Sensör Teknolojilerinin Ömrü Uzatılabilir Mi?

CGMsSensör Teknolojilerinin Ömrü Uzatılabilir Mi?

Sensör Teknolojilerinin Ömrü Uzatılabilir Mi?

Diyabet teknolojileri gittikçe gelişiyor. Ve Türkiye’de de çoğu diyabet teknolojisine ulaşabilecek noktadayız. Bu sensörler pahalı teknolojiler. Alan kişiler sensörlerin ömürleri uzatmaya çalışmak için ekstra çaba sarfediyor. Biz de sizlerle sensör teknolojilerinin ömürleri hakkında bilgi veriyor olacağız.

Türkiye’de 12 Temmuz 2017 İtibarıyla Hangi Sensörlerin Satışı Var?

 • Abbott – FreeStyle Libre
 • Medsalus – Dexcom
 • Medtronic
  • Enlite G2 Link
  • Guardiand Connect

Sensör Ömürleri Ne Kadar?

Abbott’un FreeStyle Libre anlık glükoz ölçüm sensörünün ömrü 14 gündür. 14 gün boyunca kendine ait kumandasından sensör glükoz değerlerinizi okuyabiliyorsunuz.

Sürekli glükoz ölçüm sistemi olan Dexcom’u Türkiye’de satan distribütör Medsalus. Dexcom’un sensör ömrü ise 7 gündür.

Medtronic’in ise şu anda Enlite G2 Link ve Guardian Connect olarak 2 farklı sürekli glükoz ölçüm sistemi Türkiye’de vardır. Her iki sensör teknolojisinin ömrü 6 gündür.

Sensörler Belirlenen Standart Sürelerden Daha Uzun Kullanabilir Mi?

Abbott – FreeStyle Libre‘nin ömrü kesinlikle arttırılamıyor. 14 günün sonunda sensör kendini otomatik olarak kapatıyor.

Dexcom kullanıcıları ise 7 günlük süre bittikten sonra kumandadan sensörü tekrar tekrar başlatabiliyor. Dexcom yazan plastik vericiyi yerinden çıkarmadan, sadece kumandadan sensörü yeniden başlatabiliyorsunuz. Yeniden başladığınızda sensör tekrar ilk kullanmaya başlıyorsunuz gibi 2 saat ısınıyor ve sonrasında parmaktan 2 kez ölçümle sensörü kalibre edip yeniden başlıyorsunuz.

Ardından da her 12 saatte 1, yani günde 2 kez olmak koşuluyla sensörü parmak ölçümünüzle kalibre etmeye devam edeceksiniz.

Bazı bireyler 30 güne kadar tek bir sensörü kullanabiliyor. Ama ben galiba maksimum 17-18 güne kadar çıktım.

Medtronic’in sensörleri için de bu durum geçerli. Ama farklı bir yolla sensörü ömrünü arttırabiliyorsunuz. 6. günün sonunda sensör ömrü bitince plastik olan vericiyi çıkarıp şarj etmeniz gerekmekte. Şarj etmezseniz sensörü yeniden başlatamıyorsunuz.

Medtronic sensörü takarken kutusundan çıkan bantlarla ve/veya kendi kullandığınız diğer bantlarla kuvvetlendirdiyseniz vericiyi çıkarırken lütfen dikkatli olun. Çünkü Medtronic’in cilt altına giren sensör kısmı çok hassas. Sensöre zarar vermemeye dikkat edin.

Vericiyi minimum 10-15 dakika şarj aparatında şarj edip sensörle birleştirdiğinizde sensörü tekrar ilk kullanmaya başlayacaksınız gibi sensör 2 saat ısınacak ve sonrasında parmaktan 1 kez ölçümle sensörü kalibre edip yeniden başlayabileceksiniz. Ardından da 6 saat sonra yeniden parmakla 1 kez ölçüm yapıp sensörü kalibre etmek gerekecek. Sonrasında da günde 2 kez parmak ölçümüyle kalibre etmek yeterli olacak.

Sensörleri Tekrar Tekrar Kullanmak Ne Kadar Doğru ve Sağlıklı?

Her firma ve yapılan klinik çalışmalar sensörlerin belirlenen sürelerden daha fazla kullanılmaması gerektiği söylemekte.

Her sensör teknolojisi ile cilt altımıza saç kılı boyutu ve inceliğinde bir alıcı girdiği için belirlenen sürelerden fazla kullanınca olası enfeksiyonlara açık olabiliyorsunuz.

Bununla birlikte de sensör sonuçları sapıtabiliyor. Yani sensör glükoz sonucu ile parmak ölçüm sonuçları arasında farklar oluşabiliyor. Ki yukarıda da bahsettiğim gibi Dexcom’u ben maksimum 17-18 gün kadar kullanabiliyorum. Çünkü sensör glükoz sonuçları ile parmak ölçümlerim arasında fark çıkıyor.

Her bireyin tecrübesi ve kararı elbette farklıdır. Umarım tip-1 diyabet yönetimimiz bu tarz diyabet teknolojileriyle her zaman hedefe en yakın şekilde olur.

11 YORUMLAR

  • Tuba Hanım,

   Yardımcı olabileceğim bir şey yok aslında. Ya Almanya’dan getirmeye devam edeceksiniz ya da Türkiye’den Libre’yi yeniden satın alacaksınız.

   sevgiler,

  • Ben de getirttim almanyadan. Başta sorun çıktı. Ama internetten araştırıp, sorununu çözdüm. Telefonumun konumunu Almanyaya getirttim. Sonra programı indirdim. Ve sorunu çözdüm.

  • Merhaba Fatih Bey,

   Guardian Connect biliyorsunuz 6 günde 1 değişiyor. İster tam bittiğinde isterse bitmeden birkaç saat önce transmitteri çıkarıp, sensörü çıkarmadan, ne olur ne olmaz şarj edin. Sensör ile tekrar birleştirin ve yeni sensör olarak başlatın.

   sevgiler,

 1. Free style libre sensör ömrü eskiden glimp ile uzatılıyormuş gecen hafta denedım aMa 14. Gün oda ölçmedı. Acaba bu konuda tecrübesi olan fRklı uygulama kullanan free style libre kullanım ömrünü artıtabilen Vr mı?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: