Anasayfa Haberler&Gelişmeler Sanofi’nin Yeni Uzun Etkili İnsülini: TOUJEO

Sanofi’nin Yeni Uzun Etkili İnsülini: TOUJEO

6 8.557 görüntüleme

Tip-1 diyabetli olmasaydık pankreasımızın beta hücreleri yemeklerden dolayı yükselen kan şekerini dengeleyebilmek adına hızlıca insülin salgılardı. Ve aynı zamanda yemek yemediğimiz anlarda da kan şekerimizin oynamaması için de yine azar azar insülin salgılamaya devam ederdi. Aslında teorik olarak beta hücrelerinin ürettiği insülin aynı. Ancak biz tip-1 diyabetliler ve insülin kullanan tip-2 diyabetlilerin kullandığı insülinler genelde iki tiptedir. Yemeklerden önce yapılan kısa etkili ve gün boyu kan şekerimizin dengeli gitmesini sağlayan bazal insülin. Yani pankreasımızdaki beta hücrelerinin yaptığı insülin salgılamasını biz taklit etmeye çalışıyoruz.

Bu sebeple kısa ve uzun etkili insülinler kalem insülin kulllanan tip-1 diyabetliler için önemlidir. Uzun etkili yani bazal insülin de olmazsa olmaz oyuncudur.

Sanofi’nin galiba 200’lerin başında çıkardığı Lantus tip-1 diyabetliler için oldukça önemliydi. Çünkü Lantus 24 saat süresince kan şekerini dengede götürmeye çalışacak ve ani dalgalanmaları da minimum seviyeye indirecekti. Özellikle vurgulamak isterim; 24 saat süreli bazal insülin o zamanlarda yoktu 🙂

Sanofi şimdi de Lantus’a aslında rakip bir bazal insülin geliştirdi. FDA onayını da aldı. Adı: TOUJEO Sizlerle daha öncesinde FDA Yeni Bazal İnsülin Toujeo’yu Onaylıyor yazımızda da Toujeo hakkında bilgi vermiştik.

toujeoToujeo, Lantus’a göre daha konsantre. Yani akışkanlığı daha az. Yandaki görselde de görebileceğiniz gibi Lantus ve Toujeo ile yapılan bir ünite insülin arasındaki fark gözle görülebilecek farklılıkta.

Aslında bu farkı daha az insülin yapacağız gibi düşünmeyin. Aynı doz ama daha konsantre.

Toujeo’nın aynı zamanda Lantus’a oranla daha az hipoglisemi hedefi de bulunmakta.

about-toujeo-FPO-copy pngBence en önemli detay tam olarak 24 saat süresince çalışabiliyor olması. Ki Lantus ilk çıktığında 24 saat süresince çalışan bazal insülin olarak pazarlansa da aslında 20-22 saat arasında vücutta kaldığı tespit edildi. Lantus kullanıcıları ortalama 2-4 saat bazal insülinsiz kalmakta. Ancak yandaki grafiktenden de görebileceğiniz gibi Toujeo’nın 24 saat etkisini yitirmeden ve hatta 36 saate kadar da çalıştığı rapolanmıştır.

Şu an için çocuk tip-1 diyabetlilerin kullanımına uygun olmadığı not edilmiş ama spesifik bir sebep yazmıyor. Bulursam mutlaka yazarım. Çocuklarda Lantus kullanımının negatif etkisi ile ilgili de birçok araştırma yayınlanmıştı. Ki 2001 yılında çocuklar için de FDA onayını almışlardı. Mutlaka Toujeo da yakın zamanda FDA onayını alır.

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.toujeo.com

http://www.healthline.com/diabetesmine/

 

 • Ahmet Kangaloglu sgk ödüyor mu acaba?

  Diyabetim Ben Daha Türkiye’ye gelmedi Ahmet Bey. sevgiler, esra

  Ahmet Kangaloglu Sağolun Esra Hanım tesekkürler

  Gamze Göçer Özlü Esra hanim ne zaman geleceği bellimi

  Salih Kaya nasıl etkisi gunde bir kere mı kullanılacak

  Diyabetim Ben Salih Bey Merhaba, Tüm detaylar yazıda yazıyor. Okumanızı öneririm. Lantus ile arasındaki birkaç fark önemli. sevgiler, esra

  Diyabetim Ben Gamze Hanım Merhaba, Şimdilik belli değil ama eminim ki Sanofi kısa sürede Türkiye’ye getirir. sevgiler, esra

  Bedriye Çakıl Suresi daha uzunmus ve kullandigimiz insilinden daha konsatreymis yani daha kati ama okudum gunde kac kere kullNilacagi yazmiyo

  Diyabetim Ben Bedriye Hanım, Günde bir kez. Bazal insülinler genelde günde bir kez yapılır. Bazen ikiye de bölünebiliyor. Ancak Toujeo ile günden sadece bir kez olacak. sevgiler, esra

 • Turkiye ye geldigi ilk gunlerden beri lantus kullaniyorum. İnsulin saatlerime, gece ogunume cok dikkat ettigim halde maaleaef gece hipoglisemilerinden bazen de sabah anlamsiz yukselislerden kurtulamiyorum. kalem kalem Yediklerimi not alirim. Ayni seyleri yedigim halde (bakin ayni miktar karbonhidrat demiyorum) bir gece hipoyu ertesi gece normal gidisten sonra sabah acligimin 170 olmasi beni cok yoruyor. Dr um bu insulin turkiyeye gelince hemen gecelim dedi. Yazida da belirtildigi gibi gece hipolarindan kurtulacagimizi vaadettiklerini anlatti.
  L

 • Merhabalar,
  3.kalem toujeo yu kullanıyorum. Lantus’u 24 iu olarak kullanıyordum toujeo ya da aynı dozda devam ettim fakat her sabah 250 civarı şekerle uyanmaya başladım. Daha sonra Medipol Mega da prof. Hatice Sebile hanım ile görüştüm. Toujeo çok daha etkili olduğu için tepki olarak yükseliyor şekerin dedi. Dozu 20 ye düşürdüm gerçekten dediği gibi toparlanma oldu. Ama şöyle bir durum var ki hipo ya düşürmemek için ne kullanıyorlarsa şeker az bi düşmeye eğilim gösterse hızlı bir yükseliş başlıyor. Ara doz novorapid giriyorum bu da vücudun insülin oranını artırdığı için şeker düşmüyor. Yani dengeyi kuramadım henüz hep 200 e yakın ya da üzerinde seyrediyor. Hipo yu önlemek için yapılan kimyasal değişim hep hiper glisemiye götürüyor gibi.
  Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Sağlıklı günler dilerim.

 • Ben yaklaşık 7 aydır kullanıyorum. Lantusta gece hipoglisemi çok yasiyordum. Toujeoyu kullandığımdan bu yana hiç gece hipo yaşamadım. Şeker değerlerimdeki dalgalanmalar da azaldı.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.