Kuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

Sor BakalımKuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

Kuruyemiş Tüketimimiz Nasıl Olmalı?

Merhaba Arkadaşlar,

Diyabetli (şeker hastalığı) olarak kuruyemiş tüketiminiz nasıl?

Rahatlıkla tükete biliyor musunuz?

Hangi kuru yemişler zararlı? Hangilerini rahatlıkla tüketebiliriz.

Teşekkürler,

Serat Bey

16 YORUMLAR

 1. Serat Bey, Handan Hanım Merhaba,

  Diğer arkadaşların cevap vermesini bekledim ama o halde devreye gireyim.

  Kuruyemiş vitamin ve mineraller anlamında önemli. Yeni doktorum Nilgün Hanım gün içerisinde ceviz ve badem yememi öneriyor. Ben de yiyiyorum. Ama öyle avuç avuç değil.

  http://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-degisiminde-kuruyemis.html linkinde kuruyemişlerin karbonhidrat içerikleri var. Bu değerleri referans alabilirsiniz. Ama yine de kendiniz de deneme yanılmalar yapabilirsiniz.

  Mesela ben kuruyemiş yerken ek doz yapmıyorum. Öyle avuç avuç yemediğim için ve yediğim miktar da kan şekerimi pek oynatmadığı için insülin yapmaya gerek olmuyor.

  Ki şunu da unutmamak gerekir ki kuruyemişler yağca zenginler. Ve bizim ek kiloya ihtiyacımız yok. O zaman kuruyemişi de abartmadan yemek en doğrusu.

  sevgiler

 2. Kuruyemişlerin hepsi bir değildir..Kabuklu kuruyemişler düşük karbonhidrat içerikleri sayesinde rahatlıkla tüketilebilirler..Tabii fazla miktarda yenirse insülin dozunu ayarlamak şartı ile..Onun dışında kuruyemişlerin işlenmiş olanından kaçınmak gerekir..Özellikle işlenmiş kuruyemişlere çok fazla miktarda TUZ katılıyor..Bu çok büyük bir sorun..Özellikle marketlerde satılan kuruyemişlerin çoğu inanılmaz derecede tuzlu..Bu durum sindirim sistemi kanserlerini tetikleyebilir..Ayrıca böbrek sorunlarına yol açabilir..Hipertansiyona davetiye çıkarabilir..

  Onun dışında kabuklu ve doğal kuruyemişler ilave tuz barındırmazlar..İçerdikleri yağ ise tamamen güvenlidir ve hiçbir suretle kilo aldırmaz..Genelde omega-3 yağ asidi barındırırlar..Bu manada çok sağlıklıdırlar..

  Özetle kuruyemişlerin tuzsuz ve işlenmemiş olmasına dikkat etmeliyiz..Yani kabuklu kuruyemiş tüketmeliyiz..Fındık,fıstık,ceviz vb gibi..

 3. Ben normalde kuruyemiş yerken hep abartıyorum. Göbeğim çok büyümüş. Herkes bu ay bana çok kilo aldın diyorlar. Spor yapmayı hiç bilmiyorum. Yani ne hareket yapacağımı. Koşmak falan ise yapamam. Yorulunca şekerim çıkıyor. Yorulmadan göbeğimi eritecek spor şekli varmı ?

  • Gülistan Merhaba,

   Kuruyemiş yerken biraz dikkatli olmak lazım.

   Bize yol, su, elektrik ve kilo olarak dönüyor 🙂 .

   Ben kardiyo hareketlerini içeren bir programa devam ediyorum spor merkezinde. Bir spor merkezinde profesyonel bir hocayla çalışırsanız daha iyi olabilir.

   Sevgiler

 4. Kızımın ara öğünlerde meyvenin yanında bir miktar süt tüketmesi de söylenmişti. Ancak Deniz sütü sevmesine rağmen sabah akşam içerken bir de ara öğünlerde tüketmek ona fazla geldi. Biz de ara öğünlerde meyvesinin yanında 1 ceviz ya da 4-5 badem ya da 4-5 fındık tüketmeye başladık protein açısından. Yeterli midir ki? 🙂

  Besin değerlerinden yaptığım hesaba göre sanki bu kuru yemişlerden 30 gram yediğinde yarım bardak sütten aldığı karbonhidrat ve proteinle yaklaşık aynı değerde alıyor. (KH sayımını öğrenmeye çalışıyoruz da bi yandan, onaylanmaya ihtiyaç duyuyorum sanki )

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: