Anasayfa KH Sayımı Selim Bey’in Annesinin Kurabiyelerine Rakip

Selim Bey’in Annesinin Kurabiyelerine Rakip

8 5.314 görüntüleme

Her zaman bahsettiğim gibi ben evde öyle diyabetik pasta, tatlı filan yapmam. Tatlı yiyeceksem hakkını verir şekerle yapılanından yerim. Elbette tabak tabak değil tadımlık 🙂 .

Ankara’ya gideceğimiz gece Selim Bey ve Taha bizdeydi. Selim Bey’in annesi kurabiye filan yapmış. Biz de yola çıkmadan birer tane yedik. Ama inanın diyabetik kurabiyelerin piriydi 🙂 .

Hatta Ankara’da bir ara masanın üzerinden görmüş ve birazdan gider alırım demiştim. Ama kalmamıştı 🙂 .

Neyse. Nihayet bugün verilen tarif üzerine yaptım. Hamuru tutturmak zor geldi. Biraz süt ve 1 kaşık yoğurt daha eklemek zorunda kaldım tarife ek olarak. Bir ara Eşref Bey baktı ki ben tezgahta merdane ile açamıyorum hamuru, aldı eline merdaneyi. Çıktı meydane 🙂 . Bir ara kalıplarla şekil çıkarmaya çalıştı. İlk yaptığı şekil ise kalp 🙂 . ‘Aaaa. Ne güzel oldu kalp!! dedi 🙂 .

Çocuklar gibi oynaya zıplaya yaptık. Ama Selim Bey’in annesininkiler gibi olmadı bence. Yılların tecrübesi ve ellerinin maharetine saygımız sonsuz. Selamlar kendisine.

Yeni nesil bizlerin ise yapabilecekleri şimdilik bu kadar. Afiyet olsun… Ama ŞEKER OLMASIN! 🙂 🙂 🙂

Not: Bizim hamurdan 36 adet çıktı. 470 gr un ile yoğurt ve sütü de hesaplayarak; kurabiyelerin her biri ortalama 10 gr KH içeriyor.

  • Tülay Hanım,

   Çok teşekkürler. Ama 61 kiloyum. Çok ta zayıf değilim 🙂 .

   59 filan olursam sanki daha iyi olacak. Şu baldırlar bir uçup gitse 🙂

   sevgiler

 • 🙂 çok basit, evinizde tuna gibi bir zıp zıp mı desem bir hacı yatmaz mı yoksa, bulunduruyorsunuz… o baldırlar siz fark edemeden uçup gidiyor:). dört ayda on kilo vermiş biri olarak tarafımdan test edildi, onaylandı..
  🙂
  sevgiler…

  • Melek Hanım,

   Yakın zamanda zaten bize geleceksiniz. Tuna’yı 2-3 hafta bize emanet bırakın 🙂

   Sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.