Prof Dr Şükrü Hatun’un Gözünden “Diyabetli Çocuklar Zirvesi”

EtkinliklerProf Dr Şükrü Hatun'un Gözünden "Diyabetli Çocuklar Zirvesi"

Prof Dr Şükrü Hatun’un Gözünden “Diyabetli Çocuklar Zirvesi”

Uzun yıllardır bir çok toplantıya katıldım, bir çok toplantı düzenledim ama bugün katıldığım Diyabetli Çocuklar Zirvesi 2016 toplantısından etkilendiğim kadar az toplantıdan etkilendim.

Toplantı “diyabetimben.com” sitesinin kurucusu Esra Avcı ve arkadaşlarınca ( Barış ve Saadet hanımlar) tarafından, yani kadın emeği ile düzenlenmişti.

Önce içlerinde Uluç Ayık, Mahmet Nane, Oğuzhan Süral, Derya Baykal gibi iş ve sanat dünyasında önemli başarılar yakalamış diyabetliler, sonra içlerinde Gürkan Açıkgöz’ün de olduğu sporcular, en son ise içlerinde Türkan Şoray’a benzettiğim Tip 1 diyabetli Deniz’in annesi (bu arada Deniz toplantının başında çok güzel mini bir caz konseri verdi) Psikolog Başak Demiriz, Tip 1 Diyabetli Gaye Hanım, keşke Kayseri’yi o temsil etse diye düşündüğüm Kayserili bir babanın içinde olduğu anne/babalar konuştular.

İçtenlik, sevgi, empati, sadelik, iyilik, duyarlılık dolu toplantı boyunca konuşmacılar hem kendi diyabet öykülerini hem de diyabetle nasıl başarılı ve arkadaşça bir ömür sürülebileceğini anlattılar.

Toplantının sonunda ben de bir konuşma yaptım ve onlarla beraber olma sevincimi söyledim ve diyabetli çocuklara verdiğimiz emeğin onlarda yankı bulduğunu anlattım.

Toplantı sonunda diyabetli kardeşimiz Prof.Dr. Oguzhan Deyneli‘ye, bir hemşire ve öğretmene “Diyabet Dostu” Ödülleri verildi.

İstanbul’da oluşan birikimleri ve deneyimleri başka illere taşıma zamanı ve ben Başak Hanımla, Gaye Hanım’ı haftaya Gaziantep’de yapacağımız toplantıya davet ederek bu konuda bir ilk adım atmış oldum.

Tekrar toplantıyı düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum.

Prof Dr Şükrü Hatun

Professor of Pediatrics and Pediatric Endocrinology

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi/Koç Üniversitesi Hastanesi

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: