İnsülin Tarih Oluyor

Haberler&Gelişmelerİnsülin Tarih Oluyor

Dünyada sayılı merkezlerde yapılabilen pankreas adacık nakli artık Türkiye’de de diyabet (şeker hastası) hastaların hizmetine sunulacak. Şeker hastalarının insülinsiz yaşamalarına olanak sağlayan ‘adacık nakli’ çalışmalarında büyük başarıya ulaşılırken, nakillerin önümüz yıl başlaması planlanıyor. 5 yıldır üzerinde çalışılan projede koyun, fare ve sıçanda yapılan deneme nakillerinde başarı sağlandı. Kadavradan bağışların alınması sonrası insanlar üzerinde de nakiller başlayacak.

7 MİLYON HASTAYA DERMAN

Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Adacell birimi pankreas adacık nakli yapmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 7 milyon hastaya derman olacak projede pankreas adacık nakliyle diyabet hastalarının insüline ihtiyaç duymadan yaşamaları hedefleniyor. Adacell Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt, insandan insana pankreas adacık nakli yapabilmek için 5 yıldır çalıştıklarını söyledi. Yeşilyurt, pankreastan adacık hücrelerini elde etmeyi başardıklarını belirtti.

KADAVRADAN PANKREAS NAKLİ

Proje ile birlikte kadavradan pankreas naklinin başlayacağını belirten Yeşilyurt, “Bu tedavi yöntemine 5-6 yıl önce başladık. 2-3 yıldır bağışlanan kadavralardan adacık pankreas naklini deniyoruz. Hayati tehlike ortadan kalktı. Gelecek yıl pankreas adacık nakline başlayacağız. Bu nakilde temel olarak hücre nakli gerçekleştiriliyor. Koyun, fare ve sıçan gibi deney hayvanları üzerinde denedik. Başarı sağladık. Biz burada hücrelerin ömrünü uzatmak için uğraşıyoruz” dedi.

12 SAATLİK OPERASYON

Adacık nakli operasyonu şöyle gerçekleştiriliyor: “Pankreas içinde dağılmış olan adacıklar 12 saat süren ve cerrahi, enzimatik ve mekanik işlemlerden geçtikten sonra hastanın karaciğerinin ‘kapı damarına’ enjekte ediliyor. Adacıklar pankreasın içine değil karaciğere naklediliyor. Adacık naklinin en zor kısmı adacıkların pankreastan çıkarılma yani izolasyon işlemidir. Nakil işleminin en kolay bölümü ise adacıkların hastanın vücuduna nakledilme işlemi. Bu bölüm sadece 30-45 dakika sürüyor ve hastanın genel anestezi ile uyutulması bile gerekmiyor.(Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/941751-ensulin-tarih-oluyor)

Esra’nın Notu

Başlık çok iddialı bir başlık ama basında bu tarz başlıkları olan haberler daha fazla okunuyor.

Nakil sonrasında bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanılması da gerekiyor. Yani adacık nakilleri yapıldı ve her şey normale döndü diye bir şey söylemek güç olsa gerek. Ve maalesef bu tarz operasyonlar oldukça maliyetli. Umarım Türkiye’deki araştırmalarda olumlu sonuçlar olur da SGK ve Sağlık Bakanlığı ödeme desteği sağlar.

En azından ülkemizde de bu tarz çalışmaların yapılıyor olması mutluluk verici. Ve basına yansıyıp bizim de bilgileniyor olmamız güzel. Umarım başarılı olurlar. Bu ekiple bir şekilde iletişime geçmeye çalışacağım. İletişim sağlarsam yine bir Skype görüşmesi ile karşınızda oluruz 🙂

41 YORUMLAR

  • bence hemen çocuklarımıza söyleyip onları heveslendirmeyelim.inşallah bu haber doğruysa sıraya şimdiden girmek gerekiyor değil mi?

 1. günaydın esra hanım inşallah devamı gelirde tüm diyabetliler için güzelbir umut en azından belki birgün insülinden kurtulunur

 2. Esra Hanım, bu muhteşem bir haber. Umarım organ bağışları çoğalır SGK kapsamına alınır ve hepimiz bu imkandan faydalanabiliriz.

 3. adacık naklini duymuştum daha önce fakat tekrar saldırı olmasın diye ilaç kullanmak gerek diye biliyorum bu ilaçlarında zararı var sanırım bi de çok pahalıymış…tabi tıp ilerliyo yenilikler olmuş olabilir yanlışım varsa düzeltin Esra Hanım

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Nakillerden sonra bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımı mutlaka gerekecektir. Ve dediğiniz gibi bu tarz operasyonlar oldukça pahalı olabiliyor. Ama Türkiye’de bu tarz bir çalışmada SGK ve Sağlık Bakanlığı duyarsız kalmaz diye düşünüyorum. Ödeme desteği verirler umarım.

   sevgiler

   • esra hanım merhaba, bu haberi babam ve annem görmüş bana haber verdiler hemen bende heyecanlandım bir kaç sorum olacak. bu adacık nakli olayı amerikada falan varmıydı? yani iyileşenler varmı? varsa bize neden bu kadar gec geldi? birde bu yöntemle tamamıyla kurtulacakmıyız? 12 saat ameliyatmı olacağız? birde son olarak her hasta için nakilmi gerekli? nakil gerekliyse uzun yıllar alır sıranın bize gelmesi öyle değilmi?

   • İyi akşamlar esra hanım;

    Çalışmalarınızı ve tedavi şeklini okudum. paylaşımı neredeyse 3 yıl önce yapmışsınız. Şuan ki durum nedir acaba diyabetin her hangi bir kesin tedavisi var mı ? Şuan ki tıp teknolojisinde ?

    • Ziya Bey Merhaba,

     Maalesef şu an sadece teknolojik gelişmeler oluyor. Bu tedavi yöntemi ile de çalışmalar ne durumda maalesef bir bilgimiz bulunmuyor.

     sevgiler,

 4. 7 milyon hasta 7 milyon kadavra ? 🙂 bence alışalım biz diyabetimize ) hem diğer insanlardan daha sağlıklı yaşıyoruz bu şekilde zaten 🙂 hayatımız boyunca yediğimiz herşeye dikkat etmek zorundayız.. spor yapmak zorundayız.. ) daha uzun yaşıyacaz 🙂

  • Ömür Şahin’e katılıyorum.ayrıca öyle bir durum oldugunda şahsen ben çok daha küçük çocuklara öncelik verilmesini isterim.11 yaşında en güzel zamanımda dondurma ç,kolata rüyalarıma girerdi.Anlamazdım bana nekadar zarar verebileceğini.Gizli gizli yediğimde okul arkadaşlarım beni öğretmenime söylemekle tehdit ederdi:((Sonra gençkızlığımda yada çalışma hayatımda kimse şüphelenmesin diye çayıma 1 şeker atar karıştırır gibi yapardım.Hele evlenmeme yakın :(eşim biliyordu ama annesine nasıl söyleyeceğim diye kara kara düşündüğüm uykusuz gecelerimi hiç unutamam…Umarım herkes için hayırlısı olur.Ve gerçek bir haberdir bu…

 5. inşanlah insülin tarih olur benim kızım şu 10 yaşında artık günde 4 iğne olmaktan bıktı 8 senedir.bu haberi akşam eve gidince ona verecem umarım çok sevinecektir teşekkürler böyl e haber verdiğiniz için işanlah insülin tarih olur…

 6. Emir Yazanoglu cok güzel bir haber inşlh yaygınlaşır …

  Selma Kurt İnşallah bizler kurtuluruz :)))

  Tuğba Coşkun Inşallah kızım daha çok küçük bir çare bulunacagina inaniyorum…

  Semra Gülmez İNŞALAHH

  Mhrrm KrTş Doğru ise diyabet tarih olur canım…

  Gülçin Soydan Cengiz Inşallah biran önce uygulamaya geçer

 7. Herkese Merhaba,

  Dünyanın birçok araştırma merkezinde özellikle adacık hücre ve kök hücre nakilleri gerçekleştiriliyor ya da en ideal çözümü bulmak için çalışmalar yapılıyor. Mevcutta Türkiye’ye özel bir araştırma değil.

  Biz tip-1 diyabetlilerin bağışıklık sistemi de çöktüğü için pankreas nakli de geçirilse ya da adacık hücre ya da kök hücre nakli geçirilse bağışıklık sistemi yine saldırıya uğruyor. Aslında bu detay çözülse sorunun ortadan kalkması daha kolay olabilir diye düşünüyorum. Bu sebeple bu tarz nakiller sonrasında bağışıklı sistemini baskılayıcı takviye ilaçlar alınmak durumunda kalınacaktır.

  Şu anda bu tarz nakillerle kesin çözüme kavuşan insan sayısı oldukça az olsa gerek. Ama tip-1 diyabetlilerde başarı oranı oldukça düşük galiba.

  Aynı zamana maliyet de önemli bir detay. Bu tarz operasyonlar maalesef çok ucuz olmuyor. Devlet desteği de gerekiyor. Ya da ciddi anlamda zengin olmak gerekiyor. Ben o kadar zengin değilim 🙂

  Nakiller genelde tip-1 diyabete bağlı ciddi komplikasyonlar yaşayan bireylerde daha öncelikli oluyor. Çünkü bazı tip-1 diyabetli bireyler yaşamla ölüm arasında oluyorlar. Ve bu bireylerin denemekten başka çareleri kalmıyor. Son bi şans diyerek şu an için riskli olan bu operasyonları geçirebiliyorlar.

  Ben sözü geçen Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt ile iletişime geçmeye ve kendisinden tüm detayları almaya çalışacağım. Alır almaz da sizlerle paylaşacağım.

  sevgiler

  • esra hanım siz diyorsunuz ki bağışıklık sistemi yine saldırıyor ama haberde denilene göre pankreasa değil karaciğerdeki damara veriliyormuş. bağışıklık burayadamı saldırır ki? o doktorların bunlardan haberi vardır umarım böyle bir haberle ortalığı calkaladılar resmen kac kisi görsem sekere cözüm bulunmuş diyorlar 🙁 umarım 2,3 seneye kurtulurum. en azından şimdilik böyle umuyorum

   • Yusuf Bey Merhaba,

    Adacık naklinin nereye yapıldığı önemli değil. Önemli olan neyi iyileştirmeye çalıştığı. Dolayısıyla pankreasın insülin salgılayamayan hücrelerinin yerine yeni hücreler de geldiğinde bağışıklık sistemi oraya saldırıyor. Yani ne sizin ne de benim düşüncelerim önemli. Bu işin araştırması yapanlar sizden de benden de bilgililer. Endişeniz olmasın 🙂

    Bu tarz haberle bomba gibi düşüyor ama umarım kısa sürede hayata geçirilebilir.

    sevgiler

    • evet esra hanım kesinlikle, bunu yapan kişiler boşuna ümitlendirici konuşmuyorlardır umarım. benim anlamadığım birşey var bu nakil için ölen birinin pankreasındanmı hücre alınması gerekiyor yoksa kendi hücremizlemi ben onu anlamadım? eğer bağış gerekiyorsa yıllarca bekleriz değilmi 🙁 birde görüşüp ayrıntılı bilgi alırsanız cok güzel olur haberleri kısa sürede bekliyoruz teşekkürler bizi böyle bilgilendirdiğiniz için 🙂

    • esra hanım merhaba, a haberde izledim doktor konusuyordu herhangi bi uyumsuzluktan bahsetmedi adacık nakli için ameliyatta gerekmiyormuş hücreleri vucuda naklediyorlarmış toplar damara karaciğerdeki. seneye başlayacakmış ve en önemliside 7 milyon hastaya değil sadece tip1 olan (500 bin hastaya) hitab ediyormuş bu gelişme. yani organ bağışı konusunda 6,500,000 öndeyiz 😀 500 bin demek tahminim 5,6 senede yeterli organ bağışı alınır demek tir herhalde pek bilgim yok kusura bakmayın salladım ama yanlıssa siz düzeltin. yani seneye eğer başarılı olursa hepimize geçmiş olsun :))

      • yurt dışında daha önceden varmış bu nakil acaba diğer ülkeler karşılıyomu bu opersyonun ücretini ? bizim ülkemizdede karşılanırmı yani? birde bu nakille hastalık tamamıyla iyileşiyormu acaba? dediğiniz gibi bi saldırıdan bahsetmedi doktor a haberde cıktı konustu karaciğere veriliyormus hücreler 12 saatlik bi operasyon ile oluyor dedi ancak baskılayıcı ilaclar kullanılıyor gibi birşey demedi yani

       • Yusuf Bey,

        Her ülkenin sağlık politikası farklı. Bizim ülkemizde de ödenip ödenmeyeceği konu kesinleşmeden ben nereden bilebilirim ki!

        Doktoru röportajını ben de dinledim. Bahsetmemesi çok normal. Röportaj süresi kısa. Ama bu tarz operasyonlarda bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılıyor.

        sevgiler

 8. Ülkemizde de Bu tip çalışmaların olduğunu duymak okumak çok sevindirici. Bildiğim kadarıyla ABD’de kök hücre nakli olup 10 yıl kadar bir süredir insülin desteği almadan yaşamını sürdürenler var. Ancak Esra hanımın belirttiği gibi ciddi ilaç desteği alıyorlar ve maalesef tekrarlama riski var. Ayrıca bu uygulamalar +18 için. tam anlamıyla çözülmeden 18 yaş altına inmez. Şunu yürekten inanıyorum ki tüm bu konuşmalardaki umutlarımız yaşanabilir olacak!

 9. esra hanım size katılıyorum ben bu habere istinaden bir haber daha gördümde linki bulamadım tamam güzel insulın kullanmaktan bayağı zaman kurtulabiliyomusuzda bu sefer bir sürü ilaç verıyolarmıs bağışıklık sısıtemının çökmemesi için baskılayıcı ilaçlar bu bize naklettıklerı hücreler ölmesin diye fakat bu ilaçlarda organ hasarlarına daha çabuk neden oluyomuş insulınden kurtulup degısık degısık bır suru ılac ama ınsallah bu olayı gelıstırırler

 10. Kemik iliği kök hücresiyle diyabet tedavisi
  Kemik iliğinden alınan kök hücrelerin nakliyle şeker hastalarının insülin bağımlılığından, yan etkiler oluşmadan kurtulabileceği belirtildi.
  ABD’nin Chicago Üniversitesi’nden Prof. Richard Burt ve ekibinin yaptığı ve 3 yılı kapsayan araştırma, şeker hastalığının tedavisinde yeni bir umut oldu. Hastalar, kendi kemik iliklerinden alınan kök hücrelerinin nakli sayesinde, her Gün yaptırdıkları insülin iğnesinden kurtuldu.
  Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesindeki makaleye göre, araştırma sonunda bir şeker hastası 4 yıldan fazla, 4 hasta 3 yıl, 3 hasta 2 yıl boyunca iğne yaptırmadı. Onlardan daha sonra tedaviye başlayan ve yenilenen tekniklerden yararlanan 15 hasta da naklin üzerinden 19 Ay geçmesine rağmen halen insülin ihtiyacı duymuyor.
  Pankreastan insülin üreten kök hücrelerinin nakli 2000’li yılların başında başlasa da Burt ve ekibinin yaptığı bu klinik araştırmanın sonuçları, kök hücre nakilleri konusundaki araştırmaları alt üst edecek nitelikte.
  Dünyada 1998’den bu yana pankreas kök hücrelerinden şeker hastalarına 500’den fazla nakil yapıldı. Ancak kök hücrelerin nakledildiği hastaların yüzde 11 kadarı nakilden bir yıl sonra iğneden kurtulabildi ve tüm hastalar hayatları boyunca bağışıklığı baskılayıcı tedavi görmek zorunda kaldı.
  İlikteki hangi kök hücrelerin seçileceği ve hangilerinin insülin üreteceği gibi soruların Havada kalması nedeniyle “öncü niteliğindeki’ Burt ve ekibinin araştırması yine de hastanın kendi hücrelerinin nakledilmesi nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç ve yan etkilerin olmadığı bir tedavi vadediyor.
  Araştırma, “Journal of the American Medical Association’ dergisinde yer alıyor.
  Tip 1 diyabet
  Tip 1 diyabetin tedavisinde en büyük umut pankreas hücresi nakli olarak görülüyor. Pankreasta, küçük adacıklar şeklinde duran ve insülin salgılayan beta hücreleri kadavradan alınarak izole ediliyor, işlemden geçiriliyor ve sonra MR altında enjeksiyonla hastanın karaciğerine giden ana damara veriliyor. Ancak vücudun bu hücreleri düşman sanıp yok etmesini engellemek için bağışıklık sistemi ilaçla baskılanıyor.
  İlaçların ciddi yan etkileri var. Nakilden sonra hastanın insüline ihtiyacı kalmasa da diğer organların zarar görme ihtimali söz konusu.HABERİ BULDUM BU ŞEKİLDE YAZMIŞLAR LİNKTE BU:http://www.diyadinnet.com/SaglikBilgisi-1860&Saglik=kemik-ili%C4%9Fi-k%C3%B6k-h%C3%BCcresiyle-diyabet-tedavisi

 11. Bu bilgiyi bende arastirdim hastaneden cikar cikmaz hemde, tek derdim biran önce insulin ignesinden kurtulmakti o zamanlar, ama birkac arkadasin da yazdigi gibi,bu gibi nakillerde bircok ilac kullanmak gerekiyor ki, vücut yeni organi dislamasin,o ilaclarin yan etkileri de cok kötü sonuclar dogurabiliyor o yüzden ben amanda aman hanimis benim insulin ignem demistim, ben daha cok yapay pankreas konusunda ilerleme bekliyorum o konuda gelismeler olsa cok daha iyi olacak

 12. Başvurulara istinaden Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğt Arş Hst Pankreas Adacık Nakli Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklama şu şekildedir:
  “Tip 1 Diyabet hastalığının pankreas adacık hücresi nakli ile tedavi konusunda basında çıkan haberlerin bir kısmı istemimiz dışında olup maalesef yanlış bir algıya yol açmıştır. Bu nedenle hastalarımızın ve hasta yakınlarının doğru bilgilendirilmesi ve yanlış yönlendirmelerin önüne geçebilmek için bu açıklamaya gerek görülmüştür.

  © 2014 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe (Yorumun devamı ana sayfada yazı olarak yayına alınmıştır.)

 13. Hep aynı şeyler ben yıllardır araştırıyorum yok adacık nakli yok pankreas nakli hani nerde su zaman bu zaman olcak insanları sadece umutlandiriyolar yok böle bise bence diyabete yaşamaya alışın böyle bise olsa ilâçlarlar nasıl satılacak arkadaşlar ortada rant var insanların hayatlarıyla oynanıyor 2 kutu ilaç satılacak diye ben yıllarca inandım diyabete çare bulundu diye ve yıllardır kızımın küçücük beynine ileteceksin çaresi bulundu su gün bu gun diyerek kızım geldi 18yaşına ve 5 yaşında diyabet oldu artık umutlanamıyoruz bişekilde alıştık herkese allah sifa versin

 14. bu haberin üzerinden 3,5 -4 yıl geçmiş ve hala birşey yok.neden insanları umutlandırıyorlar 🙁 Esra hanım bu konuda en son gelişme var mı bildiğiniz.

  • Pelin Hanım Merhaba,

   Her yeni haberin üzerinden ne kadar uzun zamanlar geçiyor! Şu anda devam eden çalışmalar var ama Türkçe’ye çevirmek için zaman ayırmam lazım 🙁

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: