Acil: Şeker İlacını Geri Çekme!

Haberler&GelişmelerAcil: Şeker İlacını Geri Çekme!

Acil: Şeker İlacını Geri Çekme!

Sağlık Bakanlığı antidiyabetik “Matofin 500mg XR Tablet” isimli ilacın bazı serilerinin depo, hastane, eczane ve hasta düzeyinde toplatılmasına karar verdi

ANKARA – Antidiyabetik “Matofin 500mg XR Tablet” ilacının bazı serilerinin depo, hastane, eczane ve hasta düzeyinde toplatılmasına karar verildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, kalite kontrol denetimi çerçevesinde teknik uygunsuzluk nedeniyle tip-2 diyabette kullanılan “Matofin 500mg XR Tablet” isimli ilacın 13109020 (SKT:02/2015) parti numaralısı için 1. sınıf A seviyesinde geri çekme işlemi uygulandı. Eger sizde bu parti numaralı ilaç var ise bunu eczacınıza geri götürüp değiştirilmesini talep edin.

Birinci sınıf A seviyesinde geri çekmenin depo, hastane, eczane ve hasta seviyesinde yapıldığı, ilgili serinin İlaç Takip Sistemi’nde de bloke edildiği bildirildi.

Barış’ın Notu

Ama unutmayın bu ilaç tip-1 diyabetlilerde (şeker hastalığı) ve tip-1,5 diyabetlilerde de kullanılabiliyor. Bu ilaçla ilgili durumu diyabetli olan ya da olmayan ve kullanan herkes dikkate almalı.

Kaynak: http://www.dunya.com/seker-ilacina-birinci-sinif-geri-cekme-226054h.htm

3 YORUMLAR

  1. Aliye Hanım Merhaba,

    Yazıda belirtilmiş. Tekrar etmek gerekirse; ‘kalite kontrol denetimi çerçevesinde teknik uygunsuzluk nedeniyle’ denmekte.

    Daha fazla detay için ilacın tedarikçisi olan Sandoz ile iletişime geçebilirsiniz.

    sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: