Anasayfa Genel Bilgiler Peki Hangi Cümleler Hoşumuza Gidiyor/Gitmiyor?

Peki Hangi Cümleler Hoşumuza Gidiyor/Gitmiyor?

9 4.232 görüntüleme

Oktay Bey’in Diyabete Dair yazısından sonra biraz da hoşumuza gitmeyen cümleleri konuşalım istedim. Ki Diyabete Dair yazımızda konuşmaya başladık bile 🙂 .

Bir ara hatırlarsanız bir de dörtlükler ya da güzel cümleler yazmıştık diyabetle ilgili Eşref’in önderliğinde. Diyabetliler Üretiyor yazımızdan da bu dörtlüklere 4lük ekleyebilirsiniz.

Biz diyabetliler bazen kendimizi farklı sohbetler ve durumlar içerisinde bulabiliyoruz diyabetle ilgili. Hatta bazen sohbette olduğumuz kişilerden öyle cümleler duyuyoruz ki ağzımız açık kalıyor.

Peki hastanede doktor sırası beklerken yanımızda oturan özellikle teyzoşlar bizim de diyabetli olduğumuzu öğrendiğinde nasıl tepkiler veriyor ve cümleler kuruyor?

Ya da yakınlarımızda da diyabetli birileri varsa ve siz tatlı bir şeyler yerken o sizin için neler söylüyor?

Diyabetli yakınımız ile aynı porsiyonda yemek yediğimizde; ‘Ben 3 ünite yaptım, sen neden 5 ünite yaptın?’ diye sorup durumu sorguluyor mu? 🙂

Veya aynı endokrinoloğun kapısında beklerken şekerinizin düştüğünü hissettiğinizde ve yanınızda şekerli bir şeyler yokken, size çantasından şeker çıkaran ve bir yandan da ‘Aaa, diyabetli misin sen de yavrum?’ diyen teyzeler?? Ve sonrasında sadece kendisinin konuştuğu ve sizin sadece başınızla onayladığınız anlar 🙂 .

Ben babamın şekerim düştüğünde ‘İnsülin yapsana’ dediği anı hiç unutamam mesela 🙂 . Babama diyabeti yeniden tanımlamıştım 🙂 . Hafta sonu bize geldiklerinde diyabeti tekrar sorayım bakalım. Nasıl bir cevap aldığımı paylaşırım sizlerle 🙂 .

Aklıma geldikçe eklerim bu yazıya.

Buyrun. Söz sırası sizlerde 🙂 . (Görsel grafikerler.net’den alınmıştır.)

 

 

 • ben de bir anımı paylasmak istiyorum.benım eşim de tip1 diyabet.nikah işlemleri için tahlıl yapılması gerekiyordu ve biz de sağlık ocagına gittik.sabah sabah bir doktora denk geldık sormayın.biz ıkımızde diyabetliyiz dedğimizde bize”sizin çocugunuz olamıyacak biliyorsunuz değil mi”dedi.ben şaşırdım ama gayet serınkanlılıkla “siz haberlerı takip etmıyorsunuz heralde,birçok diyabetlinin çocugu oluyor artık”dedim.ama sinir olmustum çok…
  şuan yok ama olucak insallah Allah izin verirse:)
  svg.

 • AHHHHH..AHHHHH..!O yorumları,tepkileri düşününce bile sinirim bozuluyor ama bizim için en popülerleri şöyle.oğluşum 6 yaşında ilk tahlil sonucunu aldık, bu arada bende çocuk hemşiresiyim kendi doktorum tahlillerimizi gördüğünde ilk tepkisi ayyyy ne kadar şanssız bir çocuk demesi,zaten bizdeki o ilk şokun üstüne çok güzel bir laf dimi.Yine oğluşum rahatsızlandı dr’a gittik dr beye diyabetli olduğunu söyledik o da ne kadar şanslı askerlik yapmıycak dedi,ne şans ama eşim zor tuttu kendini.Bizim yaşadığımız yer küçük bir yer herkes oğluşumun şeker hastası olduğunu biliyor büyüklerimizden bilerek oğluşuma şeker verenler oluyor oğluşumda almıyor bana diyorlar ki oğlun çok akıllı şeker verdik almadı sadece denemek için yaptıklarına bakın ya…daha neler neler…tüm arkadaşlara ve yakınlarına sabır diliyorum.

 • Daha rahatsızlıgımın basında Zıyaretıme gelen bır kısı kapıdan cıkarken kızına ‘para mal
  mulk ıstıyorsun Bak herseyı var ama yıyecek lokması yok sana ders olsun ‘demıstı Sabaha kadar agladıgımı hatırlıyorum ))))

 • Benim favorim ama bunda seker yok diye onume sunulan tuzlu kurabiyeler 🙂 Ha birde alkol tuketiminde yok artik denilmesi 😉

 • Benim en ağrıma gidenler bir hemşirenin eşime söylediği “Bu hastalıklı kadınla neden evlendin?” , diğer insanların sık sık söylediği “Çocuğun olacak mı?” , en son öz ablamın bile bana olan inancını yitirip “Çocuğunuz olmazsa evlatlık almayı düşünür müsünüz?”. sözleri.

 • Anlayışsız kıt insanlar azımsanmayacak kadar çok malesef. İnsanların diyabetli olduğumuzu öğrendiğinde yüzlerini ekşitmeleri o kadar sinir bozucu ki “öldüm demedim diyabet oldum dedim” diyorum 🙂 Ben 1,5 ay önce teşhis edilen Tip-1 diyabetimi kabullenmiş ve kendiyle barışık bir insanım çok şükür. Çoğu muhabbette diyabetim ile ilgili yaptığım espirilerle kırılır ortalık 🙂 Şaşırırlar nasıl bu kadar adapte olduğuma. Bir arkadaş gibi görüyorum onu bazen kızdığım bazen kendime güldüğüm, çeşitli komik kelimeler ile renklendirebildiğim bir arkadaş..

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.