Anasayfa Sor Bakalım Kuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

Kuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

16 26.542 görüntüleme

Kuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

Merhaba Arkadaşlar,

Diyabetli (şeker hastalığı) olarak kuruyemiş tüketiminiz nasıl?

Rahatlıkla tükete biliyor musunuz?

Hangi kuru yemişler zararlı? Hangilerini rahatlıkla tüketebiliriz.

Teşekkürler,

Serat Bey

 • Serat Bey, Handan Hanım Merhaba,

  Diğer arkadaşların cevap vermesini bekledim ama o halde devreye gireyim.

  Kuruyemiş vitamin ve mineraller anlamında önemli. Yeni doktorum Nilgün Hanım gün içerisinde ceviz ve badem yememi öneriyor. Ben de yiyiyorum. Ama öyle avuç avuç değil.

  http://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-degisiminde-kuruyemis.html linkinde kuruyemişlerin karbonhidrat içerikleri var. Bu değerleri referans alabilirsiniz. Ama yine de kendiniz de deneme yanılmalar yapabilirsiniz.

  Mesela ben kuruyemiş yerken ek doz yapmıyorum. Öyle avuç avuç yemediğim için ve yediğim miktar da kan şekerimi pek oynatmadığı için insülin yapmaya gerek olmuyor.

  Ki şunu da unutmamak gerekir ki kuruyemişler yağca zenginler. Ve bizim ek kiloya ihtiyacımız yok. O zaman kuruyemişi de abartmadan yemek en doğrusu.

  sevgiler

 • Handan Hanım,

  Çekirdek yediğinizde insülin mi yapıyorsunuz ki kan şekeriniz düşüyor?

  sevgiler

 • hayır yapmıyorum ara ogun olarak alıyorum Doktorumla da konustum Tek yan etkısı sıze kılo olur devam edın dedı

 • Kuruyemişlerin hepsi bir değildir..Kabuklu kuruyemişler düşük karbonhidrat içerikleri sayesinde rahatlıkla tüketilebilirler..Tabii fazla miktarda yenirse insülin dozunu ayarlamak şartı ile..Onun dışında kuruyemişlerin işlenmiş olanından kaçınmak gerekir..Özellikle işlenmiş kuruyemişlere çok fazla miktarda TUZ katılıyor..Bu çok büyük bir sorun..Özellikle marketlerde satılan kuruyemişlerin çoğu inanılmaz derecede tuzlu..Bu durum sindirim sistemi kanserlerini tetikleyebilir..Ayrıca böbrek sorunlarına yol açabilir..Hipertansiyona davetiye çıkarabilir..

  Onun dışında kabuklu ve doğal kuruyemişler ilave tuz barındırmazlar..İçerdikleri yağ ise tamamen güvenlidir ve hiçbir suretle kilo aldırmaz..Genelde omega-3 yağ asidi barındırırlar..Bu manada çok sağlıklıdırlar..

  Özetle kuruyemişlerin tuzsuz ve işlenmemiş olmasına dikkat etmeliyiz..Yani kabuklu kuruyemiş tüketmeliyiz..Fındık,fıstık,ceviz vb gibi..

 • Ben normalde kuruyemiş yerken hep abartıyorum. Göbeğim çok büyümüş. Herkes bu ay bana çok kilo aldın diyorlar. Spor yapmayı hiç bilmiyorum. Yani ne hareket yapacağımı. Koşmak falan ise yapamam. Yorulunca şekerim çıkıyor. Yorulmadan göbeğimi eritecek spor şekli varmı ?

  • Gülistan Merhaba,

   Kuruyemiş yerken biraz dikkatli olmak lazım.

   Bize yol, su, elektrik ve kilo olarak dönüyor 🙂 .

   Ben kardiyo hareketlerini içeren bir programa devam ediyorum spor merkezinde. Bir spor merkezinde profesyonel bir hocayla çalışırsanız daha iyi olabilir.

   Sevgiler

 • Ben 13 yaşındayım ve okulum var. Mardinin kızıltepe ilçesinde yaşıyorum ve burda bir spor merkezi varmı ? Pek sanmıyorum 🙂

  • Gülistan Merhaba,

   Yaşını ve yaşadığın yeri bilseydim spor salonuna gitme önerim olmazdı 🙂 .

   Evde de kan şekerinizin çok yüksek olmadığı zamanlarda spor yapabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz elbette.

   Sevgiler

 • Kızımın ara öğünlerde meyvenin yanında bir miktar süt tüketmesi de söylenmişti. Ancak Deniz sütü sevmesine rağmen sabah akşam içerken bir de ara öğünlerde tüketmek ona fazla geldi. Biz de ara öğünlerde meyvesinin yanında 1 ceviz ya da 4-5 badem ya da 4-5 fındık tüketmeye başladık protein açısından. Yeterli midir ki? 🙂

  Besin değerlerinden yaptığım hesaba göre sanki bu kuru yemişlerden 30 gram yediğinde yarım bardak sütten aldığı karbonhidrat ve proteinle yaklaşık aynı değerde alıyor. (KH sayımını öğrenmeye çalışıyoruz da bi yandan, onaylanmaya ihtiyaç duyuyorum sanki )

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.