Sütteki Laktik Asit Diyabet Hastalarına Umut Veriyor

Genel BilgilerSütteki Laktik Asit Diyabet Hastalarına Umut Veriyor

yogurtLaktik asidin, diyabet hastalarını hipoglisemi krizlerine karşı koruyabildiği ortaya kondu.

Yale Üniversitesi’nin araştırması, laktik asidin, diyabet hastalarını hayatlarını tehdit edebilecek seviyelere gelen hipoglisemi krizlerine karşı koruyabileceğini ortaya koydu.

Tip 1 ve Tip 2 diyabetik hastalarının kanlarındaki glukoz oranını dengede tutmak zorunda olmaları ve insülin alımının bunu zorlaştırmasından yola çıkan araştırmacılar, beynin glisemik kontrolü sağlayabilmesi için glükoza alternatif aramaya başladı.

Kemirgenlere sütte de bulunan laktik asit veren araştırmacılar, beyinde belirleyici kimyasallarda değişiklikler gözlemledi.

Araştırmanın sonuçları, laktik asidin hayvanların hipoglisemi krizleri sırasında glükoz değerlerini normal seviyede tutmayı sağladığını ve akut hipoglisemi ataklarının semptomlarını tersine çevirebildiğini gösteriyor. Çalışmada insanlarda görülen diyabet hastalığıyla ilgili bulgular olabileceğini kaydeden Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Raimund Herzog, “Bu araştırma, beyni hipoglisemik krizlerin zararlarından korumak için tedavi tasarlamanın ve böylece yoğun insulin tedavisinde daha sıkı glükoz kontrolü yapabilmenin önünü açıyor.” dedi. (Kaynak:ensonhaber.com, 11.04.2013, tgdf.org)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: