İş Dünyası ve Diyabet / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

Etkinliklerİş Dünyası ve Diyabet / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

İş Dünyası ve Diyabet / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

Kendisi ve çocukları tip-1 diyabetli olan 3 kadının gerçekleştirdiği bir organizasyondu Diyabetli Çocuklar Zirvesi. Ben 15 yıldır tip-1 diyabetliyim, Saadet’in (Saadet Nur Öktem) kızı Zeynep, Barış’ın da (Barış Karakullukçu) oğlu Barış Günay tip-1 diyabetli. Kadın ve uzman dokunuşu Zirve’nin her noktasında belli oldu.

Zirve’yi düzenlerken kendileri de tip-1 diyabetli olan Oğuzhan Süral ve Emine Birkent de ekibe dahil oldular. Ve iyi ki de bizimle birliktelerdi.

Yoğun talepler oldu Zirve’ye katılmak için. Birkaç gün öncesinde de yerimiz kalmadığı için çoğu kişiye olumlu dönüş yapamadık. Ama eminim ki başka organizasyonlarda yine birlikte olacağız.

Aynı zamanda bu hafta gün gün her bölüm ile ilgili yazıları ve Diyabet Dostları Ödül Töreni hikayelerini ve kazananları sizlerle paylaşacağız. Profesyonel video kayıtlarını da bu hafta gelir gelmez yine paylaşıyor olacağız.

Zirve boyunca sahnede Emine Birkent sahne davetlerini günün anlamına uygun hikayeleştirerek gerçekleştirdi. Emine’nin bu tarz bir tecrübesi olmasa da harika bir performansı vardı 🙂 Emine bu arada İnsan Kaynakları Uzmanı olarak iş hayatında.

İlk açılış konuşmasını Barış Karakullukçu gerçekleştirdi. Arından da Oğuzhan Süral kendi tip-1 diyabetli hayatından örneklerle açlışa katkı sağladı. Ve akıllarda kalacak cümleler söyledi 🙂 “Bu sabah hesap yaptım, 31 yıldır 58 bin kere parmaklarımı delip ölçüm yapmışım. O yüzden bizi yani diyabetlileri severken parmaklarından sevin, parmaklarını öpün…”

14:00 gibi Deniz Demiriz jazz performansı ile tüm misafirlerimizi karşıladı. Deniz de tip-1 diyabetli. Ve performansı o kadar iyiydi ki! Gelenler bilirler ama gelemeyenler çok şey kaybetti 🙂 Zirve video kaydına alındı ve yayınladığımızda sizler de eminim beğeneceksiniz.

İş Dünyası ve Diyabet

Bu bölüm Pegasus CEO’su Mehmet Nane panelistliği ile gerçekleşti. Derya Baykal (Tiyatro sanatçıcı, sunucu), Aykut Hamzagil (Aykut Hamzagil Teksil’in Sahibi), Uluç Ayık (Procter&Gamble’ın Yönetim Kurulu Üyesi) ve Oğuzhan Süral (Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve iyilesecegim.com’un kurucusu) bu bölümün konuşmacılarıydı. Hepsi tip-1 diyabetli.

Mehmet Nane; “Başak çıkma, konunun adını koyma, teşhis koyma, kabullenme, kabullendirme ve bunu yönetebilme. Sizlere kendi çapımızda bu 1 saatin sonunda bu konularda bir takım fikirler ve uygulamalar verebilirsek kendimizi başarılı adledeceğiz. Çünkü hepimiz farklı boyutlarda bu işle mücadele etmiş, başarılı olmuş ve de hayatımızı devam ettirmiş insanlarız. O amaçla da buraya geldik.” şeklinde güzel bir açılış yaptı.

Videolarda da izleyeceksiniz ama Mehmet Bey’in insülin kullanan babasıyla yaşadığı anları eğlenceli bir dille bizlere anlatması çok keyifliydi.

Derya Baykal; 18-19 yıldır tip-1 diyabetli olduğunu ama teşhis sürecinin herkes gibi zor olduğunu ve sonunda bir göz doktorunun kendisine teşhis koyabildiğini ve insüline geçerken yaşadığı travmayı anlattı. En kilit cümlesi ise; “Etrafınızda kimsenin bu konuda bilgili olmadığını söyleyerek tip-1 diyabeti siz bilgileneceksiniz, siz öğreneceksiniz, iş size düşüyor.”

Derya Hanım ikinci bölümde “ben yaftalardan çok şikayetçiyim.” dedi. Şeker hastalarına yapılan yakıştırmalar ilginç oluyor, özellikle diyabetliler sinirlidir dendiğini söylerken ‘Ülkede kim sinirli değil ki!” diyerek bizleri güldürdü 🙂 O zaman Türkiye’de herkes diyabetli sonucuna mı varmak lazım 🙂

“Ben de şekerim düştüğünde sizler gibi meyva suyuna saldırıyorum, artık yemeğe davet edildiğimde de yemek saatini beklemeden yemeğe başlıyorum çünkü be diyabetliyim.” dedi. Ve önemli bir uyarıda bulundu; ‘Asla yemeğinizi görmeden yemeğe başlamayın.’ vurgusu yaptı.

Aykut Hamzagil’in başlangıç cümlesi ise; “Hipokrat 2500 sene evvel demiş ki; “Az ye, çok yürü, çok yaşa”. Bugün de 2500 sene geçtiği halde değişen hiçbir şey yok. Buna ilave edeceğimiz ne var; yavaş ye, çok çiğne ve sık ye. Ve ben bu hastalığın insana disiplin getirdiğini düşünüyorum.” dedi.

Doktoruyla yaşadığı sohbet şu cümleye vurgu yaptı; “Her gün, gökten taş yağsa da, 40 dk yüreyeceksin.” Ben de dedim ki; “Ben yürümeyi hiç sevmem.” Doktorunun da kendisine “Ben sana yürümeyi seviyor musun diye sormadım. Her gün yürüyeceksin.” Aykut Bey bu anısına anlatarak disiplinli yaşamanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Uluç Ayık, 89 yılında, 15 yaşındayken tip-1 diyabetle tanıştığını söylerken Derya Hanım gibi kendisine zor teşhis konulduğunu belirtti. Ne gibi tepkiler aldığını ise ‘Ah ah, vah vah, ondan sonra tüh tüh’ filan gibi ünlemlerle olduğunu söyledi 🙂 🙂 🙂 Zirve’nin sloganı olan “Diyabet; Bir Takım Oyunu’na” atıfta bulunarak; “Benim en iyi takım oyuncum annem.” dedi. “Daha açık olunca ve tip-1 diyabeti daha çok kabul edince ve arkadaş olunca bununla anlaşmak ve beraber yaşamak daha kolay oluyor.” dedi.

Bilinçlendirmek oldukça önemli. Bir tanesinin diyabetlilerin kendisi ve aileleri, diğerinin de etrafımızdaki toplumum bilinçlenmesi. Çocukların ise bir yaşa geldiklerinde kendi şeker ölçümlerini ve insülinlerini kendilerinin yapması gerektiğine vurgu yaptı.

Oğuzhan Süral; Diyabetlilerin çoğunun çok hırslı ve başarılı olduklarına vurgu yaptı. Dikkatli bakılırsa diyabetli hiçbir çocuğun sıradan olmadığını söyledi. Çünkü bununla ilgili içinizden gelen, yanan bir şey var 🙂

Biz hasta değiliz diyabetliyiz demenin öneminden bahsetti. “Bu bir teselli de değil. Biz ayrıcalıklıyız.” diye de hepimize destek verdi. Diyabetlilerin düzenli, disiplinli olduğunu ve iş hayatında da keşke tüm ekibimi diyabetlilerden seçebilsem dedi.

Bu bölüm oldukça verimli ve akıllarda kalan bir bölüm oldu. Bu hafta içinde video kayıtları geldiğinde sizlerle ayrıca paylaşacağız.

bir-gun-once deniz baris

oguzhan bolum-1 bolum-2

anne-ve-baba esra-1  saadet-ve-esra saadet

annem esra-2 havva

7 YORUMLAR

 1. Burçak Okkalı İnşallah seneye ben de yanınızda olmak çok isterim Gönlüm sizinle idi

  Diyabetim Ben Burçak Hanım Merhaba, Tekrarı olursa bekleriz 🙂 sevgiler, esra

  Erdinç Çoşkun Erikci İşte etkinlik organizasyon ses getirme vede farkındalık yaratmak böyle olur.İki yıllık diyabet yolumuzda sizleri geç tanıdığım için kendine çok kızıyorum.Bundan sonraki tüm çalışmalarınïzda başarılar dilerim.

  Diyabetim Ben Erdinç Bey Merhaba, Dediğiniz gibi umarım ses getirmişizdir. Ama güzel bir Zirve oldu. Benim de çok içime sindi. Bizimle geç de olsa tanıştığınız için de sıkmayın canınızı 🙂 Hoş geldiniz 🙂 sevgiler, esra

 2. Uğur Ilhami Özden Elinize emeğinize yüreğinize sağlık her şey çok güzel di

  Diyabetim Ben Teşekkürler İlhami Bey. Selamlar, sevgiler, esra

  Emine Altıntaş Emeginize saglik gulen yuzunuz hic solmasinnn 😘😘😘😘😘

  Diyabetim Ben Umarım hep böyle güler durumda oluruz 🙂 sevgiler, esra

  Zehra Yüksel Esra hanım çok güzel ve özel gündü emeğinize yüreğinize sağlık 😍😍😍

  Diyabetim Ben Güzel cümleleriniz için teşekkürler Zehra Hanım. sevgiler, esra

  Yeliz Budak Esra hanımm siz herşeyin en güzelini hakediyorsunuz.Yüzünüzden gülümseme hiç eksik olmasın.Emeklerinize güzel yüreklerinize sağlık ❤❤😍😍😘😘

  Diyabetim Ben Yeliz Hanım Merhaba, Ne denir bilmiyorum ama çok teşekkürler. İyi ki geldiniz 🙂 sevgiler, esra

  Tuğba Yağız Geral Sizi böyle görmek mutluluk verici 😊sizi seviyoruz 😘

  Diyabetim Ben Ben de sizi seviyorum Tuğba Hanım 🙂 sevgiler, esra

  Dursun Hançer Emeğinize sağlık esra hanım güzel ve verimli bir organizasyon oldu Tebrikler

  Diyabetim Ben Dursun Bey Merhaba, Tekrar ayağınıza sağlık 🙂 selamlar, sevgiler, esra

 3. Mustafa Çağlar Emeğinize sağlık. Esra hanım bi-dene :))) selamlar olsun

  Diyabetim Ben Bizden de selamlar, sevgiler Mustafa Bey. Bi-denesiniz 😂😂😂

  Ali Özkaynak Her Zaman Takipteyiz Esra Abla 🙂

  Diyabetim Ben Ali cim, takipe takip 😂

  Ali Özkaynak Öğrenmenin Her Türlüsüne Açık Birisi olarak Bende Takip Edicek Birşey Yok 🙂

  Mine Uymaz Emeğinize yüreğinize sağlık 👏👏👏👏 fırsatım olsaydı İzmir’den katılmayı çok isterdim 😊

  Diyabetim Ben Teşekkürler Mine Hanım. Bir dahaki etkinliklere diyelim 🙂 sevgiler, esra

  Melek Gerizli Cok tesekkur ederiz boyle guzel seyler yapildikca yalniz degiliz cok mutlu oluyoruz sizleri cok sevoyoruz

  Diyabetim Ben Melek Hanım Merhaba, Yalnız olmadığımızı hissettiriyor olmak mutluluk verici. sevgiler, esra 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: