Hipoglisemi İle Uyanan Sıddık

Sor BakalımHipoglisemi İle Uyanan Sıddık

Hipoglisemi ve uyku…

Sıddık sabah kalktığında kendini kötü hisseder.

Kan şekerine bakar ve 42 ye düştüğünü görür.

Yarım bardak meyve suyu içip toparladıktan sonra evden çıkar. Arabasına binip işe gider.

Giderken pastaneden bir tane peynirli poğaça alır ve işyerine gidince 2 adet kesme şekerli çayla bunu yer.

10 gr karbonhidrata 1 ünite insülin alan Sıddık 6.5 ünite insülin gönderir.

Ancak 2 saat sonra şekeri yeniden düşer.

Bu hikayede Sıddık nerde yanlış yapmış ki kan şekeri yeniden düşmüştür?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hipoglisemi

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

7 YORUMLAR

 1. Birincisi meyve suyunun yanında ekmek veya benzeri birşey yemesi gerekiyordu. İkincisi yemekten önce şekerine bakmadan insülin göndermesi de bir hata. ama karbonhidrat sayımında bir hata yaptıysa orasına karışamam şimdilik, o konuyu uzmanlarına bırakıyorum 🙂

 2. Ezgi Hanım, Ebru Hanım Merhaba,

  İlk yorumlarınız gayet başarılı. Meyve suyunu içtikten sonra kan şekerimiz hipoglisemi için sınır değer olan 80 mg/dL’ye ulaşır ulaşmaz lifli meyve ya da ekmek tüketmemiz en doğrusu. Neden meyve suyu içerken tüketmiyoruz? Amaç sadece meyve suyu ile biraz yükseltmek ve yükselince de kan şekerini o seviyede tutmaya yarayan lifli bir besin almak.

  Bir de diğer konumuz yemek yemeden önce neden kan şekerine bakmadığı. Zira yeni hipoglisemiden çıkmışsın. Bir bak bakalım hipoglisemi tedavin işe yarıyor mu yaramıyor mu diye.

  Buraya kadar doğru. Şimdi geldik KH ve insülin miktarına? Bu kısımdan devam edebiliriz.

  sevgiler

 3. poğaça 30 kh, karbonhidrat/İnsülin oranı ise 10/1, dolayısıyla yapması gereken, şekerini kontrol edip şekeri 80 üzerindeyse 3 ünite insülin yaparak poğaçasını yemekti. Ayrıca poğaça yağlı olduğundan pompa kullanan sıddık yayma yapmalıydı bence.

 4. karbonhidrat sayımında ;
  1 adet poğaça (60gr) değerinde 30gr karbonhidrat içerir.
  2 adet küp şeker ise yaklaşık 5gr karbonhidrat içerir. Böylece sıddık Kan şekerini kontrol ettikten sonra eğer normal seviyedeyse yediklerini baz alarak toplam 35 gr karbonhidrat yediği için 3,5 ünite insülin vurması gerekiyordu.
  Esra Hnm,
  Karbonhidrat sayımını öğrenmeye çalışıyorum gittiğim yol doğrumudur?

  • Herkese Merhaba,

   Aslında 1 adet standart poğaçanın tartı ağırlığı 45 gramdır. Bu da 25 gr unlu besin 15 gr KH içerdiğinden 45 gramlık bir poğaça 27 gr KH içerir.

   1 adet küp şeker 3 gr KH demek. 1 adedi ise 6 gr KH. Yani toplamda 33 gr KH almış.

   10 gr KH için 1 ünite insülin yapıyorsa 33 gr kh için 3,3 ünite insülin yapmalı. Ancak Sıddık 6,5 ünite yapmış. Yediği poğaça büyük ve yaptığı insülini karşılasaydı 2 saat sonra şekeri düşmezdi. Ancak burada yanlış hesaplama yapmış olmalı ki düşmüş kan şekeri.

   Bir de poğaça yağlı bir besin. Pompa kullanıcısı olsaydı yayma bolus yapmalıydı. Örneğin 3,3 ünite toplam insülin yapması gerekirken, 3,3 ünitenin de % 20 sini alıp çıkan dozu 3 saate yaymalıydı.

   Ayrıca sürecin başında nasıl ilermesi gerektiğini de tekrar yazmak lazım;

   Meyve suyunu içtikten sonra kan şekerimiz hipoglisemi için sınır değer olan 80 mg/dL’ye ulaşır ulaşmaz lifli meyve ya da ekmek tüketmemiz en doğrusu. Neden meyve suyu içerken tüketmiyoruz? Amaç sadece meyve suyu ile biraz yükseltmek ve yükselince de kan şekerini o seviyede tutmaya yarayan lifli bir besin almak.

   Bir de diğer konumuz yemek yemeden önce neden kan şekerine bakmadığı. Zira yeni hipoglisemiden çıkmışsın. Bir bak bakalım hipoglisemi tedavin işe yarıyor mu yaramıyor mu diye.

   Hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler 🙂 Başka bir Sıddık probleminden görüşmek üzere 🙂

   sevgiler

 5. Merhaba karbonhidrat sayımını öğrenmeye çalışıyoruz.Oğlum sabah kahvaltıda beyaz peynir yağlanmış 45 karbonhidrat değerinde tam tahıllı ekmek ve 10 karbonhidrat değerinde süt içiyor.2 küp şekerli büyük fincan çay içiyor.buna göre 6 ünite insülin mi yapması gerekiyor.9 ünite yapıyoruz hipoları olabiliyor.1 yumurta,6 zeytin ve domates yemesi gerekiyor başlarda yiyordu ama sıkıldı bu aralar yemiyor bazen yumurtanın sadece sarısını yiyor. sevgiler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: