Şekerimizi Neler Yükseltir, Neler Yükseltmez?

KH SayımıŞekerimizi Neler Yükseltir, Neler Yükseltmez?

Tip-1 diyabetli olarak karbonhidrat sayım yöntemini öğrendikten sonra şekerimi neyin yükseltip, neyin yükseltmeyeceğini artık biliyorum.

Bir diyabetli mutlaka neler karbonhidrattır, neler şekerlidir bilmeli bence.

Mesela; içerisinde ekmek için olmayan bir köfteyi insülin yapmadan rahatça yiyebiliriz. Ya da kebap, tavuk, balık kızartması, döner gibi yiyecekleri de sayabilirim ( kızartmalarda una bulama yapılmadığını düşünüyorum.) .

Peki insülin yapmadan bir bardak süt içersek ya da bir kase yoğurt yersek ne olur?  Kan şekerimiz yükselir. Çünkü süt ve yoğurt içerisinde karbonhidrat var. 1 bardak sütü 1/2 dilim ekmek ile eşdeğer tutabiliriz.

Yumurta için de rahatlıkla karbonhidrat içermediğini söyleyebiliriz.

Kısaca şunu söylemek istiyorum. Yediklerimizin içerisinde karbonhidrat ya da şeker yoksa insülin yapmadan yiyebiliriz. Bu sebeple nelerin içerisinde karbonhidrat var, nelerin yok öğrenmek ve bilmek gerekiyor.

2 YORUMLAR

  • Nezihe Hanım Merhaba,

   Karbonhidrat sayımı kaloraiye göre bir hesaplama yöntemi değildir.

   Bu yöntemi bilen bir diyetsiyen ya da doktora gitmenii önereceğim. Çünkü okunarak ya da anlatılarak öğrenebilecek bir yöntem değil.

   http://www.diyabetimben.com/category/yemek linkindeki tüm yazıları okumanızı rica edeceğim.

   Sormak istediğini bir konu olursa yazmaya devam edebilirsiniz.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: