Paris’te İkinci Gün

Tip-1 Diyabetimle YollardaParis'te İkinci Gün

IMG_4571Dün gece otelimize dönerken şekerim biraz düşüşe geçti. Maalesef akşam yemeğini 21:30’da ancak ve uzunca bir kuyruğu bekledikten sonra yedik. Şanzelize’de pizzacı kestirdik gözümüze. Açız ve bir şeyler yememiz lazım. Pahalı olduğunu bile bile girdik ve pizza yedik. Ben lezzetli bulmadığım için az yedim. İnsülini normal yani saydığım karbonhidrat miktarına göre yaptığım insülini yaptım. Ancak az yiyince şekerin düşmesini kaçınılmaz oldu. Diyeceksiniz ki neden bir meyve suyu ya da bir şey bulup içmedin. Yoookkk. Burada meyve suyu bulmak, deveye hendek atlatmaktan zor.

Bu arada 3 kişi pizza ve içeceklere 73 Euro ödedik. Türk lirası ortalama 220 TL 🙂 Burası yemek konusunda inanın oldukça pahalı.

Dedim ya. Meyve suyu bulmak zor. Cherry Juice yani vişne suyu diye sorunca bilen de yok 🙂 Boşa nefesinizi tüketmeyin.

Zar zor portakal suyu bulduk. Her yerde aynı marka. Ve ben portakal suyundan hangi marka olursa olsun nefret ederim. Mecburen içtim. Ama otele gelene kadar yeniden düştü. Bir benzinliğe girdik. Yine aynı marka meyve suyu. Hiçbir yerde vişne ya da üzüm suyu yok. Aldık ve ben yine mecburen portakal suyu içtim.

Annem ve babam bizi İstanbul’da metrobüse bindirmek ve uğurlamak için gelmişlerdi. Annem arabadan çıkarken bizim İskenderun’un kahkesini yani kömbesini koymuştu. Galiba 5-6 adetti. Açlık ve hipoglisemi anlarında inanın ilaç gibi geldi 🙂 Anneme buradan sesleniyorum; ‘iyi ki varsın anne.’ 🙂

IMG_4572Bugün ise beraber geldiğimiz arkadaşımız Hüseyin’in akrabası Azad bizleydi. Azad erkek. Kendi dükkanlarının olduğu bölgede Türk esnaflara götürdü bizi. Onlardan nihayet vişne ve üzüm suyu alabildik. Çölde su bulmuş gibiydim. Mutluluğumu anlatamam 🙂

Hem de markası Tamek 🙂 Memleket hasreti başladı galiba bizde. Türkiye’deyken atıp, tutuyorduk. Ne oldu bize anlamadım 🙂

 

 

 

IMG_4573Aynı zamanda meyve de alabildik. Mandalinanın kilosu 3,5 Euro yani 10,5 TL , elmanın kilosu ise 2,5 Euro yani 7,5 TL. Şaka değil. Gerçek. Sayı ile aldım.

 

 

 

 

IMG_4574Bir de aparatif olsun diye bildiğiniz Etimek tarzı kızarmış ekmek aldık. Bunun fiyatı daha ucuz. 2 Euro filan. Yani 6 TL.

Bugün Azad sayesinde daha güzel ve verdiğimiz paranın da hakkını aldığı bir yemek yedik. Nihayet. 5 kişi 129 Euro ödedik. Yine dünya para. Ama inanın burada yemek çoook pahalı.

Öyle ya da böyle bugünü geçirdik. Biraz daha tedarikliyiz. Ama keşke İstanbul’dan gelirken meyve suyu ve meyveyi yanımıza alsaymışız.

Son olarak harika tatlandırıcılar buldum. Daha uygun fiyatlı olması için yarın buranın Carrefour’undan alacağım. Adamlar çok güzel ürünler yani tatlandırıcılar yapmışlar. Size onları da yazarım.

Bugünlük yine bu kadar.

6 YORUMLAR

  1. hosgeldiniz yaban diyarina….memleket gibi si var mi acaba esra hanim…sarkida ki gibi suyu topragi altin memleketim….daha neler le karsilacak siniz neler….bu ara cantaniza dikkat orasi istanbul degil….parissssss

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: