Sanford Projesi’nde T-Rex Çalışması – Tip-1 Diyabet Tedavisinde Gelişme

Haberler&GelişmelerSanford Projesi'nde T-Rex Çalışması - Tip-1 Diyabet Tedavisinde Gelişme

Esra’nın Notu: İmmünoterapi tedavisi ile tip-1 diyabetin çözümü çalışmaları gittikçe artmakta. Ben hep beta hücrelerinin tedavi edilmesi ya da kök hücreden umut bekliyorum. Tip-1 diyabetin bir çözümü olacaksa sanki bu yollardan birinden gelecek gibi.

Her ne kadar yıllardır birçok haber çıksa da ve biz halen beklesek de elbet bir gün tip-1 diyabetin ya çözümü ya da daha iyi yönetme şekilleri hayatımızda olacak. İşte o zamana kadar tip-1 diyabetimize iyi bakmamız lazım 🙂

Sanford Projesi’nde T-Rex Çalışması – Tip-1 Diyabet Tedavisinde Gelişme

Tip-1 diyabet hepimizin bildiği üzere insülin üreten beta hücrelerinin kaybı ve/veya saldırıya uğraması ile karakterize bir otoimmün hastalık. Sanford Projesi ve Sanford Araştırması da işte bu beta hücre kaybını önlemek için çalışıyor.

Beta hücrelerinin tedavisi yöntemi kullanılarak tip-1 diyabetle mücadele için tasarlanan bu klinik çalışma bir tip-1 diyabetli üzerinden denendi. ” Sanford Projesi: T-Rex Çalışması ” tip-1 diyabetle yeni tanışan, diyabetli adolesanlar (gençler) için planlanmış bir çalışmadır.

Sanford Health
Sanford Health

Bu çalışmada araştırmacılar, tip-1 diyabetin tedavisi için, genişletilmiş düzenleyici T veya Treg hücreleri ile beta hücrelerinin tedavisinin etkinliğini inceliyorlar. Treg hücreleri vücudun bağışıklık sistemini düzenleyen hücrelerdir. Bu araştırmaya dahil olan ilk tip-1 diyabetlinin kendi vücudundan alınmış Treg hücreleri bazı işlemlerden geçirilerek tekrar kan dolaşımına enjekte edilmekte. Ve böylece beta hücreleri ve insülin üretimi bu immünoterapi yöntemiyle korunabilir.

 

Kurt Griffin Ph.D., M.D., Sanford Projesi Klinik Çalışmalarının Müdürü, T-Rex Çalışması’nın olumlu sonuçlarının ileri araştırma ve yeni nesil tedaviler getiren Sanford’un kararlılığını gösterdiğini belirtti. Aynı zamanda özellikle vücudun kendi doğal mekanizmalarından yararlanılan çekici bir yaklaşım olduğunu” aktardı.

Sanford Projesi T-Rex çalışmasına tip-1 diyabetli bireylerin katılması için bazı ön şartlar olduğunu belirtmiş.

  • 12-17 yaş aralığında olunması,
  • Yaklaşık son iki ay içinde diyabet teşhisi konulmuş olmalıdır.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: