Sükraloz İçeren Tatlandırıcılar Hakkında

KH SayımıSükraloz İçeren Tatlandırıcılar Hakkında

Sükraloz İçeren Tatlandırıcılar Hakkında

ABD’deki Washington Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, şekere alternatif olarak sukraloz bazlı tatlandırıcıları kullanan kişilerin vücutlarındaki şeker oranının aşırı derecede yükseldiğini ve bunun da insülin üretimlerini artırdığını iddia etti.

Araştırmada doğal şekerden 600 kat tatlı olan sukraloz bazlı tatlandırıcıların diyabet hastası olmayan 17 obez denek üzerindeki etkileri incelendi. Deneklerin tatlandırıcı kullandıklarında vücutlarındaki insülin oranının doğal şeker kullandıkları zamana kıyasla yüzde 20 daha yüksek olduğu görüldü.


KİLOLULAR ÜZERİNDE TEST EDİLDİ

Araştırmayı gerçekleştiren Profesör Yanino Pepino şunları söyledi: “Tatlandırıcıların uzun vadeli etkilerini incelemek için daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor. Ancak yaptığımız incelemede ilk kez tatlandırıcıları sağlıklı ve fit insanlar üzerinde değil, bu ürünleri sıklıkla kullanan kilolu kişiler üzerinde test ettik. Obezler için sukraloz bazlı tatlandırıcıların yan etkisi olmayan zararsız bir tat olmadığını göstermiş olduk.”

(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/saglik/23411155.asp, Görsel kaynak: hemensaglik.com)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: