Sensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında

İnsülin PompasıSensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında

Sensörlü insülin pompası ödemesi hakkında

2 gün önce bloğumuzdan takipçimiz Lale Hanım’ın duyurduğu sensörlü insülin pompasının ödemesinin % 100 ödendiği haberi konusu vardı. Maalesef Ziraat Bankası’na geri ödeme yatmadığı için gelen haber doğruluğunu kaybetmişti.

Ancak bugün aldığımız bilgiye göre bugün İstanbul’daki bir tip-1 diyabetliye aldığı sensörlü pompanın geri ödemesi % 100 olarak yapılmıştır. Para eline fiziken geçmiştir.

Birçok yazımızda da belirttik. Bu durum şu anda Türkiye genelinde sadece İstanbul Sirkeci SGK için geçerlidir. 26 Ekim toplantımıza katılan Sirkeci SSGM Müdürü Sn Suat Güneş kendi müdürlüğünde inisiyatif alarak sensörlü insülin pompası ödemesinin yolunu açmıştır. Kendisine tekrar bu vesile ile teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bizler için oldukça önemli işler başarıyor.

Biraz bilgi vermem gerekirse; SUT’ta sensörlü insülin pompası tutarının tamamının ve ayda 2 adet sensörün ödeneceği yazıyordu. Ancak bu cihazların SUT kodu olmadığı için ödeme yapılamıyordu. Suat Bey kendi müdürlüğünde inisiyatif alarak SUT kodu uygulamasını hatırlarsanız kaldırmıştı.Revize Edilmiş Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) başlıklı yazımızda bu konuyu detaylı olarak anlatmıştık sizlere.

Ancak İstanbul harici illerde bu tarz bir durum olmadığı için SUT kodlarının da olduğu yeni SUT’un çıkması gerekecek. Bu SUT çıktığında da bir aksilik olmazsa Türkiye’nin her yerindeki SGK İl Müdürlükleri sensörlü insülin pompası ve aylık 2 adet sensörü SUT gereği ücretsiz ödemek durumunda kalacak.

Bu durumda sensörlü pompa alıp da ödeme bekleyen ve evraklarını Sirkeci SGK’ya teslim eden takipçilerimiz lütfen Ziraat Bankası’na giderek adlarına para yatırılıp yatırılmadığını kontrol etsinler. Yatanlar da bize haber verirse seviniriz.

Para yatmamışsa lütfen Sirkeci SGK’ya gidin ve ödemenin ne zaman yapılacağını sorun. Takibi elden bırakmayın.

Farklı illerde olup da halen ödeme almamış olan takipçilerimizin ödemeleri ise yeni çıkacak SUT’a göre % 100 yapılacaktır. Ama takip etmeyi lütfen ihmal etmeyin.

Daha önceden yani bu SUT yayınlanmadan önce sensörlü pompa alan ve eski SUT’a göre geri ödeme kapsamında da kendisine ödeme yapılan takipçilerimiz varsa bir dilekçe ile bulundukları illerin SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler. Ancak lütfen ama lütfen Ocak ya da Şubat 2014’te yayınlanacak yeni SUT’u bekleyin. Biz duyuracağız. Yeni SUT çıkınca bu dilekçelerinizi götürerek size ödeme yapılmasını talep edebilirsiniz. Ancak kesinlikle size ödeme yapılacak diye bir şey söylememiz mümkün değildir. Burada ödeme olup olmayacağı konusunda SGK İl Müdürlükleri sorumludur.

Ayrıca şu anda sadece İstanbul Sirkeci SGK ödeme yaptığı için farklı illerden İstanbul’a gelip evrakları buraya teslim etmeye çalışabilirsiniz. Şu anda böyle bir şey yaparsanız Sirkeci SSGM’nin inisiyatif alarak sağladığı bu imkandan birçok kişinin yararlanmasını engelleyebilirsiniz. Lütfen bloğumuzu takip etmeye devam edin ki bizler de SUT yenilenir yenilenmez sizlere bilgi verelim. Ve siz de harekete geçin.

Ödeme sisteminin yavaş da olsa değişiyor olması hepimiz için oldukça önemlidir.  Özellikle tip-1 diyabetlilerin hayatını kolaylaştıran insülin pompasının tedarikçisi Medtronic; satış ve pazarlama stratejisi gereği önemli adımlar atarak SGK Geri Ödeme Sistemi’ndeki bu değişikliğin sağlanmasında emek harcamıştır. Bu vesile ile yetkililerine teşekkür ederiz.

Ama en önemlisi hem bloğumuz hem de tüm sosyal medyada, Avukat Melek Yener’in hem kendi oğlu hem de biz tip-1 diyabetliler için hazırladığı dilekçeyle sesimizi ilgili kurumlara fazlasıyla duyurduk. Sağlık Bakanlığı’ndan, İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığı’ndan aldığımız geri dönüşler de sesimizin duyulduğunun göstergesi. Ortalama 12 bin civarında, hem mail hem de posta yolu ile gönderdiğiniz her bir dilekçe için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Çorbada tuzumuz az da olsa varsa ne mutlu bizlere.

Unutmayın. ‘Biz tip-1 diyabetliler bir olunca önemli başarılara imza atabiliyoruz.’

Hepinizi canı gönülden alkışlıyorum…

 

27 YORUMLAR

 1. merhabalar 27,11,2013 te sırkecı sgk ya uzerınde hayatı oneme haızdır ıbarelı rapor ve evraklarımla gıttım evragı teslım alan memur odeme yapılacak dedı evrekları teslım ettım hatta ve hatta BIMER aracılıgıyla da cevap aldım bunlara ılaveten mectronıc zaten yonlendırıyordu onlar nededıyse aynen uyguladım rezervuar sensor ve pompa ıle ılgılı faturalarımdan sadece sarf malzeme parası yatırılmıs 298,43tl ıdı uzerıne ekleyıp 451 tl olarak odedım ıcerısınde ayda 2 adet olmak uzere sensor ucretını galıba sgk odedı ancak pompa ucretı olan 7560 tl glıkoz ızleme sıstemlı cıhazımın henuz odemesı yok hatta hıc yapılmadı beklıyorum ılaveten evrak teslım ederken faturaları teslım alan memur tamamı karsılanacak demesıne ragmen 0212 519 32 09 nolu ıstanbul sırkecı sgk yı arayıp ılgılı 18516 nolu dahılıde cıkan memura pompa odeme tamamımı yapılacak acaba dedım o kısı bana hayır dedı yuzdesını alırsın dedı zıraattan hala odeme beklıyorum ne olacak kac para odenecek bılmıyorum bu surecte ben paranın tamamını alırsamda paylasırım ancak hepsını alamayan bırazını odeyen dıyabetlı kardeslerım ıcın o paralar gerı odenmesı ıcın bıseler yapılabılırmı ??

 2. özur dılerım sgk nosu yanlıs yazmısım 0212 519 32 02 OLACAK ESRA HANIM DUZELTIRMISINIZ YANLISLIKLA 02 YERINE SONUNU 09 YAZMISIM AEKADASLAR OZUR DILERIM LUTFEN DIKKAT

  • Yalçın Bey Merhaba,

   Şu anda sensörler ödenmiyor. Bu konuda yanlış bir bilginiz var. Ya da varsayımınız. Sensörlü pompa ödemesi gerçekleştikten sonra sensör ödemesine de başlanması bekleniyor.

   Ayrıca yazımızda özellikle belirtmiştim. Aynen olduğu gibi kopyalıyorum. ‘Daha önceden yani bu SUT yayınlanmadan önce sensörlü pompa alan ve eski SUT’a göre geri ödeme kapsamında da kendisine ödeme yapılan takipçilerimiz varsa bir dilekçe ile bulundukları illerin SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler. Ancak lütfen ama lütfen Ocak ya da Şubat 2014′te yayınlanacak yeni SUT’u bekleyin. Biz duyuracağız. Yeni SUT çıkınca bu dilekçelerinizi götürerek size ödeme yapılmasını talep edebilirsiniz. Ancak kesinlikle size ödeme yapılacak diye bir şey söylememiz mümkün değildir. Burada ödeme olup olmayacağı konusunda SGK İl Müdürlükleri sorumludur. Farklı illerde olup da halen ödeme almamış olan takipçilerimizin ödemeleri ise yeni çıkacak SUT’a göre % 100 yapılacaktır. Ama takip etmeyi lütfen ihmal etmeyin.’ Dolayısıyla bu şekilde daha önce ödeme yapan ya da ödeme bekleyenler bu yolları izlemelidir.

   Sirkeci SGK’dan size bilgi veren kişi doğru bilgi vermemiş. Şu anda ödemeler yapılıyor. Bunu tekrar belirtmek isterim. Ancak yazıda da önemle vurguladığım gibi ödeme olmayan kişiler Sirkeci SGK’ya gidip evraklarında eksik var mı? Ödeme ne zaman yapılacak gibi konuları lütfen sorgulasınlar.

   sevgiler

 3. Esra Hanım merhabalar,

  Ben bir de şunu merak ediyorum, pompa kullanımında lazım olan diğer tüm sarf malzemeler de ödeniyor mu acaba?

  Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   SGK zaten belli bir kısmını ödüyor. Ancak % 100 olarak değil. Bunu yaparlar mı inanın bilmiyorum ama bu konu zaten gündemde bile değil.

   sevgiler

 4. Merhaba revize edilmiş SUT (Kan şekeri ölçüm sistem vericisi pompa bedeline dâhil olup Kurumca ayrıca bedeli karşılanmayacaktır.) İBARESİ YER ALMAKTADIR ödeme listesindede 3256,05 tl bu tutarında çalışanlardan /20 kesinti oluyor2800 tl civarı para ödeniyor angara sgk müdürlüğüyle görüştüm..YENİ SUT LİSTESİ ÇIKMADAN bu tutar değişöez dediler..

  • Fatih Bey Merhaba,

   Sirkeci SGK’dan ödeme alan sensörlü insülin pompası kullanıcıları vardır. Yazıyı galiba detaylı okumamışsınız. Bu durum Ankata’yı kapsamıyor. İstanbul harici diğer illerde de geçerli değil. Şu an sadece Sirkeci SGK ödüyor.

   Serpil Hanım,

   % 100 ödüyor.

   sevgiler

 5. Lâle & fatih Durmaz

  hastaneden pompa raporunuzun rapor düzenleme ve sgk ya evraklarınızın teslım tarıhını zıraat bankasından ödemeyı aldıgınız tarıhı karşılaştırma yapmak adına paylaşabilirmisiniz %100 ödeme aldığınız tarih 27-12-2013 galıba dogrumudur benim evraklarda sorunmu var diycem ama tamamen metronic yönlendiriyo aynen yaptım sirkeci sgk ya gittiğimde sadece bana tıbbı çıhaz durumu belgesi eksık dedıler o nedemekse onuda mectronıc faksladı tamam dedıler anlamadım eksik varsa bir çaresine bakmak istiyorum TEŞEKKÜR EDERİM

 6. Merhaba Esra Hanım,
  Eşim için şu an insülin pompası takma aşamasındayız, halen tedavimiz hastanede devam etmekte… 03/01/2014’te Eskişehir SGK il müdürlüğüne gittim ve Sirkeci SGK’nın insülin pompa ücretinin tamamını ödediğini söyledim, ancak görevli arkadaş, bunun kesinlikle mümkün olmadığını sisteme kod girmeden ödeme yapılamayacağını, sistem dışı bir ödeme yapmış olabileceklerini, Sirkeci SGK’nın ilk teftişte sorun yaşayacağını söyledi. Kısaca tamamını ödemeyecekler anlaşılan. Ancak ben SGK’nın sitesinden SUT’u kontrol ettim, 24/12/2013’te güncellenen hali var en son. Benim ordan anladığım sanki tamamını ödüyor. Sizin düşünceniz nedir, acaba bu beklediğimiz SUT mu, yoksa yayınlanacak yeni bir SUT’u mu bekleyeceğiz? (http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/mevzuat/yururlukteki_mevzuat/tebligler/!ut/p/b1/hZDNkqJAEISfxQdg6G6av2MjCCi0Cs3vhVBQVERdcQT76Zed3Y3YOcxs3Srqy4zKFHMxFfPL5nmsN4_j9bI5_9pzpbChbesGJADQOQYu9OeRJVMplJQRyP4FtBCAEUA4BuEauhh81mvM18fz3DGIG0EphGIipqvsNZidW8-IUQxZEjztclY50Wt42Le07O_P6SJp6q0RePoOvxuo0lajnNI8hJJC4h2T93QZpMtj9iSHWNiHtbSjVVkqcMDmvSo8xm08pZe6Iu8L6YwK0gtF2dsGlx48wqw6LGCrBGH7zrIopjNruJd25yfnbnUSSCJvZe9vTvDFEPC_nuZifty2b33ZvoE3pMiKBrEMFE1FSJfHFvIPAxc4vw3s9dQAroNhgBFAWiz9Ab4r-gP45sNsBNSvf1RFJqYAF-HpdXN5w4MT6AHlPmJs3YNT1LPowiizBlYF1G-uVtmAEPTcNwmnfLZgeupXsyAyrPuJtf1k8jmzgpCiAKgomiRrY24xXpW1bl7nxLLMww9QDx5bwhk3bVDnD05cJpmm2khOYkR41W1NVer8pYMEvifZ9Mc9Qc-6eDTEW1vHQKi9RWslByC3nJpm2GyMnl641h0O0rpIXTXNivBFskjwurhC5JGc2WJrchUW2kYX3Eu2jqdtfmsNLKyDVJuI1Lm2O_HWRk9Pnlt7uqeYTCY_AcmVtUo!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/)

  • Nuri Bey Merhaba,

   Mevcuttaki SUT’u ve Sirkeci SGK’nın uygulamasını bilen biri olarak; yeni SUT çıkana kadar Sirkeci SGK dışında hiçbir SGK bence ödemeyi yapmayacak.

   Mevcuttaki SUT’da ödeme yapılacağı yönünde kesin bir karar olsa da maalesef SUT kodu olmadığı için Sirkeci SGK dışında ödeme yapılmıyor. Umarım Sirkeci SGK’ya teftiş gitmez. Çünkü en azından buradaki insanlar ödeme alabiliyor.

   Yeni SUT’u beklemek lazım. Ocak ayında çıkacağı söyleniyor.

   sevgiler

 7. (bu arada sitenizin yeni bir takipçisi olarak büyük bir bölümünü okumuş bulunuyorum, konuya biraz balıklama girdim sanırım ve teşekkürü unuttum… Elinize sağlık gerçekten aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler.)

 8. merhabalar esra hanım öncelikle biz tip-1 diyabetlileri böyle bir platformda buluşturduğuz ve bizi devamlı aydınlattığınız için teşekkür ederim. ben de insülin pompası taktırmayı düşünüyorum ve yaklaşık 3 aydır bu konuda araştırma yapıyorum. sensörlü ve sensörsüz pompa arasında tereddütte kaldım ve bunda en büyük faktör tabi ki fiyat farkı. ankarada ikamet ediyorum.şöyle ki burada ki medtronıc yetkilisi olan arkadaş bana sensörlü pompanın ödenmesi için daha önceden sensörsüz pompanın kullanılması gerektiğini söyledi.yani sensörlü pompayı kullanmadan önce bir süre sensörsüz pompayı kullanmam gerekiyormuş.ancak bu şekilde sensörlü pompayı (eger ödenirse) ücretsiz alabilirmişim.bu konu ile bir bilginiz varmıdır yada bilgisi olan birisi beni aydınlatırsa sevinirim.yoksa biraz daha bekleyeyimmi.şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler.

   Benim bildiğim kadarıyla isterseniz hemen sensörlü pompayı alabilirsiniz. Yani önce sensörsüz sonra sensörlü pompaya geç şeklinde bir durum yok. Bunu şöyle açıklayım; sensörlü pompa alsanız bile sensör takmadan sensörsüz pompa gibi kullanabilirsiniz. Dolayısıyla önce sensörsüz pompayı kullanıp sonra sensörlü pompaya geçmek garip geldi.

   Sensörlü pompa ödemesi şu an Türkiye’de sadece Sirkeci SGK tarafından yapılıyor. Eğer bir değişiklik olmamışsa. Bence en azından Ocak aynı sonuna kadar bekleyin. Bu ay içerisinde Sağlık Uygulama Tebliği’nin çıkma ihtimali var. Çıkarsa ve pompanın ödenmesi ile ilgili SUT kodu girilirse sensörlü pompayı kafanız rahat rahat alırsınız. Ancak yine de karar sizin.

   sevgiler

 9. Esra Hanım Merhaba,
  Ben insülin pompası ödemesi konusunda yeni SUT çıkmadan Eskişehir SGK’ya başvurmayı düşünüyorum. şöyle ki; Sirkeci SGK’nın ödediğini biliyoruz. Sirkeci SGK’dan ödemesini tam alan (Lale&Fatih Durmaz veya daha başka alan var mı bilmiyorum) arkadaşlarla iletişim kurabileceğim bir numara ya da mail adresi verirseniz, ya da siz bizim adımıza bu önerimizi kendilerine iletirseniz, ödeme alan arkadaşların rapor ve banka ödemelerine ait bir makbuz fotokopisini, örnek teşkil etmesi açısından bize gönderirlerse biz de dilekçeyle SGK’ya durumu anlatalım. Gerisini onlar düşünsün. Bence; Türkiye’deki herhangi bir SGK müdürlüğü bu cihazı ödüyorsa hepsi ödemeli. SUT’de bu cihazın tamamı ödenir yazdığına göre, ödenen yerdeki örnek makbuz ve raporları ibraz edelek dilekçeyle başvurursak, SGK’da bu cihazın bir piyasa değer araştırmasını yapsın ve bu cihazın fiyatı 7560 TL ise bunun tamamını ödesin. Bu 3250 TL fiyatını nerden çıkarıyorlar bilmiyorum. Ellerinde bir rakam mı var yoksa bir yüzdelik dilim mi var anlamadım.
  Sizden isteğimiz, ödeme alan arkadaşlarımızdan rapor makbuz fotokopisi(tabi kendileri de uygun görürlerse). İsterseniz siz rica edin, isterseniz bize iletişim bilgilerini gönderin biz kendilerinden isteyelim.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Nuri Bey Merhaba,

   Bir ürünün fiyatı SGK tarafından ve yetkili kişilerce yapılıyor. Örneğin sensörlü insülin pompası önceden 11.500 TL idi. Ancak SGK firmaya bu pompayı ödeyebilmem için fiyatını düşür dedi ve firma sensörlü pompa fiyatını 7.500 TL çekti. 7.500 TL’nin de kaçta kaçını neye göre ödüyorlar bilemiyorum.

   Dediğinizde haklısınız. Sirkeci SGK ödüyorsa tüm SGK’lar ödemeli. Ancak şu anda inisiyatif alarak bu ödemeleri gerçekleştiren Sirkeci SGK diğer illerdeki müdürlükler tarafında ödememeleri yönünde sıkıştırılırlarsa buradaki insanlar zor durumda kalabilir. Lütfen bu gözardı etmeyin. Ocak ayının sonuna kadar SUT’da bir gelişme bekliyoruz. Bence o süreye kadar bir harekette bulunmamak en iyisi.

   Ben Lale Hanım’a e-mail göndereceğim. Kabul ederse sizinle görüşmeyi, iletişime geçmenizde yardımcı olurum. Sadece Lale Hanım’ın değil ödeme bekleyen birçok kişinin ödemesi yapılmış.

   sevgiler

 10. İlginize çok teşekkürler Esra Hanım, SUT’da bir gelişme olmazsa ve Lale hanımla (veya ödeme alan bir takipçimizle) iletişime geçebilirsek Ocak sonunda girişimde bulunalım o vakit..

 11. benım evrak tesiım tarıhı 27-11-2013 hala pompa odeme yok bırakın 7560 tl yı hatta 3250 tl bıle yok sadece rezervuar ucretı var o yatmıs evrak teslım yerı sırkecı sgk odeme servısınde dıyolar ancak zıraata yatan yok evrakları kontrol ettırıyorum eksık yok tamamını alanlar madde madde yazssalar hıkaye seklınde daha yonlendırıcı olacak zıraa sut fılan pek anlamıyorum bunun içinde özür dilerim 27-12-2013 te ödeme alan varmıs fakat ayrıntı bılınmıyor sac rengımız goz rengımız mı farklı onuda bılmıyorum keske alsamda tamamını fotosunu yayınlasam ah ne var kı ne guzel olurdu ödeme alan kader arkadasımızdan rıca etsek buraya yazabılırmı ne yaptıgını bende nuri k. ısımlı kader arkadasıma katılıyorum TESEKKÜRLER

 12. Babama insülin pompası takılması planlanıyor iki tür cihaz varmış birisi kan şekerinide ölçüyormuş birisi ölçmüyormuş birisini %100 ödüyormuş birsinin de yarısına yakın fiyatını ödüyor muş hangisini %100 ödüyor bilginiz var mı ?

 13. Esra Hanım ve Sayın Arkadaşlar. 2012 Yılında Sensörlü İnsülin pompası aldım. 1o5oo liraya. 3500 TL gibi bir ödeme yapıldığını hatırlıyorum o zaman SGK tarafından. 7000 Lira borcum var medikal firmasına. Ödeyemedim. Durumum el vermedi. Şimdi yazdığınız yazıyı okudum. Acaba dilekçe yazarsam İl SGK müdürlüğüne 7000 TL yi öderler mi? yoksa ödemezler mi ? ben tam anlayamadım. Lütfen zor durumdayım pompayı kullanmam gerekiyor fakat borcumdan dolayı set alamıyorum. Bana yol gösterir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: