyorum. bu iş sanırım çok ciddi göründüğü ya da bilindiği kadar basit bir durum değil. sizin insülin pompası hakkında önerileriniz nelerdir ?

Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur ve bana cevap verebilirsiniz….

saygılarımla…

Taha…

3 YORUMLAR

 1. Taha Bey,

  Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler.

  Anadolu yakasında Marmara Üniversitesi Merdivenköy Polikliniğinde Gökhan Bey, Altunizade’de Başkent Ünv. Hastanesi’nde benim de gittiğim Nilgün Güvener Demirağ var.

  Karşısı için takipçilerimizden Zeynep Oduncu Demircan ve Eyüp Altınışık size daha iyi yardımcı olur.

  İnsülin pompasını kullanmak ve onunla yaşamak inanın zor değil. En önemli yararı sürekli enjeksiyon yapmaktan kurtarıyor. Diğeri de kan şekerini insülin kaleminden daha iyi regüle ediyor. Bu iki önemli özellik için bile taktırılır diye düşünüyorum.

  Cumartesi günü Altunizade’de Ramada Otelde’yiz Medtronic ile. İnsülin pompası kullanan doktorlarımız da bizimle beraber olacak.

  Sizi de bekliyoruz.

  Sevgiler

 2. Merhabalar ,

  Yakın bir zamanda bir endokrinoloji uzmanına gittik. Sürekli kan şekeri ölçen cihazların deri altı sıvıdan kan şekerini ölçtüğünü bu ölçülen değerlerin de kandaki değerden ciddi farklılıklar gösterdiğini söyledi. Sizin tecrübeleriniz de bu yönde midir ?

  • Asena Hanım Merhaba,

   Bu cihaz takıldığında sizden günden 2-4 kez parmaktan ölçüm yapmanızı ve bunları not etmenizi istiyorlar.

   Böylece cihazın kalibrasyonu sağlanmış oluyor. Bugüne kadar çok ciddi bir problemle karşılaşmadım.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: