Tablet İnsülin Geliyor Mu?

Haberler&GelişmelerTablet İnsülin Geliyor Mu?

Tablet İnsülin Geliyor Mu?

Aslında hepimiz hayali değil mi? Bir insülin olsa. Sadece hap gibi yutsak. Oramıza buramıza iğne batırmasak.

Kaç gündür Türk basını tablet insülin haberini döndürüp duruyor. Konunun teknik detayından çok yüzeysel geçip gitmişler. Ve hemen yarın çıkacakmış gibi bir üslupla yazıyorlar. Her habere inanmamak ve gerçekten tam olarak ne yapıldığını anlamak adına asıl kaynakları araştırmanın gerekliliğini her zaman söylüyoruz. Dolayısıyla yabancı kaynakları araştırıp ve bilen kişilere sorup sizlere bilgi vermek her zaman en doğrusu 🙂

Dr Eda Cengiz’in Konuyla İlgili Açıklaması

Uzun yıllardır insülin hapı ya da kapsülü seklinde ağızdan alınabilecek insülin geliştirilmeye çalışıldı. Birçok ürün başarısız oldu. Çünkü mide asidi insülin hapını kolayca etkisiz hale getirebiliyor.

Şu anda hem Novo Nordisk hem de İsrail bazlı Oramed denilen sirket oral insülin üzerine çalışıyor. İnsülini koruyucu bir madde ile kaplayıp insülinin etkisiz hale gelmesini önlemeye çalışıyorlar.

Novo Nordisk’in baslangıçta  iki ayrı hap/kapsül  insülin formulasyonu varken bunu bire indirdi. Günde bir kere alınan hap insülin üzerine calışıyorlar.

Çalışmalar araştırma bazında ve daha kliniğe geçmesi çok yakında olmayacak gibi duruyor.

Genel Olarak Tablet İnsülin

Hap yeni bir teknolojiye dayanıyor; nötr, lipid bazlı parçacık insülin barındıran “cholestosome” olarak nitelendirilmekte. Cholestosome’in patenti ise 2014 yılında alınmış.

Oramed’in CEO’’su Nadav Kidron tablet insülin gösteriyor. REUTERS/Baz Ratner
Oramed’in CEO’’su Nadav Kidron tablet insülin gösteriyor. REUTERS/Baz Ratner

ORAMED

Oramed yeni bir şirket. Startup olarak geçiyor.

Oramed’in tablet insülini ORMD 0801 – ORAL INSULIN CAPSULE FOR T1DM adıyla geçiyor. http://www.oramed.com/pipeline/ormd-0801-type-1/ linkinden detaylara bakabilirsin. Önümüzdeki yıl faz-3 çalışmalarına başlamayı hedefliyorlar.

 

 

 

novo_nordisk_wide
Novo Nordisk Laboratuarı’nda Tablet İnsülin

NOVO NORDISK

Novo Nordisk ise hem Novorapid ve Actrapid hem de Novofine iğne uçlarını üreten ve 93 yıldır insülin satışı yapan bir şirket.

OMX:NODO-B adıyla tablet insülini yapmaya çalışıyor. Bu arada ilk tablet insülini yapmayı hedefleyen ve çalışmalara başlayan şirket. 2020 yılında da tablet insülini artık satışa sunmayı hedefliyorlar.

İnsülin kalemiyle enjeksiyon yapmamak ya da insülin pompası setleriyle uğraşmamak elbette en büyük hayallerimizden. Umarım 2020 yılı gibi her iki firmanın da tablet insülinlerini görebiliriz 🙂

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşabilirsiniz. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

7 YORUMLAR

 1. Bedriye Çakıl Boyle hapi yutmaya can fedaa 😃 n zamn cikacak allah bilir

  Türkan Kına İnsallah gelir👏👏

  Bedriye Çakıl Bu kadr gelisme ve haberin ardindan artik biri gelsin

  Burce Aksın İnşallah

  Tezer Yapici Böyle gelişmeleri görünce hemen yarın gelecekmiş gibi beklenti içinde olmayın bi hayli uzun zaman alacakmış

  Esra Avcı Yazıyı okudunuz mu Tezer Bey? Yazıda bundan özellikle bahsediyoruz 🙂 sevgiler,

  Gül Özdemir · inşallah

  Gaziantep Fame Hepsi hayel arkasi olmayan yazi hep soylenti umudumuz Allaha kaldi

  Bedriye Çakıl Ooo 2020yirmi de satisa sunulacak allah yardimcimiz olsun 😢

  Nergiz Özılgın İnşallah ya.

 2. erinannedobson Superb!

  htckrktk83 ah keske esra hanim

  okurrneslihan Dört gözle bekliyotuzzzzzzzx

  diyabetimben Tip-1 diyabet yönetimi keşke bu kadar basit yöntemlere dönüşebilse @htckrktk83 @okurrneslihan 🙏🙏🙏

  kmslshrblci Ben novorapid ve lantusumla çok mutluyum açıkçası. 16 yıl oldu, ilk 2 sene hariç bir defa bile aklımdan geçirmedim. Hapı çıksa ben kesin içmeyi unuturum 😂ama insülin ole miiiii su gibi bişey benim için 💖💖 sevgiyle kalın Esra Hn hayatımda gördüğüm en emektar en istikrarlı giden insanlardan birisiniz. Severek merakla takip ediyorum. 👍🎈💗 @diyabetimben

  diyabetimben @kmslshrblci Güzel cümleleriniz için teşekkürler 😊 Tip-1 diyabetli bireylere ve yakınlarına dokunmak mutlu ediyor. Tip-1 diyabet yönetimi hapa dönerse büyük bir boşluğa düşeriz gibi 😂 Malum alışkanlıklar 😂 sevgiler

 3. bu yeni tablet insülin eğer başarılı olursa doz oranı nasıl ayarlanacak günde 1 kez deniyor birde .. keşke günde 1 hap alsak ve vücudumuz ihtiyacına göre emse..

 4. abott firmasının cihazıyla ölçüm yapıyorum otobüs yolculugum sırasında bindiğim sırada ölçüm yaptım 342 gösterdi insilün yaptım bir saat sonra şekerimi 44 olarak gösterdi hipoglisemi yaşamaya başladım 3 kesme şekeri yedim otobüste verilen 2 paket tuzlu 4 adet tatlı bisküvi yedim geceki insülünümü yapıp bir armut yedim 2 saat sonra tekrar ölçüm yaptığımda 442 yi gördüm kısa etkili insülün yaptım gözümü ambulansda açtım aynı cihazdan iki tane var ikisinide aynı anda kullandıgımda otobüsteki 101 evde bıraktığım 180 gösterdi firmayı aradım cihazı göndermemi istediler internetten telefonlarını buldum yetkilileriyle görüşmek istedim santral memuru baglıyor yerinde kimseyi bulamıyorum şikayetim var com. da durumumu anlattım ki görüp bana dönsünler diye ama olmadı 2 hafta geçti ne yeni cihazım geldi nede arayan olmadı ne yapmamı önerirsiniz

  • Aysun Hanım Merhaba,

   Hipoglisemi müdahalenizi okudum ama orada doğru gidememişsiniz. Aslında teknoloji bizlere rehber olmaya çalışırken acaba panikle o anlarda yanlış bir şey yapmış olabilir misiniz? Ben yanlış anlamayacağınızı düşünüyorum. Tip-1 diyabetli olunca her iki taraftan da bakmamız gerekiyor biliyorsunuz.

   Ölçümlerde eliniz temiz miydi? Hep aynı parmaktan mı ölçüm yaptınız?

   Diğer konu kullandığınız glükometreleri ne kadardır kullanıyorsunuz? Doğru ölçüm yapıp yapmadığını ara ara kontrol solüsyonlarıyla test ediyor musunuz?

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: