Sıddık Geri Döndü

Sor BakalımSıddık Geri Döndü

soru-cevapSıddık bizim tip-1 diyabetli ve hayali bir kahramanımız. Gerçek hayatta sevdiğimiz ve tanıdığımız Sıddık arkadaşımız var Ankara’da ama bu hikayelerin onunla ilgisi yok. Sadece hikayelere ismini vermiş Öyküm 🙂

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız için ön bir bilgi olmuş oldu.

Öyküm Solak, hayalindeki Sıddık’ın diyabetiyle ilgili ara sıra yaşadığı sorunları soru-cevap şeklinde dile getirmekte.

Öyküm’ün bu soru cevapları inanın çok öğretici oluyor.

Buyrun soruyu okumaya. Cevapları yorum olarak bekliyoruz 🙂

İşyerinden Geç Çıkan Sıddık’ın Başına Gelenler

Sıddık işyerinden çıktığından gece saat 2 imiş. Maalesef o saatte Ankara’da AOÇ’den Etlik’e gidecek araç bulmak çok zormuş. 1 saat yürüdükten sonra bir araç bularak eve gitmiş.

Eve girerken elleri ayakları titremeye ve soğuk soğuk terlemeye başlamış. Kan şekerine baktığında 53 olduğunu görmüş.

Kendini mutfağa attığında, annesinin gününden kalma kendisi için ayırdığı tabağı görmüş. Tabakta 3 kibrit kutusu büyüklüğünde patatesli börek, 4 adet mercimekli köfte, 8 yemek kaşığı kısır ve 1 ince dilim kek (normal şeker ile yapılmış) varmış.

Bu tabaktaki karbonhidratı hesaplayan Sıddık, 110 gr olarak hesap yapmış ve her zaman yaptığı gibi her 10 gr karbonhidrat için 1 ünite insülin vermeye hazırlanmış. Ancak şekeri düştüğünden toplamda 11 değil 9 ünite yapmış ve yatmış.

Sabah kalktığında kendini çok kötü hissetmiş, midesi çok bulanıyormuş. Kan şekerine baktığında 416 bulmuş.

Acaba bizim Sıddık nerelerde ne hatalar yapmış? Hadi beraber bulalım …

9 YORUMLAR

 1. Gerçekten, Sıddık nerede yanlış yapmış? gece saat 3’te bu kadar çok şey tüketerek mi hata yapmış? 3 – 4 kez okudum ama hatasını bulamadım. bilen birisi söylesin de biz de Sıddık olmayalım.

  • Barış Bey,

   Yarın akşama kadar bi bekleyelim ama ilk cevabınız doğru 🙂 Gece 3’te o kadar şey yemesi hatalardan biri.

   Tek bir hata yok. Birkaç hata var.

   sevgiler

 2. Merhaba
  Bu Sıddık’ın aklı yaşadığı hipodan olsa gerek bayağı karışmış 🙂 Bence öncelikle kan şekerini biran önce doğru seviyeye çekebilmek için bir meyve suyu içmeliydi.Ardından 20 dak sonra kan şekerini ölçüp sabit tutabilmek için ilave karbonhidrat alması gerekirdi ama yedikleri çok fazla tabii.Ayrıca karbonhidrat miktarını da yanlış hesaplamış: mercimekli köfte 30, kısır 60, normal şekerli kek 30, patatesli börek çok emin olmasam da en az 30 karbonhidrat içerir ki bu da toplamda 150 gr CHO yapar.Dolayısıyla yaptığı insülin de çok az gelmiş!
  Bu Sıddık’ı çok ayıpladım şimdi 🙂 Acilen diyabetimben.com’u takip etmesini hipoglisemi ve karbonhidrat sayımı ile ilgili yazıları okumasını tavsiye ediyorum. 😀

  sevgilerimle

 3. Merhaba,

  Buket Hanım’ın cevabı ile sonuca gittikçe yaklaştık. Ama biraz daha eksiklerimiz var. Bakalım akşama kadar onları bulabilecek misiniz?

  sevgiler

 4. CEVABIMIZ

  Tip 1 diyabetli bir kişi için bu hikayemiz oldukça fazla hata içermekte. Ancak sorunun yayınlandığı her iki platformda da verilen cevaplarla genel hataları beraber öğrenmiş olduk. Ancak arada atlanabilecek, böyle olsaydı şöyle olsaydı denebilecek bazı noktalar da var. Şimdi hepsine beraber bakalım :

  1. Gece 2 de 1 saat yürüyüş yapma riski olan bir diyabetli yanında bir miktar karbonhidrat içeren besin taşımalı ve egzersize bağlı bu düşüşü yaşayacağını önceden tahmin edebileceğinden araca biner binmez ya da bir süre sonra, henüz hipoglisemiyi hissetmeden bir önlem alması gerekirdi. Önlemi alsaydı, büyük ihtimalle hipoglisemi geçirmeyecekti. Geçirse de gözü bu denli dönecek hale gelmeyecekti. Normalde hareketsiz olduğumuz bu saatte yürümeden önce 30 gr karbonhidrat almak gerekir. Burda tahmin edemeyeceğini düşünürsek, en azından başına gelince geleceği görmeliydi.

  2.Hepimizin ilk cevapları bu konudaki en önemli nokta. Kesinlikle ama kesinlikle kan şekerini 53 bulduğunda kana 15 dakika içinde girecek birşeyler tüketilmeliydi. Bu da 15 gr karbonhidrat içeren kesme şeker, meyve suyu, bal vs olmalıydı.

  3. Meyve suyu ya da şekerle yapılacak ilk müdahaleden sonra,kan şekeri 70 in üzerine çıktığında, o saatte yemek saati olmadığından 15 gr kh içeren ve kanda uzun süre kalacak birşeyler yemeliydi. Örneğin 1 dilim ekmek ya da 1 meyve

  4. Sıddık burada karbonhidrat sayımını yanlış yapmış. Bizler 2 kibrit kutusu böreği 15 hesaplıyoruz. Burada patates içeriği olduğundan yaklaşık 20 alınmalıydı. Patates içeri yüksekse 25 de kabul edilebilir.3 kibrit kutusu için ise doğru hesap 30. mercimekli köfte için 2 küçük adedini 15 alıyoruz, oradan da 30 gr karbonhidrat var. 8 yemek kaşığı kısır ise 15 x 4 den 60 gr karbonhidrat içeriyor. Kek ise 30 hesaplanmalı.Yani tüketilen toplam rakam 150. Bu da 10 gr karbonhidrata 1 ünite yapan bir kişi için 15 üniteye denk geliyor. Sıddık burada hesap hatası yaptığından eksik insülin yapmış.

  5. O kadar çok nasıl yemiş gibi bir yorum bekliyordum ancak alamadım. Bir diyabetlinin tek öğünde 150 gr karbonhidrat alması, yanında protein, posa vs tüketmemesi sağlıklı bir öğün seçimi olarak değerlendirilemez. Hele ki uyku öncesi bu denli bir yoğunluk hatası kesinlikle yapılmamalı. Gece saatlerinde olduğu için bu durum iki kere kötü olsa da, gündüz de bu şekilde bir menü bizler için sorun çıkaracaktır.

  6. Sıddık kan şekeri düşük olduğundan zaten düşük hesaplanan dozdan 2 ünite daha indirmiş. Hipoglisemilerde öncelikle kan şekerini doğru noktaya getirip öyle yemek yemeli ve insülini bu şekilde vermeliyiz. Ancak 80 gibi kritik rakamlarda hedef kan şekerimizin altındaki rakama uygun dozu idf oranımıza göre belirleyip azaltabiliriz. Bu şekilde kafadan atılan rakamlarda düşüş, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

  7. Ve en önemli nokta şuydu, Sıddık yatmadan önce kan şekerinin düzelip düzelmediğine bakmamış bile, keşke baksaydı. Belki yine yüksek kalkardı ancak 416 kadar yükselmezdi şekeri.

  Herkese katkıları için çok teşekkür ederim

 5. Sevgili Sıddık,
  Ben sana şimdilik nasıl yardımcı olacağımı bilemiyorum. 🙁
  Diğer arkadaşlara kimine kısmen kimi ne tamamen katıyorum. 🙂
  Senin kafana hangisi uygun ise. 😉

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: