California Üniversitesi’nden Diyabet Özelinde Sosyal Medya Araştırması

Haberler&GelişmelerCalifornia Üniversitesi’nden Diyabet Özelinde Sosyal Medya Araştırması

California Üniversitesi geçtiğimiz günlerde sağlık sektörünün sosyal medyada insanların dikkatini nasıl çektiğine ve onları yoruma nasıl teşvik ettiğine yönelik yeni bir araştırma yayınladı. Sosyal medya ve sağlık iletişimine yönelik bu çalışmanın sonuçları California Merced Üniversitesi öğrencisi Holly Rus tarafından Society of Behavioral Medicine’nın (Davranış Tıbbı Derneği) 2015 Yıllık Olağan Toplantısı’nda sunulacak.

Facebook sağlık iletişimcileri; resimler ve doğrudan sorular kullanarak kullanıcıların katılımını diğer web sitelerine ya da videolara bağlanmadan artırmayı hedefliyorlar. Olumlu duygular taşıyan mesajlar katılım üzerinde net bir etkisi yaratırken, negatif olanlar ise – depresyon, üzüntü, şüphe, korku, umutsuzluk, kaygı ve öfke ifadeleri de dahil olmak üzere – kullanıcı yorumlarında bir artış oluşturuyor. California Merced Üniversitesi öğrencisi Holly Rus tarafından sosyal medya ve sağlık iletişimi üzerine yapılan bu çalışmanın sonuçlarından yalnızca birkaçı. Davranış Tıbbı Derneği üyesi olan Rus, Profesör Linda Cameron ile birlikte yürüttüğü bu çalışmada; Facebook’ta 500’den fazla paylaşım yapılan diyabetle ilgili sayfalara yönelik bir analiz gerçekleştirdi. Araştırmacılar; mesajların niteliklerine bakıp, bunların yalnızca genel kullanıcının katılımını tahmin etmekte değil, daha spesifik katılımlara dair de bir fikir vereceği görüşündeler.

Çalışmanın bulgularından bazıları şöyle:

  • Görselli paylaşımlar; görselsiz olanlardan 4 kat daha fazla beğeni alırken, 11 kat daha fazla paylaşılıyorlar.
  • Destek verici ve cesaretlendirici paylaşımlar, öyle olmayan paylaşımlardan en az 2 kat daha fazla yorum alıyorlar.
  • Umut, iyimserlik, mizah, mutluluk, iyilikseverlik ve memnuniyet gibi pozitif duygular içeren paylaşımlar; özel bir ilgiyle karşılanmazken, negatif duygular içerenler 3 kat daha fazla yorum alıyorlar.
  • Diyabet’in olası etkileriyle ilgili yapılan paylaşımlar, diğer paylaşımlardan 2 kat daha fazla paylaşılırken dış bağlantı verilen paylaşımlar daha az beğeni alıyor ve daha az paylaşılıyorlar.

Sosyal medyanın; sağlık iletişimcileri, hastalar ve servis sağlayıcılar için önemli bir kaynak olma potansiyeline sahip olduğu açık. Rus; sağlık iletişimini, bu büyüyen formuyla daha iyi anlayabilmek ve daha etkin bir şekilde kullanabilmek için; bu çalışmanın önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Kaynak: http://www.tekdozdijital.com/

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: