Test Sonuçları

Tip-1'imTest Sonuçları

Sıcak Sıcak Fırından Çıktı Esra’nın Test Sonuçları

Ben size her zaman diyorum. Tip-1 diyabet (şeker hastalığı) bir denge işidir. Bu dengeyi kurmak her ne kadar zorlu olsa da bunu başarmak lazım.

Yeni Resim

Zira uzun ya da orta vadede saçma sapan komplikasyonlarla uğraşmak tip-1 diyabetle uğraşmaktan daha fazla bizi yorabilir. Bence boğazınızı tutun 🙂 Yemek sistemine bakış açınızı değiştirin. Bu arada Eşref’ kilolu. Dün tartı 98,5’u gördü. Ben de ona; ‘bak tutmuyorsun boğazını. Gup gup yiyiyorsun. Sonra kilolar geliyor.’ diyorum. O da boğazını iki eliyle tutuyor. Ne yapıyorsun? diye soruyorum. O da; ‘boğazımı tutuyorum ya diyor :)’

Sabah kan vermek için gittiğimde önce Performa Nano ile parmaktan ölçüm yaptım. Açlık kan şekerim glükometreye göre 72 mg/dL. Sonra damardan alınan kanı şırınga ile glükometrede ölçtüm. 95 mg/dL çıktı. Laboratuvar sonuçlarına göre ise çıkan sonuç sizlerin de bu yazının fotoğrafından görebileceğiniz üzere 84 mg/dL. Bu vesile ile Performa Nano’yu ilk defa laboratuvar ortamında naçizane test ettim. Onayladım 🙂

Diğer konu HbA1c. Aralık 2012’de 6,9 çıkmıştı. Şu an 6,4. Ve galiba yine doğru bir sonuç çıktı. Çünkü 5 aydır her ne kadar maksimum ve minimum kan şekerlerim olsa da genel itibarı ile hep standart seviyede tuttum. Ki biliyorsunuz. Ben HbA1c’ye pek güvenmiyorum maksimum ve minimumlar çok yaşıyorsam. Ama yaşamadığım için bu sonuç beni mutlu etti.

Haşimato tiroidim için TSH testi de yapıldı. 1,135 gibi bir sonuç çıkmış. Her ne kadar istenilen aralıkta olsa da tabana çok yakın. Bu sebeple ilaç dozumu değiştireceğiz galiba.

D vitaminimi de baktırdım ama daha onun sonucu çıkmadı. Çıkınca onu da yazarım.

Hafta sonu da böbrek fonksiyonlarıma baktıracağım. Bakalım onda ne durumda olacağız 🙂

HbA1c’si doğru ve normal aralıkta, tip-1 diyabetin hiçbir komplikasyon yaratmadığı test sonuçları görmeniz ve okumanız umuduyla 🙂

20 YORUMLAR

 1. Herkese Selamlar,

  Dediğim gibi; HbA1c’si doğru ve normal aralıkta, tip-1 diyabetin hiçbir komplikasyon yaratmadığı test sonuçları görmeniz ve okumanız umuduyla 🙂

  sevgiler

 2. Esra Hanım,
  birinin bana bu sonuçlar için ne düşünmem gerektiğini bana söylemesi gerekirdi ta ki,
  Remzi Bey’in bu yorumu,
  “Bende 2 ay önce apidra kaleme geçiş yaptım.ilk günlerde novarapidle aynı dozları kullandıgımda ciddi hipo atakları yaşadım.ancak şuan nova raride göre 4-6 ünite eksik yapıyorum.ama hala tam bir regüle göremiyorum.”

  ve Sedef Hanım’ın bu yorumunu,
  “kızıma hastanede ilk teşhis kondugunda humalogla başlandı fakat şekeri düzene girmeyince apidra denendi şekeri daha iyi düzene girdi ama daha 10 aylıktı kızım ve apidranın kalemi en az 1ünite verilebiliniyordu ve buda şekerini bazen düşürebiliyordu onun için tekrar humalogun 0.5lik kalemini kullandılar ve 2yıldır devam ediyoruz.” okuyana kadar
  Vücudun alışık olmadığı her yeniliğe karşı şeye biraz direnç göstermesine bağlıyorum bu olayı ben.Yıllarca alışık olduğu bişeyden bir anda vazgeçilmesi gibi bişey.
  Sonuçlar için tebrikler hep birlikte hipogilisemisiz günlere. 🙂
  sevgiler.

  (Söz konusu “boğaz” olunca insanın elini kolunu bağlamadıkça bir işe yaramıyor.) ;)

  • Hatice Hanım Merhaba,

   O halde sizi bilgilendiriyorum.

   HbA1c 3 aylık kan şekerinin nasıl gittiğini gösteren bir test. Geçmişi gösteriyor.

   TSH ise benim gibi Haşimato tiroidi olan tip-1 liler için önemli. Yüksek olursa bu değer unutkanlık yapıyor. Bende ciddi anlamdaydı. İlaç kullanınca sistem düzeliyor ama bu ilaç ta insülin gibi yol arkadaşı.

   B12 ise beynin çalışması için önemli. Tabiri caizse aptallaşmamız için standart aralığında olmalı. Zira özellikle hipoglisemilerde geri gelmeyen beyin hücreleri azaldıkça beyin fonksiyonlarımız da gidiyor. Bunun için de ilaç takviyesi var.

   Apidra, Humalog ve Novorapid gibi insülinleri biz yemeklerimizden sonra kan şekerimiz yükslmesin diye yapıyoruz. Siz tip-1 diyabetli olmayan bireylerde ağza lokma girer girmez bu insülinlere benze kısa etkili insülin salgılanmaya başlıyor. Ve böylece yemek sonrasında kan şekeriniz yükselmiyor.

   Bir de gün boyunca salgılanan bir insülin var normal insan vücudunda. Bu da yemek yetmediği zamanlarda gece-gündüz insanın kan şekerini sabite yakın değerde tutuyor. Pompa kullanmayan tip-1 diyabetliler bu insüline benzer Lantus, Levemir gibi insülinleri yapıyor.

   Umarım kafanızda oturtabilmişimdir 🙂

   Sevgiler

 3. Esra Hanım
  merhaba öncelikle tebrik ediyorum güzel sonuçlarınız için 😉
  ben sizin bu bloğunuzu sayesinde bir çok şeyi öğrendim bizlerle herşeyini paylaştığınız için çok teşekür ederim . Ben oğlumun haberini telefonda aldım 260 şekrle hastaneye yatırmışlar bende Türkiyede eşimle birlikte çalışıyoruz ,çocuklarım bulgaristanda babanesiyle kalıyorlar ,haberi alır almaz gittim hastanede 9 gün tedavi ettiler ama bizim şekerimiz çok oynuyo çok yeniyiz daha alışmaya çalışıyoruz hastanede herşeyi öğretiler oğlum 12 yaşında hayatımda bir dönüm noktası olu , çok zorlandık yeme iç me konusunda sorular neden anne ben hepmi böye olucam ben hergün parmaklarım böyle delinecek mi? günde dürtkez vuruyoruz Humolin ve gece farklı beyaz oluyo karıştırınca . okular bitince türkiyeye gelicekler ,bizim ölçüm aletleri farklı kanını ölçünce örnek birgünlük kan ölçümü sabah 4.4,öğlen 12.7 ,akşam 2.5, yatarken 7.6 açlık ölçümleri bu şekilde . Esra hnm sizin sayenizde biçok bilgi ediniyoruz ,Nesil hnmdan karbonhidrat sayım kitapçığını iştedim oda sağ olsun yönledirdi Enes beye en kısa zamanda ulaştıracakğını söyledi tekrar tekrar teşekürler bilgilerinizle bizleride bilgilendirdiğiniz için. 🙂

  • Berkay Hasan Merhaba,

   Adınızın bu olmadığını biliyorum. Oğlunuzun ismini yazmışsınız. Bu sebeple böyle hitap ediyorum.

   Bloğumuzun size bilgi anlamında değer katmasına inanın çok sevindim.

   Keşke ama keşke geçici olsa tip-1 diyabet ama maalesef çözüm bulunmadıkça tip-1 diyabetle yaşamaya devam edeceğiz. Oğlunuz bizler gibi ‘alışacak’.

   Glükometrenizin ölçtüğü kan şekerleri galiba mol cinsinden galiba değil mi? Bizlerin cihazları mg/dL cinsinden ölçüyor.

   Çocuklarınızdan ayrı olmanıza üzüldüm. Ki bana da tip-1 diyabet teşhisi konulduğunda annem ve babam yurt dışında çalışıyordu beni ve abimi okutmak için. Ki 5 yıl sonra gelebilmişlerdi Türkiye’ye. En azından oğlunuzun yanına gidebilmişsiniz. Buna sevindim.

   Sevgiler

   • Esra hanım merhaba
    ismimi yazmaya unutmuşum Necla ismim
    ben kendimi çok suçluyorum sebebi benim diye oğlum çok duygusal bir çocuktur herşeyi içinde yaşıyor ,ama şimdi çok çabuk sinirleniyor , ona süpriz yapacam yarın yanına gidecem inşallah hafta sonunu onlarla geçirecem.

    • Necla Hanım,

     Kimsede suç olmadığının farkında olun lütfen. Herkesin başına gelebilecek bir hatalık.

     Sürpriz eminim oğlunuzu da mutlu edecektir 🙂 Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

     sevgiler

 4. Esracım bu karne süper senin gibi canım 🙂 Boğazı tutmak önemli gercekten katılıyorummm darısı başımıza tebrikler canım
  sevgilerr

 5. Esra Hanım’cığım Merhaba,
  Sonuçlarınız için gerçekten sizi tebrik ediyorum. Bende bu sonuçlardan istiyorummmmmm. Darısı diyabetli olan herkesin başına inşallah!… En kısa zamanda yüzyüze görüşmek, buluşmak dileğiyle!…

  Sevgiler,

 6. Esra hanım, sonuçların iyi çıkmasına çok sevindim. Rabbim inşallah bu testleri yaptırmayacağımız günleri de gösterecek inşallah… Selamlar..sevgiler..

 7. Esra Hanım,
  Karneniz harika!Tam takdirlik; size de böylesi güzel sonuçlar yakışırdı zaten.Bu düzenli, dikkatli diyabet yönetiminizle hepimize örnek oluyor, cesaret veriyorsunuz.tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum 🙂
  Biliyorum ki tüm sizden aldığımız cesaretle tüm takipçilerimiz en kısa zamanda hiposuz/hipersiz benzer karnelere sahip olacak ve hep birlikte herkese örnek olacağız 🙂 herkese sevgiler…

 8. benimde mayıs ayı hmglna1c 5.9 tam 1 senemı doldurdum.değerler böyle ama glısemik indeksi yuksek olan bırsey yedıgımde hele hele ust uste yedığımde kendımı zehırlıyorum gıbıme gelıyor.mesela muz ust uste 2 araöğündür yiyorum bakalım:)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: