Singapur’da Kurulan İlk Mobil Sağlık Merkezi

Haberler&GelişmelerSingapur’da Kurulan İlk Mobil Sağlık Merkezi

Esra’nın Notu: Ülkemiz özellikle tip-1 diyabetin ve aynı zamanda diyabetin de genel olarak artış göstermesi ile bu tarz projeleri yakın zamanda görür müyüz bilemiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Singapur’un merkezinde açılan ve tek elden hizmet veren mobil sağlık merkezi, tıbbi malzemelerle donatıldı. Bu malzemeler ile diyabetik retinopati ve diyabetik ayak taramasının yanı sıra hemşire danışmanlık hizmeti de verilecek. Ayrıca, hipertansiyon ve yüksek kolesterolü içeren diğer kronik durumlar için de hizmet verilecek.

Mobil Toplum Sağlığı Merkezi Singapur’un merkezinde hizmet verecek. Bu hizmet Toplum Kulüpleri ve İskan Kalkınma Kurulu otoparkları dahil olmak üzere 17 farklı durakta gerçekleşecek.

Lansman, Halk Derneği Aljuined Takımı‘nın açılışı ve Toplum Sağlığı Karnavalı ile aynı günde, sağlık bakanı Gan Kim Yong’un katılımıyla gerçekleşti. Gan yaptığı konuşmayla mobil sağlık merkezinin oldukça faydalı olacağını ve birçok noktada olacağı için ulaşımının çok kolay olacağını vurguladı.

Birincil basamak sağlık hizmetleri, kronik hastalıkların yönetiminde önemli bir role sahip. Bireysel sorumluluğu destekliyor ve hastaları bilinçlendiriyor.

mobile-health

Klinikler yıllarca hizmet verebilecek şekilde geliştiriliyor. Gerekli görülen iyileştirmeler yapılıyor. Örneğin; Ang Mo Kio polikliniği, kronik hastalar için daha fazla hizmet sunabilmek için yeniden yapılandırılıyor.

Singapur’da günümüzde birincil basamak sağlık hizmetleri  18 poliklinik ve yaklaşık 1,500 medikal klinik tarafından sağlanmakta.

Ulusal Sağlık Grubu’nun tahminlerine göre 2050 yılında 70 yaşına gelen Singapurluların her ikisinden biri diyabet olacak. Diyabete sebep olan baş etkenleri ise fazla kilolar ve fiziksel hareketsizlik. Bu durumların önüne geçebilmek için bu mobil klinikler Singapur’da kurulacak.

Hastalar randevu sistemiyle pratisyenler tarafından muayene edilecekler. Ayrıca hastalara öz-bakım yönetimi hakkında tavsiyeler, beslenme ve egzersiz ip uçları da verilecek.Servisler, Öncü Nesil kartı olanlara ve Toplum Sağlığı Yardım Programı’na finanse edilecek.

Singapur’da yapılan bu çalışmalar, gelişen teknolojinin insanlığın her geçen yıl daha çok önem verdiği sağlık alanında ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Teknoloji sayesinde daha ulaşılabilinir hale gelen sağlık hizmetlerinden birçok insan rahatlıkla faydalanıyor.

Kaynak: tekdozdijital.com

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: